Alfabet Games

Alfabet games to ćwiczenie umysłu pozwalające zsynchronizować półkule mózgowe. Efektem wykonywania ćwiczenia jest między innymi znacznie lepsza koncentracja, a w konsekwencji osiąganie stanu skupienia w którym nasz umysł jest całkowicie wolny od niechcianych myśli. Stan ten jest nazywany stanem alfa ponieważ dostraja działanie naszego umysłu do działania właśnie według fal alfa. Zostało udowodnione naukowo że w tym stanie nasz umysł pracuje najwydajniej. Dzięki temu np. przygotowanie do trudnego egzaminu, podejmowanie decyzji inwestycyjnych, czy też do ważnego spotkania będzie dla nas dużo łatwiejsze.

Działanie tego ćwiczenia umysłu jest dość proste i polega na tym że nasz mózg składa się z dwóch półkul. Każda z półkul jest odpowiedzialna za inne funkcje. W zależności od tego co robimy jedna z półkul jest dominująca. Generalnie lewa strona naszego mózgu odpowiada za logiczne myślenie, a prawa za myślenie kreatywne, twórcze. Podczas wykonywania ćwiczenia budujemy nowe połączenia nerwowe pomiędzy półkolami co wpływa na wydajność naszego myślenia. Osiągamy wtedy stan niezakłóconej jasności umysłu, dzięki czemu żadne myśli nie będą zakłócać naszego skupienia. To jak rozpoznać ten stan skupienia dowiesz się nieco później, a najlepiej opanujesz go w trakcie regularnych ćwiczeń. Proponuje ci przetestować to ćwiczenie przez jakiś czas np. tydzień i samemu sprawdzić jak sprawdza się w twoim przypadku. Dla zobrazowania moja ogólna wydajność osobista dzięki między innymi temu prostemu pięciominutowemu ćwiczeniu wzrosła o ponad połowę.

Samo ćwiczenie polega na odczytywaniu na głos kolejnych liter alfabetu z planszy i wykonywaniu odpowiednich ruchów rękoma jednocześnie. Komendy, które wykonujemy w trakcie wypowiadania kolejnych liter to:

  • P – podnosimy prawą rękę,
  • L – lewą,
  • O – obie ręce.
Ćwiczenie wykonujemy w miarę szybko. Czas trwania, gdy dopiero rozpoczynamy powinien wynosić nieco dłużej nawet do 15minut. Nie przejmuj się pomyłkami, które mogą pojawić się w trakcie, po prostu zignoruj je i ćwicz dalej. W pewnym momencie poczujesz jakby lekkie kręcenie w głowie i zaczniesz się częściej mylić – jest to najlepsza wskazówka że osiągnęliśmy pożądany efekt, jednak każdy osobiście musi samemu wyczuć czy już wystarczająco długo ćwiczy – potrzeba jest po prostu praktyka.

Podczas regularnych ćwiczeń czas na osiągniecie pożądanego przez nas stanu znacznie się zmniejszy i wystarczy nam już tylko np. 5 min ćwiczeń, aby mieć pożądane rezultaty. Jeżeli chcemy to plansze do ćwiczenia możemy przygotować na kartce papieru. Składa się ona z kolejnych liter alfabetu, pod którymi zapisujemy komendy. Jeszcze raz przypominam że należy pamiętać o jednoczesnym wymawianiu na głos kolejnych liter alfabetu i wykonywaniu komend. Zasady umieszczania komend są następujące – w konkretnych kolumnach poniższa komenda nie może być taka sama jak powyższa oraz pod literami alfabetu O, P, L, nie mogą się znajdować takie same komendy czyli pod literą alfabetu O, nie może być komendy O i tak dalej. Jeżeli chodzi o komendy sąsiadujące ze sobą w tym samym wierszu to mogą się powtarzać, ale dobrze by było żeby nie występowało to zbyt często.Sama plansza wygląda mniej więcej tak jak zostało zaprezentowane na obrazku powyżej lub tak jak wypisałem poniżej:

ABCDEFGH
LPOOLOLO
IJKLMNOP
POPPOLPL
RSTUWXYZ
LPOLLOLP

Elektroniczna wersja alfabetu games. – kliknij w link i sprawdź!

Na osobnej stronie znajduje się dostępna online wersja alfabetu games. Możesz ćwiczyć na ekranie twojego komputera. Jeżeli chcesz spróbować to wejdź na osobną podstronę (link na samym dole tej strony) i samemu sprawdź ćwiczenie. Pamiętaj że możesz generować różne plansze dowolną ilość razy, wg. twoich preferencji. W pełnej wersji masz możliwość także ustawienia planszy według własnych upodobań.

Jeżeli masz jakieś uwagi odnośnie działania lub propozycje jego ulepszenia to zachęcam do zgłoszenia ich na forum lub poprzez prywatną wiadomość.

Elektroniczna wersja alfabetu games. – sprawdź ją!

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Komentarze “Alfabet Games

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>