kobieta trzymająca w dłoniach smartfona, aplikacje do robienia notatek

Aplikacje do robienia notatek, które ułatwią Ci życie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zapisać coś ważnego, a następnie zgubić tę notatkę? Chyba każdy choć raz miał taką sytuację. Na szczęście stworzono coś, co może rozwiązać ten problem na zawsze – są to aplikacje do robienia notatek. Ułatwią Ci one zarządzanie swoimi myślami, pomysłami i zadaniami, a także przechowywanie informacji. W ten sposób możesz trzymać wszystkie istotne rzeczy w jednym miejscu, z łatwym dostępem z różnych urządzeń. W tym artykule przedstawiam aż 11 propozycji, które ułatwią Ci zapisywanie pomysłów lub organizowanie projektów. Odkryj możliwości, jakie kryją się za tymi aplikacjami i znajdź narzędzie, które idealnie pasuje do Twoich potrzeb! 

Jakie zalety mają aplikacje do notatek?

Do głównych zalet należą:

  • dostępność na różnych platformach – większość z nich można pobierać na różne systemy operacyjne. To umożliwia łatwe korzystanie z notatek na różnych urządzeniach, niezależnie od tego, gdzie aktualnie jesteś, 
  • dostęp offline i synchronizacja – umożliwiają synchronizację notatek między różnymi urządzeniami. Niektóre z nich gwarantują też dostęp do notatek w trybie offline,
  • różnorodność narzędzi – wprowadzanie tekstu za pomocą klawiatury, możliwość rysowania, importowanie plików PDF. W niektórych aplikacjach można też pisać ręcznie,
  • współpraca z innymi użytkownikami – niektóre aplikacje umożliwiają udostępnianie notatek pomiędzy użytkownikami. Jest to przydatne w kontekście prowadzenia firmy lub pracy zespołowej,
  • elastyczne funkcje wyszukiwania – wiele z nich oferuje intuicyjne i elastyczne funkcje wyszukiwania, dzięki którym możemy szybko odnaleźć potrzebne notatki,
  • funkcje dodatkowe – niektóre aplikacje mają dodatkowe udogodnienia. Umożliwiają np. dodawanie screenów, zdjęć, plików PDF, a nawet wyszukiwanie treści na zdjęciach.

Wszystkie te zalety sprawiają, że aplikacje do tworzenia notatek są wszechstronne i przydatne w różnych kontekstach. Sprawdzą się zarówno w pracy, nauce, jak i życiu codziennym.

kobieta pisząca na klawiaturze laptopa

Aplikacje do robienia notatek, które warto znać

GoodNotes

Pierwszą propozycją na mojej liście jest GoodNotes. To popularna aplikacja do tworzenia notatek, która w 2022 roku została uznana za najlepszą aplikację na iPada (dokładnie jej 5. generacja). Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemami iOS, Mac, Windows i Android. Oferuje ona różnorodne funkcje, dzięki którym tworzenie i zarządzanie notatkami jest nie tylko proste, ale też intuicyjne.

GoodNotes oferuje możliwość tworzenia ręcznie pisanych notatek, prostych szkiców oraz dodawania adnotacji do różnych dokumentów, np. plików PDF czy Word. Użytkownicy mogą organizować swoje notatki w foldery, zakładki czy kategorie, co ułatwia porządkowanie informacji.

Aplikacja oferuje również dodatkowe funkcje, do których należą m.in. importowanie obrazów czy konwertowanie pisma odręcznego na tekst. Narzędzie jest dostępne w wersji płatnej i darmowej, ale w tym drugim przypadku ma pewne ograniczenia.

kobieta rysująca na ipadzie, w dłoni trzyma apple pencil

Bear

Kolejną aplikacją do robienia notatek jest Bear. Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy po pobraniu, jest jej design. Sam możesz ocenić, czy rzeczywiście jest estetyczna, jak mówią opinie. Jest ona ceniona za łatwość obsługi oraz estetyczny design. To wszystko sprawia, że jest popularna wśród osób poszukujących eleganckiego i funkcjonalnego narzędzia do tworzenia notatek. Niestety aplikacja działa jedynie na urządzeniach marki Apple (Mac, iPhone i iPad). Dostępna jest wersja darmowa i płatna, nazywana PRO. 

Aplikacja oferuje wbudowany edytor, który umożliwia szybkie tworzenie notatek i organizowanie ich w różne kategorie za pomocą tagów. Można też tworzyć notatki w formie rysunków lub dodawać zdjęcia. Dzięki prostemu interfejsowi użytkownicy mogą łatwo zarządzać swoimi notatkami, a także korzystać z narzędzi edycji. Bear umożliwia również szybkie wyszukiwanie notatek, co ułatwia odnalezienie potrzebnych informacji.

W wersji PRO jest więcej opcji, m.in. można eksportować swoje notatki do różnych formatów, np. PDF. Jest to przydatne, gdy chcemy je udostępnić innym osobom albo pobrać sobie na dysk. Poza tym można też zablokować wybrane notatki, aby nikt oprócz nas nie mógł ich otworzyć, ta opcja również jest dostępna w wersji PRO. 

aplikacje do robienia notatek, wizualizacja synchronizacji plików na różnych urządzeniach

Craft

Craft to aplikacja umożliwiająca tworzenie notatek i ich organizowanie. W poszczególnych notatkach możesz umieszczać obrazy, checklisty, tabele, a nawet fragmenty kodu. To pozwoli Ci przedstawiać swoje pomysły w atrakcyjny sposób, dzięki czemu łatwiej będzie też je zapamiętać.

Edytor notatek i dokumentów działa w oparciu o sztuczną inteligencję, więc może Ci pomóc np. w podsumowaniach Twoich zapisków. Craft jest dostępny na urządzenia z systemami: iOS, MacOS i Windows. Dodatkowo można używać wersji online, jedynie za pomocą przeglądarki. Masz do wyboru plan darmowy (z ograniczonymi funkcjami) oraz 4 plany płatne – Plus, Family, Team oraz Business.

Obsługa tej aplikacji jest bardzo intuicyjna, wiele rzeczy możesz zrobić za pomocą funkcji drag and drop. Polega to na kliknięciu jednego elementu i przeniesieniu go w inne miejsce. Na pewno znasz takie rozwiązanie z poczty, gdy dodajesz załączniki do wiadomości e-mail. Jeśli chcesz dodać do swojej notatki jakiś dodatkowy element, np. grafikę, wystarczy go przeciągnąć i upuścić, a znajdzie się on w wybranym przez Ciebie miejscu.

W 2021 roku Craft zdobył nagrodę najlepszej aplikacji na Maca, a dodatkowo (w tym samym roku) wygrał w kategorii Apple Design.

kobieta pisząca notatkę w notesie, w jednej dłoni trzyma smartfona

Amplenote

Amplenote to aplikacja do robienia notatek. Jeśli nie masz dużych wymagań, możesz korzystać z wersji bezpłatnej. Do wyboru są też 3 wersje płatne, do których należą: Pro, Unlimited i Founder. Jest ona darmowa dla urządzeń z systemem iOS i Android. Są też wersje na komputer, które działają na systemach MacOS, Windows i Linux, ale chcąc z nich korzystać, musisz mieć wykupioną płatną subskrypcję. Dodatkowo można korzystać też z wersji online, czyli za pomocą przeglądarki. 

Do notatek możesz dodawać zdjęcia, grafiki, zrzuty ekranu, filmy z YouTube i nie tylko. Tworząc listę zadań, możesz hasłowo wpisywać kolejne punkty, aby oszczędzić miejsce. Następnie dodać szczegółowy opis, który pojawi się dopiero po rozwinięciu. W ten sposób będziesz mieć wszystko estetycznie poukładane, mając na wierzchu tylko to, co konieczne.

Możesz też łatwo przeciągać konkretne zadania z listy rzeczy do zrobienia do kalendarza. To świetny sposób na planowanie dnia, dzięki któremu już nigdy nie zapomnisz, co masz zrobić.

kobiece dłonie piszące na klawiaturze laptopa

Zoho Notebook

Kolejna aplikacja do notatek to Zoho Notebook. Oferuje ona możliwość tworzenia notatek, list zadań w formie checklist i nagrywania notatek dźwiękowych, np. podczas wykładu. Poza tym można dodawać zdjęcia, pliki (np. PDF), a nawet odręczne rysunki.

Ciekawym rozwiązaniem jest tryb Smart, który może sprawić, że Twoje notatki staną się pogrupowane i atrakcyjniejsze pod względem wizualnym. Zoho Notebook jest dostępna na wszystkich platformach – obejmuje systemy iOS, Android i komputery z systemami MacOS, Windows oraz Linux. Do wyboru mamy wersję darmową i płatną. Warto jednak zauważyć, że wersja bezpłatna oferuje bardzo dużo funkcji w porównaniu do innych tego typu narzędzi.

Aplikacja umożliwia udostępnianie notatek i bezpieczną współpracę z innymi użytkownikami. Oferuje pełną synchronizację z chmurą i wszystkimi Twoimi urządzeniami. Jest też opcja blokowania notatek, aby chronić dostęp nieupoważnionym osobom.

Jest ona ceniona zwłaszcza za swoją funkcjonalność oraz możliwość wszechstronnej pracy z notatkami. Poza tym jest też intuicyjna w obsłudze, a jej interfejs wyróżnia się na tle innych aplikacji do notowania – tutaj notatki ułożone są w formie kart. 

kobieta trzymająca w rękach ogromny ołówek i pisząca nim w zeszycie, obok niej stoi papierowy kubek z kawą

Supernotes

Supernotes to następna propozycja w moim rankingu aplikacji do robienia notatek. Jest dostępna na wszystkie systemy operacyjne, więc możesz z niej korzystać na komputerach Windows, MacOS czy Linux. Jeśli chcesz mieć ją zawsze przy sobie, możesz pobrać też wersje na iOS i Android.

Poza tym niebawem będzie dostępna w wersji online, dzięki czemu nie trzeba będzie nawet pobierać jej na swoje urządzenie, tylko korzystać za pomocą przeglądarki. To może być dobra opcja dla osób, które zawsze mają problem z wolnym miejscem na swoich urządzeniach. Do wyboru masz wersję płatną i darmową, która wiąże się z pewnymi ograniczeniami. 

Notatki mogą zawierać obrazki, tabele, checklisty i równania matematyczne. Oferuje łatwe wyszukiwanie notatek za pomocą różnych filtrów i tagowanie ich w celu przyporządkowania do konkretnej kategorii.

Poza tym można też łączyć ze sobą poszczególne notatki, a nawet wizualizować je za pomocą wykresów w 2D lub 3D. Stworzone notatki można udostępniać innym, np. znajomym lub współpracownikom. Warto dodać, że nie muszą oni nawet mieć tej aplikacji u siebie, aby wyświetlić konkretną notatkę. Jeśli jednak zdecydują się pobrać aplikację na swoje urządzenie, będą mogli edytować je na bieżąco.

mężczyzna trzymający w dłoniach smartfona i zapisujący w nim notatki

Agenda

Agenda to aplikacja umożliwiająca tworzenie atrakcyjnych notatek. Jej interfejs jest nowoczesny i minimalistyczny. Oprócz tekstu możesz dodawać checklisty, linki, tabele, obrazki czy inne pliki. Sprawdzi się więc w wielu przypadkach – na uczelni, w pracy, w szkole, a nawet w biznesie.

Można też dodawać notatki odręczne lub rysunki, które stworzysz. Notatki mogą zostać sformatowane na różne sposoby, np. za pomocą nagłówków, w dodatku aplikacja potrafi zrobić to samodzielnie. Ty zajmujesz się jedynie przygotowaniem treści, a Agenda zajmuje się resztą, czyli dba o to, aby Twoje notatki były spójne, atrakcyjne i skuteczne. Bez problemu połączy też wydarzenia umieszczone w kalendarzu z konkretnymi notatkami. 

Program ten umożliwia też ustawianie przypomnień do konkretnych zadań. W zależności od tego, w jakim celu go wykorzystujesz, przydadzą Ci się inne funkcje. Jeśli notujesz w tym narzędziu podczas spotkań biznesowych, przydatną funkcją będzie umieszczanie w notatkach prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych. Czasami potrzebujemy udostępnić komuś innemu nasze zapiski, a ta osoba może je nie tylko otwierać, ale również edytować.

Poza tym Agenda synchronizuje się na bieżąco z iCloud i Dropbox, więc Twoje pliki są zawsze aktualne. Dodam jeszcze, że aplikacja ta wygrała nagrodę w kategorii Apple Design. Można korzystać z niej za darmo lub wykupić subskrypcję premium, która oferuje dodatkowe funkcje. Działa jedynie na urządzeniach Apple. 

kobieta rysująca na ipadzie, apple pencil

Simplenote

Następna aplikacja to Simplenote. Spośród innych wyróżnia ją to, że jest bardzo prosta pod względem graficznym. Jej hasło brzmi: prosta z zewnątrz, kompleksowa w środku. Umożliwia tworzenie notatek w łatwy sposób, można dodawać do nich też listy zadań, zdjęcia linki. 

Aplikacja ułatwia szybkie zapisywanie myśli, a w miarę rozwoju kolekcji notatek, pozwala na organizację za pomocą tagów. Przydatną opcją jest szybkie odnajdywanie potrzebnych informacji za pomocą funkcji natychmiastowego wyszukiwania.

Simplenote jest dostępny na wszystkich urządzeniach, takich jak iOS, Android, MacOS, Windows, Linux oraz w przeglądarce internetowej. Jest to minimalistyczne narzędzie, które skupia się na prostocie obsługi i funkcjonalności. To wszystko czyni je idealnym wyborem dla osób poszukujących prostego i efektywnego sposobu na tworzenie notatek. W dodatku jest dostępne zupełnie za darmo. 

RemNote

RemNote to nie tylko aplikacja do robienia notatek. Jest zaawansowanym narzędziem do nauki i zarządzania wiedzą. Można powiedzieć, że jest dedykowana uczniom, studentom, wykładowcom czy naukowcom. Generalnie każdemu, kto ma do przetworzenia dużo wiedzy i chce ją uporządkować. Łączy w sobie tworzenie notatek i zarządzanie nimi, tworzenie fiszek oraz powtarzanie materiału, aby nauka była skuteczna.

RemNote automatycznie generuje fiszki z notatek, a nawet oblicza optymalny czas na powtórzenie każdej z kart, aby ułatwić zapamiętywanie materiału. Oferuje aplikację na platformy iOS, Android, MacOS oraz Windows, dzięki czemu można korzystać z niej na różnych urządzeniach. Możesz korzystać z darmowej wersji, jeśli nie zależy Ci na dodatkowych funkcjach. Jeśli jest inaczej, wybierz płatną subskrypcję, do wyboru masz 2 opcje. 

kobieta trzymająca w dłoniach tablet, robiąca notatki

Logseq

Następną aplikacją w tym zestawieniu będzie Logseq. Jest dostępna na systemy MacOS, Windows i Linux, a także iOS i Android. Umożliwia zarządzanie zadaniami, dodawanie adnotacji w dokumentach PDF, tworzenie fiszek, a od niedawna również tzw. tablice.

Whiteboards (tablice) to przestrzeń, gdzie możesz tworzyć notatki czy listy zadań i to wszystko organizować. Są one wykorzystywane do zapisywania pomysłów, planowania projektów oraz tworzenia przestrzeni do współpracy zespołowej. Pozwalają edytować i udostępniać notatki w formie wirtualnej tablicy, co ułatwia organizację pracy i współpracę z innymi użytkownikami. 

Aplikacja ta sprawdzi się w przypadku pisarzy, studentów, wykładowców, osób zarządzających projektami czy nawet programistów. Pomaga w uporządkowaniu pomysłów i przemyśleń, zorganizowania projektów czy planów, których nigdy więcej nie zgubisz. Możesz w niej pisać dziennik, planować swoje dni czy przechowywać dane, których potrzebujesz. Jest to kolejna darmowa aplikacja do notatek. 

Standard Notes

Standard Notes jest ostatnią w tym zestawieniu aplikacją służącą do robienia notatek. Jest uznawana za bezpieczną, bo zapewnia prywatność wszystkich Twoich zapisków. Prywatność oznacza w tym przypadku, że notatki są szyfrowane, dzięki czemu może je odczytać tylko właściciel konta. Umożliwia pisanie i synchronizację notatek na wszystkich urządzeniach.

Możesz ją pobrać na urządzenia z systemami iOS, Android, MacOS, Windows czy Linus. Jeśli nie chcesz dodatkowych aplikacji na swoim urządzeniu, możesz też korzystać z niej w przeglądarce internetowej. Aplikacja jest prosta w obsłudze i przejrzysta. Możesz korzystać z wersji darmowej lub wykupić subskrypcję, do wyboru masz Productivity lub Professional. Od siebie dodam, że wersja bezpłatna ma dosyć sporo funkcji, w tym dostęp offline. 

Jak widzisz, każda z tych aplikacji ma swoje unikalne cechy i możliwości. Pamiętaj, że wybór tej najlepszej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika, czyli Ciebie. Przetestuj je na spokojnie i wybierz tę, która w najwyższym stopniu spełnia Twoje wymagania.

kobieta pracująca na ipadzie z dodatkową klawiaturą, siedząca w kawiarni

Masz problem z organizacją? Szukasz rozwiązań, które sprawią, że staniesz się bardziej efektywny? Sprawdź też ten wpis: Skuteczne sposoby na organizację czasu

Podsumowanie

W powyższym wpisie przedstawiłem Ci przegląd 11 aplikacji do robienia notatek. Wszystkie mają jeden główny cel, ale tak naprawdę każda z nich jest inna. Sam się o tym przekonasz, gdy będziesz je testował.

Mam nadzieję, że wymienione tutaj narzędzia okażą się dla Ciebie przydatne. Może nawet sprawią, że Twoja efektywność znacznie wzrośnie. 

Źródła grafik:

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>