kobieta robiąca zdjęcie, jej twarz zasłania aparat

Piękne grafiki bez wydawania fortuny, czyli bezpłatne banki zdjęć. Sprawdź, które z nich są warte polecenia

Wielu z nas często potrzebuje ciekawych i profesjonalnych zdjęć do swoich projektów. Nie zawsze jednak mamy dostęp do odpowiednich zasobów, najczęstszym ograniczeniem są pieniądze. Na szczęście istnieją darmowe banki zdjęć, które są jak skarbnice wspaniałych obrazów, czekających na odkrycie. Z tego wpisu dowiesz się, czym dokładnie jest bank zdjęć, przedstawię też konkretne przykłady darmowych banków. Poza tym przyjrzę się poszczególnym rodzajom licencji, jakie możesz spotkać na takich platformach. Omówię również wady i zalety korzystania z tych zasobów.

Bank zdjęć – co to jest i jak działa?

Bank zdjęć (nazywany też biblioteką zdjęć) jest platformą internetową, która gromadzi mnóstwo profesjonalnych fotografii oraz grafik. Od pewnego czasu banki oferują też materiały wideo, Są one tworzone, aby ułatwić dostęp do wysokiej jakości materiałów wizualnych. Można z nich korzystać do różnych celów, m.in. edukacyjnych, twórczych czy reklamowych. Warto wspomnieć, że nie wszystkie z tych grafik są tworzone przez profesjonalistów, część jest udostępniana przez amatorów.

Większość banków zdjęć oferuje szeroki wybór kategorii, tematów, a czasem nawet stylów. To wszystko sprawia, że użytkownicy mogą w łatwy sposób znaleźć odpowiednie zdjęcia do swoich projektów. Dzięki wykorzystaniu filtrowania można to zrobić naprawdę szybko. 

Korzystanie z takich stron jest proste i intuicyjne. Użytkownicy mogą oglądać dostępne zdjęcia, korzystając z wyszukiwarki lub przeglądając różne kategorie. Po znalezieniu odpowiedniego zdjęcia można je pobrać, a następnie wykorzystać (w zależności od indywidualnych potrzeb oraz obowiązującej licencji). Do tematu licencji wrócimy w dalszej części tego wpisu.

Banki zdjęć są szczególnie przydatne dla osób, które nie mają czasu, umiejętności lub zasobów, aby tworzyć własne zdjęcia lub grafiki. Dzięki tego typu stronom bez problemu mogą one znaleźć materiały wizualne, które wzbogacą ich projekty i przyciągną uwagę odbiorców. 

fotograf robiący zdjęcie aparatem, fotografia prouktowa

Rodzaje licencji w bankach zdjęć

Licencja to taki regulamin, który określa, na jakich zasadach można korzystać ze zdjęć w danym serwisie. W przypadku każdej strony może to wyglądać nieco inaczej, dlatego pamiętaj, aby na początku się z nimi zapoznać. Ważne, aby zrobić to, zanim zdecydujesz się pobrać jakieś pliki. 

Typy licencji, które najczęściej możesz spotkać:

  • Creative Commons Zero (CC0) – pozwala na swobodne korzystanie ze zdjęć w dowolnym celu. Zarówno komercyjnym, jak i niekomercyjnym. W dodatku nie wymaga ona ani podpisywania autora, ani uzyskiwania zgody na edycję zdjęcia. Zasadniczo możesz robić, co chcesz, bo autor zrzeka się praw autorskich,
  • Creative Commons Attribution (CC-BY) –pozwala na wykorzystanie zdjęć w celach komercyjnych i niekomercyjnych, ale pod warunkiem podpisania autora. Można też dokonywać edycji zdjęcia, podając informację o autorze,
  • Creative Commons Non-Commercial (CC-NC) –ogranicza wykorzystanie zdjęć do celów niekomercyjnych. Czyli możemy korzystać ze zdjęcia, dopóki dzięki niemu nie zarabiamy. Tak samo wygląda kwestia edycji zdjęcia – można je edytować, ale nie można wykorzystywać w celach komercyjnych,
  • Creative Commons No Derivative Works (CC-ND) – pozwala na kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć w ich oryginalnej postaci. Można ich używać w celach komercyjnych i niekomercyjnych, konieczne jest jednak oznaczenie autora. Zabronione jest tworzenie utworów zależnych, co oznacza, że nie mogą być one poddawane modyfikacji. Nie można też na ich podstawie tworzyć innych,
  • Creative Commons Share Alike (CC-SA) – pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu, czyli np. zdjęć. Wymagane jest, aby utwory zależne miały taką samą licencję, jak ten oryginalny. Konieczne jest też oznaczenie autora. Licencja ta obejmuje wykorzystanie jedynie w celach niekomercyjnych, więc nie można na tym zarabiać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przejdź tutaj i poznaj licencje Creative Commons.

Darmowe banki zdjęć – przegląd

Jeśli kiedykolwiek szukałeś banków zdjęć, to na pewno wiesz, że jest ich sporo. Jednak nie każdy z nich można uznać za warty polecenia. Poniżej zamieściłem listę najciekawszych banków zdjęć, która powstała na podstawie mojej subiektywnej opinii.

Freepik

screenshot freepik, bezpłatne banki zdjęć

Freepik oferuje bardzo szeroki wybór różnych plików graficznych. Oprócz ogromnej bazy zdjęć znajdziesz tu również grafikę wektorową. Cechą charakterystyczną takich plików jest to, że można je dowolnie powiększać lub pomniejszać bez utraty jakości.

Dostępne są też ikony, filmy, oraz szablony (pliki w formacie PSD. Te ostatnie możesz dowolnie edytować, np. za pomocą Adobe Photoshop. Warto dodać, że edycja takich plików jest możliwa również za pomocą Canvy – jest to świetna opcja dla osób, które nie znają się za bardzo na grafice lub nie mają odpowiednich programów.

W przypadku zdjęć możliwa jest też edycja za pomocą wewnętrznego edytora w serwisie – zawiera on podstawowe funkcje, czyli np. kadrowanie. Ma też opcję, dzięki której usuniesz tło ze zdjęcia. Dodatkowo bardzo przydatne okazują się mockupy, które umożliwiają podgląd projektu na realnym przykładzie, np. ubraniu czy opakowaniu. Na uwagę zasługują też serie zdjęć, które pomagają zachować spójność projektów – są po prostu do siebie podobne. 

Jeśli chodzi o zasoby, to mnóstwo plików jest darmowych, ale znajdziesz też takie, które są płatne. Niezalogowani użytkownicy mogą pobierać maksymalnie 3 zdjęcia dziennie, a po zarejestrowaniu limit wynosi 10 zdjęć. Oczywiście możesz wykupić wersję premium, wtedy limit wynosi 100 obrazków. Korzystanie z obrazków z tego serwisu wymaga podania źródła. 

Unsplash

screenshot unsplash, darmowy bank zdjęć

Unsplash to kolejny bank zdjęć, który zawiera zarówno bezpłatne, jak i płatne obrazki. Jest on prawdopodobnie najpopularniejszy w Polsce. Znajdziesz tu mnóstwo wysokiej jakości fotografii.

Zasoby serwisu można przeszukiwać na kilka sposobów, np. kategoriami, po wpisaniu interesujących nas słów kluczowych lub po kliknięciu konkretnego tagu. Tagi wyświetlają się pod każdym zdjęciem, pełniąc funkcję słów kluczowych lub hashtagów – opisują po prostu zawartość zdjęć.

Pod każdym zdjęciem znajdziesz informację o tym, ile osób je wyświetliło, a ile pobrało. Pod konkretnym zdjęciem wyświetlają się też powiązane fotografie, które pasują np. pod względem kolorystyki.

Co ciekawe, wszystkie zdjęcia są tu udostępniane na licencji Creative Commons Zero (CC0). Czyli nie trzeba oznaczać ich autora, choć oczywiście można to zrobić. 

icons8

screenshot icons8, darmowy bank zdjęć

icons8 to bank zdjęć, w którym znajdziesz darmowe, jak i płatne fotografie. Oferuje bogaty zbiór zdjęć, ikon, ilustracji (grafika wektorowa), a nawet muzyki.

Masz tutaj szeroki wybór różnorodnych plików graficznych, które można wykorzystać na stronach internetowych, w projektach graficznych czy prezentacjach. Znajdziesz tu ciekawe fotografie, które wzbogacą Twoje treści lub posty w social mediach.

Poza tym serwis oferuje sporo kategorii zdjęć, dzięki czemu wyszukiwanie ich jest proste. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie zdjęcia są ze sobą pomieszane. Darmowe są podpisane jako „free”, więc nie da się ich przeoczyć.

Zdjęcia mają też opcję usuwania tła lub jego zmiany na jednolity kolor. Jeśli chcesz wykorzystać darmowe zasoby, wtedy trzeba zamieścić logo serwisu lub podać konkretny link do źródła. 

Pixabay

screenshot pixabay, bank zdjeć

Pixabay jest darmowym bankiem zdjęć, w którym znajdziesz też wiele innych zasobów. Baza zawiera filmy, ilustracje, wektory, muzykę, efekty dźwiękowe i gify.

Podobnie jak w innych tego typu serwisach pliki możesz przeglądać według poszczególnych kategorii lub wpisując słowa kluczowe do wewnętrznej wyszukiwarki. Pod każdym zdjęciem znajdziesz też informację o liczbie wyświetleń i pobrań.

W wielu przypadkach dodatkowo możesz sprawdzić, jakim aparatem zostało zrobione dane zdjęcie, a także sprawdzić poszczególne ustawienia aparatu. Wystarczy kliknąć „pokaż szczegóły”. Po wejściu w konkretne zdjęcie można też wybrać opcję edycji – serwis jest partnerem Canvy.

Jeśli chodzi o kwestie prawne, wszystkie zasoby w tym serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons Zero (CC0). Czyli można ich używać w dowolnym celu, zarówno komercyjnym, jak i niekomercyjnym. W dodatku bez konieczności podawania źródła czy uzyskiwania zgody od autora. 

Picjumbo

screenshot picjumbo, darmowe banki zdjęć

Picjumbo to bank zdjęć, który oferuje darmowe zdjęcia wysokiej jakości. W tym serwisie również znajdziesz szeroki wybór różnorodnych zdjęć do wykorzystania w swoich projektach graficznych, wpisach blogowych czy na stronie internetowej. 

Umożliwia przeglądanie zasobów według kategorii, tagów lub słów kluczowych. Jedyna różnica polega na tym, że tutaj nie możliwości wyboru rozmiaru przed pobraniem zdjęcia. Czyli pobieramy obrazek, a następnie musimy sprawdzić jego rozmiar i w razie potrzeby musimy go zmienić. 

Picjumbo oferuje też płatną subskrypcję, czyli tzw. konto premium. Po wykupieniu go mamy większe możliwości, a dokładniej dostajemy dostęp do większej liczby zdjęć. Poza tym nie jest wymagane oznaczanie zdjęć, ale można to zrobić, np. dodając link do serwisu. Nie można ich też sprzedawać jako swoich prac. 

Kaboompics

screenshot kaboompics, bezpłatne banki zdjęć

Kaboompics jest kolejnym przykładem darmowego banku zdjęć. Można przeszukiwać bazę zdjęć po słowach kluczowych, orientacji fotografii (pozioma, pionowa) lub według kolorystyki.

Chcąc pobrać zdjęcie, nie możesz wybrać jego rozmiaru, ale można wpisać własną szerokość i wtedy pobrać. Poza tym z boku każdego zdjęcia pojawia się paleta kolorów, którą można sobie również pobrać i np. wykorzystać na Instagramie. 

Możesz dowolnie wykorzystywać zdjęcia, a nawet je modyfikować. Nie jest wymagane oznaczanie autora, chyba że chcesz to zrobić. Jeśli chciałbyś sprzedać któreś z tych zdjęć, musisz je najpierw zmodyfikować. Fotografie pobrane prosto z serwisu nie mogą być sprzedawane, ponieważ zostały udostępnione za darmo. 

Pexels

screenshot pexels, bank zdjęć

Pexels to już ostatni przykład darmowego banku zdjęć. Jest to jeden z popularniejszych banków zdjęć, który oferuje duży wybór wysokiej jakości zdjęć.

To platforma, na której użytkownicy mogą znaleźć, a następie pobrać zasoby wizualne do wykorzystania w różnych projektach. To miejsce, w którym możesz znaleźć inspirację lub wykorzystać dostępne obrazy do wzbogacenia swojej twórczości. 

Tak jak w przypadku kilku poprzednich serwisów, jego zasoby są udostępniane na licencji Creative Commons Zero (CC0). 

Jeśli spodobały Ci się te propozycje, możesz odwiedzić podobny artykuł: Skąd brać zdjęcia na bloga? Znajdziesz w nim 10 banków zdjęć – zarówno darmowe, jak i płatne.

Zalety i wady korzystania z darmowych banków zdjęć

Wśród zalet możemy wymienić:

  • oszczędność pieniędzy – korzystanie z banków zdjęć pozwala zaoszczędzić pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na ich zakup. Jest to szczególnie istotne dla osób dysponujących ograniczonym budżetem,
  • łatwy dostęp – darmowe banki zdjęć oferują szeroki wybór obrazów, które można łatwo znaleźć i pobrać,
  • prawa autorskie – wiele tego typu banków udostępnia zdjęcia na licencji Creative Commons, co rozwiązuje problem związany z prawami autorskimi. Jest to wygodne rozwiązanie dla twórców, którzy chcą używać takich zdjęć w swoich projektach,
  • łatwość użytkowania – ich interfejsy są intuicyjne i proste w obsłudze. Użytkownicy mogą szybko wyszukiwać i pobierać zdjęcia (często nawet w różnych rozdzielczościach), dostosowując je do swoich potrzeb.

Do wad należą:

  • ograniczone dostosowanie – darmowe banki zdjęć zazwyczaj są mniej elastyczne w dostosowywaniu obrazów niż te płatne. Niektóre funkcje, np. zmiana kolorów, rozmiaru lub edycja zdjęć, mogą być ograniczone lub niedostępne,
  • powszechność – zdjęcia umieszczane w darmowych bankach są dostępne dla każdego. Z tego powodu istnieje ryzyko, że wiele osób będzie korzystać z tych samych obrazów. Może to prowadzić powtarzalności w projektach, szczególnie jeśli wiele osób korzysta z tych samych darmowych zdjęć,
  • ograniczenia licencyjne – niektóre ze zdjęć mogą mieć pewne ograniczenia, np. konieczność podania autora lub źródła. Inne z kolei mogą zabraniać użytkowania obrazów w celach komercyjnych.
pobieranie pliku z internetu, wizualizacja banku zdjęć

Podsumowanie

Darmowe banki zdjęć to doskonały sposób na uzyskanie dostępu do profesjonalnych zdjęć i grafik. I to bez konieczności wydawania dużych kwot. Dzięki nim każdy może wzbogacić swoje treści wizualne i projektować atrakcyjne materiały.

W tym wpisie omówiłem przykłady najciekawszych banków zdjęć stockowych. Masz więc w ręku gotowe narzędzia, które pomogą Ci w tworzeniu własnych projektów. Zadbaj o to, aby przyciągały one uwagę i zachwycały Twoich odbiorców.

Źródła grafik:

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>