Ćwiczenie umysłu jest ok i poprawia koncentracje

Ćwiczenia umysłu – poprawa koncentracji, wydajności

Często powtarzanym mitem rozwoju osobistego jest to, że wykorzystujemy tylko 10% zdolności naszego umysłu. Nie jest to potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi. Na logikę możemy sobie uświadomić to w ten sposób, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym nasz umysł się zajmuje. Nie myślimy przecież o tym, jaka powinna być temperatura naszego ciała, nie kontrolujemy bicia serca, nie odczuwamy tego że siedzimy na krześle [no teraz gdy o tym czytasz to już tak :-)]. Tym wszystkim zajmuje się nasz podświadomy umysł, a nie nasze świadome JA. Z drugiej strony istnieje coś takiego, jak ludzki potencjał i tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Jak to możliwe że dwoje identycznych anatomicznie ludzi osiąga zupełnie inne efekty w życiu? Pomyśl sobie o osobach wybitnych przykładowo:Bill Gates, Steve Jobs, Isaac Newton, Albert Einstein, Jan Paweł II, Matka Teresa, Henry Ford, Thomas Edison. Jesteśmy identyczni pod względem fizjologii, różniąc się jedynie cechami wyglądu. Mimo to występuje ogromna dysproporcja w osiąganych przez nas wynikach. Tutaj właśnie pojawia się specyfika ludzkiego potencjału. Sir Issac Newton otrzymał kiedyś następujące pytanie: „Jak to możliwe, że on jako jedna osoba wniósł tak wielki wkład w światową naukę”. Jego odpowiedź była prosta: „odrzuciłem wszelkie inne możliwości”. Biografie „wielkich” ludzi potwierdzają, że każdy z nas ma odpowiedni potencjał do osiągania ponadprzeciętnych wyników. Musimy tylko chcieć po nie sięgać. Skoro wielkim sekretem jest działanie to nie marnujmy czasu. Nie bądźmy przeciętni i stawiajmy sobie coraz to ciekawsze i wspanialsze cele. Na początek powinniśmy zadbać o nasz umysł, aby wspomagał nas w drodze do przyszłych sukcesów.Zaczynamy od dwóch rzeczy:
  1. Poszerzania swojej świadomości, wzbogacania umysłu nowymi informacjami, poszerzania światopoglądu.
  2. Ćwiczenia umysłu, aby coraz sprawniej nam służył.
Teoretycznie wydaje się to proste, ale w praktyce tak nie jest. Pierwszy punkt dotyczy treści, jakie mamy w naszej głowie. Powinniśmy stale podnosić poziom wiedzy z interesujących nas dziedzin poprzez fachową literaturę, szkolenia i kursy. Musimy zdawać sobie sprawę że jesteśmy aktualnie w dwudziestym pierwszym wieku czyli wieku informacji. Chyba nie muszę przypominać że naturalną konsekwencją szybkiego postępu naszych czasów jest to że kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Staraj się znać najnowsze rozwiązania technologiczne, metody skutecznego działania. To wszystko jest opracowane to po, aby żyło nam się lepiej, efektywniej i wygodniej.Drugi punkt pozwoli nam zadbać o odpowiednią kondycję naszego umysłu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy że tak samo jak o ciało tak i o umysł należy zadbać. Pozostawiony na pastwę losu nasz umysł będzie coraz mniej wydajny. Jeżeli jednak odpowiednio o niego zadbamy będzie ułatwiał nam życie na wiele różnych sposobów. Będziemy sprawniej pracowali. Efekty naszej umysłowej pracy będą dawały coraz to lepsze owoce w krótszym czasie, a nasze pomysły będą się spotykały z powszechnym uznaniem.Na początek zapoznaj się z poniższymi możliwościami ćwiczenia umysłu. Są one nastawione na synchronizację półkul mózgowych (więcej na ten temat znajdziesz w artykule o alfabecie games). Szczególnie polecam alfabet games, który moim zdaniem daje najlepsze efekty. Oto one:1. Alfabet Games – ćwiczenie jest nieco rozbudowane, dlatego zapraszam do przeczytania osobnego artykułu na ten temat. Na naszej stronie znajdziesz także elektroniczną wersje online ćwiczenia. 2. Żonglerka – świetny cyrkowy trik, dobra zabawa i trening umysłu w jednym. Dużo wartości w jednym. W przyszłości dopiszę artykuł jak rozpocząć swoją przygodę z tym ćwiczeniem. Pierwsze kroki są dość trudne, ale później pozostaje już tylko wielka frajda. 3. Inne – np. odpowiednio naprzemienne ruchy rękami i nogami, pisanie drugą ręką np. lewą (jeżeli jesteś leworęczny to odwrotnie), pisanie dwiema rękami naraz.Dzięki tym ćwiczeniom następuje poprawa między innymi: koncentracji, zdolności umysłowych, rozumienia, efektywności. Wszystko poprzez tworzenie połączeń nerwowych pomiędzy półkulami, co wpływa na poprawę wydolności umysłowej.Na przestrogę i dla zachęty dodam, że gdy pewnego razu przestałem wykonywać regularne ćwiczenia umysłu to po dwóch dniach czułem, że moja efektywność spadła o jakieś 50%, dosłownie nie chciało mi się nic robić. Moim zdaniem są to ćwiczenia, które dają naprawdę dobre efekty. Serdecznie zachęcam do spróbowania choćby tylko przez jakiś czas. Żonglerka nie jest aż tak dobra, ale w zamian daje dużo frajdy i możesz ją wykonywać praktycznie wszędzie. Polecam regularnie zmieniać ćwiczenia i dodawać nowe.Ćwicz regularnie, a szybko zobaczysz pierwsze efekty. Proszę cię o podzielenie się uwagami odnośnie ćwiczeń. Przedstaw swoje postępy, czy też inne ćwiczenia. Z góry dziękujemy.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>