Możemy rozróżnić wiele typów wartości w życiu. Wszystkie są warte zgłębienia, jednak w tym artykule chciałbym przedstawić ci moją ostatnią refleksję na temat wartości materialnych. Nie jest to temat górnolotny, ale myślę, że zgodzisz się ze mną, że dotyczy każdego z nas – koniec końców wszyscy obracamy pieniędzmi.
Nie możemy jednoznacznie określić czym, a tym bardziej jaka dokładnie jest wartość otaczających nasz dóbr. Chciałbym ci zademonstrować to na przykładzie, który dotyczy mojego ostatniego problemu zakupowego – nowych butów. Historia rozpoczyna się tak naprawdę kilka lat temu, gdy kupowałem moje aktualnie już dogrywające buty. Były to wspaniałe, skórzane buty znanej na rynku firmy. Co za tym idzie cena także była odpowiednio wysoka. Pomyślałem „stać mnie” i po chwili zastanowienia ostatecznie dokonałem zakupu. Wszystko było idealnie, jednak przez kilka lat wiele się w moim życiu zmieniło. Pozostając w temacie wartości materialnych zmienił się także mój stosunek do pieniędzy. Mój gust się nie zmienił, więc teraz także zakupiłem nowe skórzane buty i także znanej marki, choć nie tak bardzo jak poprzednio. Ostateczna różnica jest taka, że mam dobrej jakości buty, mniej znanej firmy, ale za to także sporo zaoszczędzonej gotówki w portfelu.
No dobrze i co z tego wynika? Najczęstszym źródłem naszych przychodów jest po prostu wypłata, która wynika z naszej zdolności zarabiania pieniędzy. Mówiąc w skrócie, nasza wypłata zależy od tego, jaką wartość wnosi nasza praca dla firmy, w której pracujemy. Im ważniejszymi zajmujemy się z punktu widzenia przedsiębiorstwa zadaniami, tym wyższe otrzymujemy wynagrodzenie.
Z reguły jest tak, że im wyższe otrzymujemy wynagrodzenie, to rosną także nasze koszty życia. Tak samo było w przypadku mojej wypłaty, która w większości znikała niezależnie od tego, czy zarabiałem 1500 czy 2500zł. Wiem, że tak samo byłoby w przypadku 5000 i 10000 zł. Zdaję sobie z tego sprawę, ponieważ wiem, jakie zasady rządzą zarządzaniem pieniędzmi.
Wszystko dzieje się nie bez przyczyny i tutaj wróćmy do przykładu z butami. W przypadku finansów osobistych mamy dwie podstawowe możliwości do wyboru – możemy zwiększyć naszą zdolność zarabiania pieniędzy lub obniżyć nasze wymagania co do zakupów (np. kupić buty z mniej znanym logo). Istnieje także trzecie najefektywniejsze rozwiązanie, które składa się z połączania dwóch poprzednich tj. więcej zarabiamy i mniej wydajemy. Bardzo często odsuwamy konieczność uporania się z naszymi finansami osobistymi na „jutro”, które nigdy nie nadchodzi. Pozostajemy wtedy w błędnym kole, w którym albo zarabiamy więcej pieniędzy i kupujemy z przesadną euforią coraz więcej, albo zarabiamy mniej (np. po utracie / zmianie pracy) i zaciskamy z konieczności pasa w wielkim stresie. Wszystko zależnie od sytuacji w jakiej się znajdziemy.
Opisana powyżej sytuacja z zarabianiem coraz większych pieniędzy i ich wydawania przypomina pewnego rodzaju owczy pęd, za którym leżą liczne ludzkie wzloty i upadki. Wydawało by się, że jesteśmy skazani na taki scenariusz, jednak istnieje jeszcze inna możliwość. Droga ludzi, którzy świadomie zarządzają pieniędzmi, realizują swoje cele finansowe i nie martwią się o wzloty i upadki. Nigdy nie brakuje im gotówki, więc nie muszą się martwić o nieprzewidziane wydatki. Ty także możesz się tego nauczyć, wystarczy że poświęcisz jedną parę butów i nauczysz się, jak tworzyć majątki już na całe życie. Ta wiedza pozostanie z tobą już na zawsze. Z badań przeprowadzonych wśród najbogatszych ludzi w USA jasno wynikało, że każdy pieniądz przeznaczony na inwestycję w siebie zwróci się średnio 35 krotnie w ciągu ich życia. Jestem przekonany, że w przypadku szkolenia z zarządzania finansami ta wartość zwrotu będzie znacznie wyższa.
Należy się jeszcze zastanowić, po co w ogóle zarządzać pieniędzmi. Jest to temat na kolejny artykuł, który napiszę już niedługo. W wielkim skrócie warto to robić, aby nie musieć się martwić, że zabraknie nam pieniędzy, nie obawiać się nieprzewidzianych wydatków, aby budować swój majątek, aby z czasem móc pozwolić sobie na życie swoim marzeń! Więcej w kolejnym artykule:)
Podsumowując całość, można jasno stwierdzić, że to nie wyższa wypłata, ale zdolność zarządzania pieniędzmi umożliwia nam osiągnięcie sukcesu finansowego. W tym momencie warto zastanowić się nad pytaniem – dlaczego ludzie gotowi są zapłacić za buty bardzo wysokie ceny, a jednocześnie nie są gotowi opłacić szkolenia, które odmieni ich finansowe życie? Biorąc pod uwagę zdanie zadowolonych uczestników szkoleń, moja opinia jest taka, że jest to po prostu niewiedza. Niestety ludzie nie są o tym uczeni w szkole, mimo że temat jest dużo ważniejszy dla nich niż budowa komórkowa pantofelka (pamiętacie z biologii?). Będąc osobą uświadomioną proszę podziel się tym artykułem ze znajomymi i przyczyń się także do ich postępu, dając dostęp do tych informacji. Dziękuję ci za to z góry w moim i ich imieniu.