Dbanie o rozwój dzieci

Prawidłowy rozwój dziecka to sukces rodzica

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko rosło nie tylko zdrowe i silne, ale także mądre. Rodzic wie, że relacja jaka nawiązuje się pomiędzy nim, a dzieckiem które sam powołał do życia, jest najtrwalszą z możliwych w naszym życiu. Najlepiej zadbać poprzez swój rozwój osobisty o tą relację. Powinniśmy się więc zastanowić, co możemy zrobić dla naszego dziecka. Jak pomóc mu prawidłowo rozwijać się, aby wyrosło na zdrowego, szczęśliwego człowieka, który odnosi same sukcesy. Idąc tą drogą, dojdziemy do wniosku, że głównym celem wychowania dziecka jest wytworzenie w nim poczucia wysokiej wartości własnej. Jest to bardzo ważne, aby dziecko nie bało się wyzwań otaczającego go świata. Żeby z pełną wiarą we własne możliwości kroczyło po świecie. Należy pamiętać, że rodzice są tylko ludźmi i także mają prawo do popełniania błędów, jednak za wszelką cenę należy unikać pewnych negatywnych zachowań, a także wykazać się wartościowymi:

  1. Ograniczyć do minimum krytykę, a najlepiej zupełnie ją wyeliminować. Destruktywna krytyka jest całkowicie zabroniona. Wręcz przeciwnie dziecko należy nieustannie podbudowywać.
  2. Dzieci potrzebują nieograniczonej ilości miłości. Brak miłości jest dla dziecka wielkim problemem, nawet gdy już dorośnie. Należy pamiętać, że dzieci nie rozpoznają ukrytych znaczeń, dlatego warto się upewniać, że dziecko zdaje sobie sprawę z tego że jest przez rodziców bezgranicznie kochane. Ważne jest także umiejętne okazywanie naszych uczuć, najlepiej codziennie.
  3. Paliwem napędzającym siły witalne dzieci i chęci poznawania świata są pochwały. Wszystko, z czym spotyka się dziecko, jest dla niego nowością. Dlatego z chwilą, w której nauczy się czegoś, niezwykle istotne jest to, aby pochwalić je za to, nieustannie wyrażać nasz podziw za jego wkład, zaangażowanie i wyniki podczas kolejnych kroków na jego drodze życia.
  4. Nasza cierpliwość, życzliwość i współczucie. Wychowanie dzieci jest nie lada wyzwaniem i wymaga od nas wiele poświęceń. Zwłaszcza gdy dzieci są niecierpliwe, tym bardziej my musimy wykazać się tą cnotą.

Istotnym zagadnieniem jest rodzaj miłości, jakim darzymy dziecko. Oczywiście każdy kocha swoje dziecko najmocniej na świecie, mimo wszystko jednak dziecko musi to odpowiednio odczuwać. Najgorszym, co możemy zrobić, to wytworzyć warunkową miłość dla dziecka. W ten sposób najczęściej zakłócamy prawidłowy rozwój dziecka. Należy tego unikać jak ognia i nigdy nie stosować. Powiedzenia typu „mamusia będzie cię kochała jak będziesz grzeczny” muszą zniknąć z naszego słownika raz na zawsze. Nasz podopieczny musi koniecznie wiedzieć że co by się nie stało, to i tak nasza miłość dla niego nie ustanie. W przeciwnym wypadku dziecko w dorosłym życiu jest narażone na tak zwany „lęk przed odrzuceniem”, który może je prześladować nawet przez całe życie.

Należy pamiętać, że nie tylko powinniśmy odpowiednio zwracać się do dzieci, ale dziecku należy też poświęcać czas i naszą uwagę. O ile małe dziecko musimy nieustannie pilnować, to problem ten może się pojawić, gdy dzieci już nieco podrosną. Powinniśmy codziennie spędzać z dzieckiem choć kilka chwil tak, aby czuło, że jest dla nas kimś wyjątkowym.

Bardzo dobrze na rozwój dziecka wpływają pozytywne oczekiwania. Zawsze spodziewaj się po swoim dziecku, że pozytywnie cię zaskoczy. Powtarzaj mu, że pragniesz dla niego wszystkiego co najlepsze i staraj się to zapewnić, a na pewno ci się odwdzięczy.

Uwaga: Jeżeli do tej pory robiłeś inaczej – wszystko można nadrobić i jest na to bardzo prosty sposób. Mianowicie musisz porozmawiać z każdym swoim dzieckiem, a najlepiej z wszystkimi naraz i przeprosić je za swoje niedoskonałości. Upewnij się, że przyjmują twoje przeprosiny, gdyż konieczne jest tutaj przyjęcie odpowiedzialności za swoje niekoniecznie dobre postępowanie. Obiecaj dzieciom, że już nigdy nie będziesz tak postępował i pozwól, aby przypominały ci, gdy znowu będziesz postępował wbrew tym regułom.

Podsumowując, głównym celem wychowania dziecka oprócz zaspokajania jego podstawowych potrzeb jest sprawienie, aby nauczyło się w pełni akceptować siebie i wierzyło w swoje możliwości. Dokonanie tego wcale nie jest niemożliwe. Osiągnięcie sukcesu na tym polu, tak jak na innych wymaga od nas zaangażowania i nauki. Zamiast polegać tylko na własnych pomysłach czy radach rodziców, należy zapoznać się z możliwie jak największą ilością materiałów, których jest naprawdę sporo w naszych czasach. Książki, audiobooki czy szkolenia są dostępne na każdym kroku. Wystarczy po nie sięgnąć i wprowadzać w życie. Najlepiej zacznij od poprzeglądania forum z zakresu tej tematyki.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>