Samodoskonalenie rodziców wpływa na rozwój dziecka

Samodoskonalenie rodziców, a rozwój dziecka

Rodzicielstwo to wspaniałe przeżycie i wiele radości dla człowieka. Jest to także jedno z najtrudniejszych wyzwań jakich możemy się podjąć. Nie można wziąć od tego urlopu, ani dokładnie zaplanować poszczególnych etapów. Przy odpowiednim podejściu możemy ograniczyć większość trudności i wyeksponować przyjemne strony tego procesu. Z pomocą oczywiście przyjdzie nam samodoskonalenie. Nie możemy jednorazowo nauczyć dziecka poszczególnych zachowań czy umiejętności. Jak powszechnie wiadomo dzieci najlepiej uczą się poprzez naśladowanie. Dlatego rodzice sami własnym życie powinni dawać przykład postępowania swoim potomkom.Bardzo często pomijaną kwestią, a jednocześnie wyjątkowo istotną jest sam cel rodzicielstwa. Co ma być efektem naszych działań wychowawczych gdy dziecko przykładowo: ukończy osiemnaście lat lub będzie wyprowadzało się z rodzinnego gniazda? Odpowiadając na to pytanie powinniśmy pamiętać o tym, aby nie podejmować wyborów za naszego dziecko. Jest to rzadki przykład celu, który nie powinien być zbyt konkretny. Dlatego jeżeli chcesz, aby dziecko zostało np. lekarzem, bo przecież ten zawód towarzyszy twojej rodzinie od pokoleń to najpierw zastanów się czy aby na pewno jest to dobre działanie.Ogólne cele wychowania mogą być podobne do poniższych:
  1. Moje dorosłe dziecko powinno być pewne siebie, mieć wysoką samoocenę. Odważnie, ambitnie oraz z pasją rozpocząć swoją dorosłą podróż przez życie.
Pozornie mogą się to wydawać cele drugorzędne, które wszyscy ludzie osiągają sami. Nie generalizujmy w ten sposobów. Jest przecież powód istnienia na świecie całej masy ludzi, których cechuje: mała zaradność, brak pewności siebie, niska samoocena, słabe lub przeciętne osiągnięcia. Przecież nie tego chcemy dla naszych dzieci, którym poświęcamy całe nasze życie. Jeżeli chcemy dobrze dbać o rozwój dziecka, pamiętajmy o kilku zasadach:
  1. Po pierwsze – Rodzice powinni zadbać o siebie. Rozwój osobisty rodziców przekłada się na rozwój dziecka. Wspaniałe cele i osiągnięcia będą inspiracją dla młodego pokolenia, które nie tylko będzie chciało im dorównać. Najprawdopodobniej dziecko będzie chciało przekroczyć osiągnięcia rodziców. Będzie naturalnie naśladować swoich rodziców. Niestety także w złym kierunku – niska samoocena rodziców wpływa na niska samoocenę dzieci. Pamiętajmy o tym i zawczasu popracujmy nad sobą.
  2. Dziecko powinno rozwijać się w wszystkich wymiarach człowieczeństwa: fizycznie, duchowo i umysłowo. Nauczmy je, aby regularnie uprawiało sport i nie przejadało się niezdrowym jedzeniem. Żeby często wzbogacało swoją wiedzę wartościową literaturą. Jeżeli jesteśmy religijni może to być święta księga. W innych przypadkach mamy cały szereg książek o tematyce filozoficznej, etycznej i samodoskonalenia. Te pozycje mogą być także doskonałym uzupełnienie i utrwaleniem wiedzy zdobytej z książek religijnych. Nie zapominajmy także o ćwiczeniu umysłu. Mózg tak samo jak mięśnie wymaga systematycznych ćwiczeń. Alfabet games, krzyżówki, szachy, sudoku – to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały trening umysłu. Czy te wszystkie elementy już na pierwszy rzut oka nie wydają się przepisem na sukces życiowy?
  3. Gdy tylko będzie to możliwe powinniśmy nauczyć dziecko wyznaczania i realizacji celów. Sztuka pracy z celami jest kamieniem węgielnym osiągnięć każdego człowieka. Zgadza się z tym każdy, kto nauczył się umiejętnego działania z celami. Badania naukowe dowodzą że osiągnięcia ludzi, którzy systematycznie korzystają z tej możliwości znacznie przekraczają wyniki innych ludzi. Dlaczego, więc nie dać tej przewagi naszemu dziecku znacznie wcześniej?
Zauważ że powyższe punkty dotyczą rozwoju dziecka tylko pośrednio. Rodzice osobiście muszą przekazać dziecku pewne umiejętności. W szkole dziecko może nauczyć się czytać i pisać, ale nie nauczy się jak realizować się w życiu. Dlatego sami pamiętajmy o nauczeniu dzieci powyższych wartości. Należy podkreślić że wspaniali ludzie tworzą wspaniałe związki w których mogą rozwijać się wspaniałe dzieci. Wykorzystajmy tą zasadę dla ich dobra i konsekwentnie pracujemy nad sobą, każdego dnia.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>