Sposoby zarządzania pieniędzmi - sposób na finanse osobiste

Sposoby zarządzania finansami

Zarządzanie pieniędzmi jest nie lada wyzwaniem dla osób, które wcześniej nie zmierzyły się z tym zadaniem. Jednak owoce pracy w każdym przypadku przewyższają nakład sił włożony w opanowanie tej sztuki, a jak się zaraz okaże nie jest to wcale takie trudne. Przedstawię w tym artykule 3 różne sposoby podstawowego zarządzania finansami.

Sposób większości ludzi – oszczędzanie. Można powiedzieć że lepszy rydz niż nic. Nie znam nikogo, kto by się nie zastanawiał jak oszczędzać pieniądze. Faktycznie lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi w sposób minimalistyczny odkładając pojedyncze złotówki. Jest to bardzo mozolne, a jednocześnie bardzo mało wydajne. Najczęściej po jakimś czasie wydajemy te pieniądze nie na inwestycje, które nas wzbogacą lecz na dodatki typu nowy telewizor. Możemy także wykorzystać je w tak zwanej czarnej godzinie. Nie mniej jednak jeżeli ktoś dopiero zaczyna, to lepiej żeby odkładał 100zł miesięcznie niż nic.

Sposób T. Harva Ekera – konta/słoiki. Dzielimy procentowo nasze zarobki na 5 różnych kont w bankach, które odpowiadają za finansowanie różnych części naszego życia. Konta dzielą się następująco:

  1. Wydatki bieżące – 55 % – są to wydatki codzienne. Koszty utrzymania, rachunki, ubrania, jedzenie, paliwo itp.
  2. Długoterminowe oszczędzanie na przyszłe wydatki- 10% – Rezerwa na niespodziewane wydatki i inne długoterminowe zakupy typu nowy telewizor, wakacje, samochód itp.
  3. Edukacja – 10% – Pieniądze, które przeznaczysz na rozwój osobisty. Szkolenia, książki, kursy itp.
  4. Konto wolności finansowej – 10% – Tutaj znajdują się pieniądze na twoje inwestycje.
  5. Wydatki na rozrywkę – 10 % – Całą kwotę z tego konta powinno się co miesiąc zerować. Jest to twoja nagroda możesz wydać te pieniądze na to co zechcesz. Kupić sobie coś markowego itp.
  6. Dobroczynność – 5% – Tymi pieniędzmi dzielisz się z innymi

    Najlepszy:) czyli mój sposób – limity wydatków. Głównym zadaniem tego sposobu jest możliwość odkładnia dużych pieniędzy oraz stałe ich kontrolowanie – dzięki temu odkładasz jak najwięcej pieniędzy na inwestycje czy też inne wydatki, a co najważniejsze ciągle stajesz się coraz bogatszy. Wygląda to następująco – w notatniku lub dowolnej kartce papieru rozpisujesz limity wydatków na dany cel w ciągu miesiąca. Można także robić to raz na dzień np. w arkuszu kalkulacyjnym, jednak można się wtedy łatwo pomylić. Najlepiej mieć tą kartkę zawsze przy sobie lub zbierać rachunki w ciagu dnia i wieczorem uzupełniać Excela. Można także korzystać z telefonu – wtedy robimy wszystko na bieżąco i po dokonaniu jakiegokolwiek zakupu od razu zaktualizować limity.

Najważniejsze w zarządzaniu pieniędzmi jest rozpoczęcie tej czynności i konsekwentne wytrwanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz zamienić twoje zarobki w niezależność finansową, a nawet wielkie bogactwo to zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>