czym jest wypalenie zawodowe

Czym jest wypalenie zawodowe i jak można je rozpoznać? Dowiedz się, jak sobie z nim radzić

W dzisiejszych czasach tempo życia nieustannie przyspiesza. To niestety sprawia, że coraz więcej ludzi cierpi na choroby cywilizacyjne. Jedną z nich jest właśnie wypalenie zawodowe, którego dotyczy ten artykuł. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego przyczyny i skutki. Po czym poznasz, że może Cię dotyczyć? Co zrobić, aby sobie z nim poradzić? 

Czym jest wypalenie zawodowe? 

Zaczniemy od wyjaśnienia, czym jest tytułowe wypalenie zawodowe. Z pojęciem tym mamy do czynienia wtedy, gdy praca staje się dla nas trudna i męcząca. Dodatkowo tracimy też wszelkie zainteresowanie swoimi obowiązkami. Czujemy się wyczerpani, znudzeni i pozbawieni energii. To z kolei może prowadzić do braku motywacji i trudności w realizowaniu codziennych zadań. 

Wypalenie zawodowe jest stanem, w którym praca, która kiedyś dawała satysfakcję i radość, staje się ciężarem. Można to sobie wyobrazić w ten sposób, że energia i pasja, które nas kiedyś napędzały, znikają. W efekcie stajemy się nie tylko zmęczeni, ale również pozbawieni zainteresowania tym, co kiedyś stanowiło naszą pasję. 

Na początku drogi zawodowej często czujemy się tak, jakbyśmy zaczynali interesującą podróż. Jesteśmy wtedy pełni energii i entuzjazmu, co wynika z faktu, że nie wiemy do końca, jak potoczy się ta podróż. Zadania, które otrzymujemy, wydają się wyzwaniem, a z drugiej strony każdy sukces dostarcza satysfakcji. Brzmi pięknie, prawda? Z czasem jednak wspomniana podróż zaczyna nam się ciągnąć. Zaczynamy odczuwać znużenie, a początkowy entuzjazm stopniowo zamienia się w tzw. wypalenie zawodowe. 

Ważne, aby nie mylić tego z chwilowym spadkiem motywacji czy utratą zainteresowania. Raczej można to porównać do postępującego wyczerpywania się paliwa, które do tej pory zasilało naszą pracę. 

Codzienne, nawet proste obowiązki, stają się wtedy ciężarem, a satysfakcja z pracy zanika. Możemy odczuwać zagubienie, zmęczenie oraz bezradność wobec tego, co kiedyś stanowiło źródło naszej pasji. Jest to więc coś, co można opisać jako utratę sensu w życiu zawodowym. Co więcej, z czasem może ona też zacząć wpływać na nasze zdrowie – zarówno psychiczne, jak i społeczne, czyli związane z adaptacją w grupie.

czym jest wypalenie zawodowe, zdenerwowany pracownik biurowy siedzący przy biurku

Podatność na wypalenie zawodowe 

Z pewnością ciekawi Cię, jak to wygląda pod względem narażenia na wypalenie zawodowe. Zaraz postaram się to krótko omówić.

Według ekspertów problem ten może odnosić się właściwie do każdej osoby, bez względu na to, jakie stanowisko ona zajmuje. Są jednak zawody, w których ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego jest największe. Mowa tutaj przede wszystkim o tych, które wymagają od nas stałych kontaktów z innymi ludźmi. Wysokie prawdopodobieństwo jego wystąpienia obejmuje również osoby zajmujące kierownicze stanowiska, ponieważ najczęściej wiążą się one z dużym stresem.

Co ciekawe, często występuje ono u młodszych osób, jak również tych, które mają stosunkowo krótki staż pracy. Trzeba jednak pamiętać, że wiek nie zawsze ma na to wpływ. Jak pisałem wcześniej, wypalenie może dotknąć zarówno młodych pracowników, jak i tych, którzy pracują od dłuższego czasu. Warto zdawać sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy narażeni na wypalenie zawodowe, choć w różnym stopniu. Dlatego tez tak istotne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne, nawet gdy jesteśmy jeszcze młodzi.

Jest to zjawisko, którego skutki dotykają coraz większą liczbę osób. Zwłaszcza tych, którzy są akurat w przełomowych momentach swojej kariery zawodowej. Wśród zawodów, które są najbardziej narażone na wystąpienie tego syndromu znajdują się:

 • lekarze,
 • pielęgniarki,
 • nauczyciele,
 • handlowcy,
 • trenerzy,
 • psycholodzy.

Źródło: „Wypalenie zawodowe – pojęcie, przyczyny i objawy”, autor: mgr Katarzyna Znańska-Kozłowska.

mężczyzna chowający twarz w dłoniach, okulary

Główne przyczyny wypalenia zawodowego

Niektórym ludziom wydaje się, że wypalenie zawodowe to jeden ze świeżych problemów współczesnego świata. Prawda jest jednak taka, że pojęcie to pojawiało się już w latach 70. XX wieku. Po raz pierwszy zostało użyte publicznie w 1974 r. przez amerykańskiego psychiatrę, Herberta J. Freudenbergera. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że dzisiejsze tempo życia jest naprawdę szalone. Z tego powodu zaczynamy doświadczać jego skutków – nie tylko w sferze fizycznej, ale także psychicznej. Ciągłe gonienie za terminami, nieustanny napływ informacji, a także presja społeczna mogą stwarzać warunki sprzyjające różnym problemom, w tym wypaleniu zawodowemu.

Wiemy już, czym jest wypalenie zawodowe, więc czas przejść do kolejnych aspektów tego zagadnienia. Mam na myśli przyczyny jego powstawania. Musisz wiedzieć, że czynniki przyczyniające się do wypalenia zawodowego mogą być dosyć różnorodne.

Do najważniejszych przyczyn należą:

 • chroniczny stres,
 • perfekcjonizm,
 • niskie wynagrodzenie,
 • brak dystansu do problemów zawodowych,
 • monotonia i rutyna – ciągłe wykonywanie tych samych zadań może prowadzić do znużenia i utraty zainteresowania pracą. Zwłaszcza jeśli brakuje Ci wyzwań i zdajesz sobie sprawę z braku większych perspektyw rozwoju,
 • brak uznania – może to dotyczyć kilku kwestii, np. niedoceniania i braku uznania za wkład w pracę,
 • brak perspektyw awansu czy nagradzania osiągnięć, co może prowadzić do utraty motywacji i satysfakcji, 
 • przeciążenie pracą – mowa tutaj o nadmiernej ilości obowiązków oraz braku równowagi między pracą a życiem prywatnym. Do tego dochodzi też niewłaściwe zarządzanie czasem,
 • praca w środowisku, które wymaga od nas dużej empatii, co prowadzi do wysokiego zaangażowania emocjonalnego,
 • niedostateczne wsparcie ze strony przełożonych lub współpracowników,
 • konflikty – obejmują zarówno trudności w relacjach ze współpracownikami czy przełożonymi, jak i brak zrozumienia ze strony zespołu,
 • wielozadaniowość – chodzi o ciągłą presję na wykonywanie wielu zadań jednocześnie. Może to prowadzić do rozproszenia uwagi, a w efekcie również zwiększonego poziomu stresu,
 • utrata kontroli nad wykonywanymi zadaniami, brak wpływu na decyzje związane z pracą oraz poczucie bezsilności wobec sytuacji mogą przyczynić się do wzrostu frustracji i stresu.

Każdy z tych czynników może prowadzić do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Jednocześnie tworzy to fundamenty stanu kryjącego się pod pojęciem wypalenia zawodowego. Warto mieć więc na uwadze, że to nie tylko uczucie zmęczenia, lecz całkiem poważny problem, który wpływa na całe nasze życie – zarówno zawodowe, jak i osobiste.

czym jest wypalenie zawodowe, kobieta nieradząca sobie z obowiązkami zawodowymi

Jakie są skutki wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe może mieć poważne konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i firmy. Warto je poznać i zrozumieć, aby móc skutecznie zarządzać ryzykiem jego wystąpienia oraz wspierać osoby dotknięte tym problemem.

Wypalenie zawodowe może wpłynąć negatywnie na zaangażowanie w zadania zawodowe, jakość relacji ze współpracownikami i ogólne zadowolenie z życia. Dlatego tak istotne jest zidentyfikowanie tych czynników i podjęcie kroków zaradczych, aby zabezpieczyć nasze dobre samopoczucie i efektywność w pracy.

Do głównych skutków wynikających z wypalenia zawodowego należą:

 • zmęczenie fizyczne i psychiczne – wypalenie zawodowe może prowadzić do chronicznego zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. To z kolei może mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, w tym na wykonywanie najprostszych czynności,
 • problemy zdrowotne – wypalenie zawodowe może prowadzić do różnego rodzaju chorób fizycznych i problemów psychicznych. Dotyczy to m.in.: bezsenności, bólów głowy, problemów żołądkowych, a nawet depresji,
 • większe ryzyko błędów – co może mieć negatywne konsekwencje zarówno dla pracownika, jak i jego otoczenia zawodowego, w tym firmy,
 • brak chęci do wykonywania obowiązków – związany ze spadkiem motywacji. Osoba dotknięta wypaleniem zawodowym może stracić zainteresowanie wykonywaną pracą oraz trudno znajdować motywację do działania,
 • obniżenie efektywności – pojawiają się trudności w utrzymaniu wysokiej wydajności w pracy. Często spada też jakość wykonywanych przez nas zadań,
 • trudności w relacjach z innymi – osoba zmagająca się z tym problemem może mieć trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi osobami. Może to dotyczyć zarówno środowiska zawodowego, jak i prywatnego,
 • apatia, poczucie beznadziei – możemy odczuwać ogólne przygnębienie w kontekście pracy i życia zawodowego.

Sam widzisz, że wypalenie zawodowe może zaciemnić naszą pasję i wpłynąć na jakość życia, również osobistego. Zrozumienie tych skutków jest kluczowe, abyśmy potrafili chronić naszą równowagę psychiczną.

Ważne jest też, aby szukać wsparcia, gdy tylko staje się to konieczne. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne, ponieważ dzięki niemu będziemy w stanie sprostać codziennym wyzwaniom. I nie zapominajmy, że wpływa ono równie mocno na życie prywatne, które prowadzimy poza pracą. 

wypalenie zawodowe, kobieta z głową położoną na biurku, brak energii do pracy

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że szybkie tempo życia często prowadzi do nadmiernego obciążenia pracą. Do tego ciągły stres i brak czasu na regenerację mogą przyczynić się do utraty zapału i satysfakcji z wykonywanej pracy. Współzawodnictwo, wysokie oczekiwania i nieustanny pęd mogą również generować presję, której ciężko sprostać.

Ciągłe doświadczanie stresu i presji może prowadzić do poczucia, że nasza praca staje się jedynie obowiązkiem. Wpływa to nie tylko na efektywność zawodową, ale również na nasze ogólne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Znalezienie równowagi pomiędzy wyzwaniami zawodowymi a potrzebami osobistymi staje się kluczowe w kontekście unikania negatywnych skutków tego pędzącego trybu życia. 

W dalszej części artykułu znajdziesz wybrane sposoby, dzięki którym będziesz w stanie zapobiec wypaleniu zawodowemu. Unikniesz więc konsekwencji, jakie się z tym wiążą.

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu 

Istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu. Są to m.in.:

 • lepsza organizacja pracy – więcej na ten temat znajdziesz we wpisie Sprawdzone sposoby na organizację czasu,
 • edukacja w celu zdobycia umiejętności radzenia sobie ze stresem,
 • dbanie o regularny sen i odpoczynek,
 • rozwijanie efektywnych metod walki ze stresem np. za pomocą medytacji czy innych technik relaksacyjnych,
 • rozmowa z bliskimi osobami o trudnościach zawodowych,
 • pielęgnowanie swojej pasji i poświęcanie na nią wolnego czasu – aktywność poza pracą jest bardzo ważna,
 • rozważenie zmiany środowiska pracy – zwłaszcza gdy podjęte działania nie przynoszą rezultatów,
 • dbanie o relacje z innymi – dotyczy to rodziny, partnera, a także współpracowników,
 • znalezienie profesjonalnej pomocy, jeśli poczujesz, że tego właśnie potrzebujesz – skorzystaj z terapii,
 • określenie jasnych granic między pracą a życiem prywatnym,
 • zdrowe jedzenie i regularny ruch.

Jak już wiesz, wypalenie zawodowe może pozbawić nas wszelkiej radości z wykonywanej pracy. Można temu jednak zapobiec, stosując się do wymienionych przeze mnie wskazówek. Sam zobaczysz, że niektóre z nich są naprawdę proste i nie wymagają specjalnych umiejętności, a efekty mogą być niemal natychmiastowe. 

Przy okazji polecam Ci też moje ostatnie artykuły, z którymi warto się zapoznać:

mężczyzna z głową położoną na laptopie, wyczerpanie zawodowe

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z tym wpisem wiesz już, czym jest wypalenie zawodowe. Poznałeś też przyczyny pojawiania się tego stanu, więc wiesz, że długotrwałe narażenie na te czynniki staje się zapalnikiem dla wypalenia zawodowego. To z kolei wpływa nie tylko na efektywność w pracy, ale także na ogólne samopoczucie i jakość życia.

Z tego względu coraz większe znaczenie zyskuje zrozumienie wpływu tempa życia na nasze zdrowie psychiczne. Kolejnym krokiem jest podjęcie działań, których celem jest zachowanie równowagi między pracą a odpoczynkiem.

Źródła grafik:

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>