Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w obliczu rosnących kosztów życia wielu ludzi nie może sobie pozwolić na zbędne wydatki. Jeśli mimo wszystko zależy nam na rozwoju, wtedy można poszukiwać bezpłatnych możliwości. Darmowe szkolenia i kursy online stanowią więc idealne rozwiązanie w takiej sytuacji. Umożliwiają one zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy bez obciążania domowego budżetu. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie znaleźć bezpłatne i wartościowe zasoby edukacyjne. Przyjrzymy się też powodom, dla których warto z nich korzystać.
Co znajdziesz w artykule (spis treści)
Kursy i szkolenia online – czym się charakteryzują?
Kursy lub szkolenia online to programy edukacyjne oferowane przez różne platformy internetowe. Umożliwiają one uczestniczenie w kursach zdalnie, czyli bez konieczności fizycznego pojawianie się na zajęciach w szkole czy na uczelni. Takie szkolenia czy kursy są dostępne dla każdego, podstawowymi warunkami są dostęp do internetu i czas.
Mogą być w formie lekcji wideo, materiałów do czytania, ćwiczeń praktycznych, a nawet interaktywnych quizów. Warto wspomnieć, że tego typu kursy można robić we własnym tempie, bo znajdują się na stworzonych do tego celu platformach, do których mamy dostęp w dowolnym momencie. Wygląda to więc zupełnie inaczej niż w przypadku webinarów, czyli spotkań, które odbywają się na żywo (w czasie rzeczywistym).
Poza tym kursy online mogą dotyczyć różnorodnych tematów i dziedzin wiedzy. Mogą obejmować np. programowanie komputerowe, naukę danych, sztukę i literaturę, a nawet zdrowie czy biznes. Dodam jeszcze, że wiele renomowanych uczelni i instytucji edukacyjnych oferuje bezpłatne kursy online, które są prowadzone przez wykładowców z dużym doświadczeniem w danej dziedzinie.
Obecnie jednak coraz częściej można trafić na szkolenia prowadzone przez praktyków, którzy nauczają na podstawie swoich własnych doświadczeń. Nie da się ukryć, że to właśnie te drugie często bywają o wiele cenniejsze z perspektywy osób odbywających kurs.
W dzisiejszych czasach właściwie każdy człowiek jest w stanie stworzyć kurs internetowy i udostępnić go innym użytkownikom, nie potrzeba do tego celu nawet żadnego specjalistycznego sprzętu. Tak naprawdę wystarczy mieć komputer, słuchawki z mikrofonem i jakieś umiejętności związane z montażem wideo.
Platformy oferujące bezpłatne szkolenia online
Navoica
Pierwszą propozycją w tym zestawieniu jest Navoica, czyli polska platforma zawierająca bezpłatne kursy online. Są one w różnych językach, najwięcej szkoleń jest jednak w języku polskim. Nazwa serwisu pochodzi od legendarnej Nawojki, która miała być pierwszą studentką w Polsce, a dokładnie na Akademii Krakowskiej.
Platforma należy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na stronie głównej możemy znaleźć uczelnie i instytucje, które z nią współpracują, udostępniając swoje kursy.
Wybór tematów jest naprawdę duży – znajdziesz tam aż 142 kursy. W dodatku oferuje szeroki zakres tematów i poziomów zaawansowania. Można pokusić się o stwierdzenie, że każdy będzie w stanie znaleźć tu coś dla siebie. Dodatkowo po ukończeniu kursu dostaje się stosowne zaświadczenie.
Na platformie znajdziesz kursy z następujących kategorii:
- biologii,
- biznesu i zarządzania,
- edukacji,
- ekonomii i finansów,
- informatyki,
- języków obcych,
- matematyki,
- natury i środowiska,
- nauk humanistycznych,
- inżynierii,
- polityki,
- socjologii,
- prawa,
- pedagogiki i dydaktyki,
- programowania,
- psychologii,
- rozwoju osobistego,
- zdrowia,
- systemów dla nauki i szkolnictwa wyższego.
Akademia PARP
Kolejną propozycją jest Akademia PARP, która została stworzona przez Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju. Znajdziesz tam sporo bezpłatnych kursów online oraz warsztatów stacjonarnych, które są płatne. Zasadniczo kursy te są skierowane głównie do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, większość z nich dotyczy różnych kwestii związanych z prowadzeniem firmy.
Dodam jeszcze, że po każdym kursie otrzymujemy imienny certyfikat. Jeśli nie znasz tego serwisu, koniecznie przejrzyj dostępne tam kursy, może coś Cię zainteresuje.
Kursy dotyczą następujących kategorii:
- cyfryzacji,
- finansów,
- zrównoważonego rozwoju,
- innowacji,
- przedsiębiorczości,
- zarządzania projektami,
- technologii,
- prawa,
- rozwoju zawodowego.
Wśród dostępnych szkoleń znajdziesz np. Fundusze europejskie dla nowoczesnej gospodarki, które dotyczy poszczególnych etapów przygotowania firmy na pozyskanie dotacji. Innym ciekawym przykładem jest kurs Jak założyć własną firmę, w którym znajdziesz omówienie procesu otwierania działalności gospodarczej.
Grow with Google
Grow with Google to następna platforma zawierająca bezpłatne (jak i płatne) kursy online. Możliwe, że kiedyś o niej słyszałeś – kursy z serii Internetowych Rewolucji były bardzo popularne w internecie.
Teraz już się tak nie nazywają, ale nadal można je przerabiać – znajdziesz je w kategorii „marketing internetowy”. Zwróć jednak uwagę, aby omijać kursy z serii Google Career Certificates, bo one są płatne.
Platforma oferuje darmowe kursy i szkolenia online z różnych dziedzin, których celem jest rozwój zawodowy i osobisty. Kursy są dostępne dla wszystkich, niezależnie od poziomu doświadczenia czy wykształcenia. Po ich ukończeniu zdobywasz certyfikat, który może okazać się przydatny np. podczas poszukiwania pracy.
Wśród dostępnych kursów znajdują się m.in.:
- Promowanie firmy dzięki reklamie online,
- Komunikacja w biznesie,
- Podstawy marketingu internetowego,
- Nawiązywanie kontaktu z klientami korzystającymi z urządzeń mobilnych,
- Potrzeby klientów i ich zachowanie online,
- Promowanie firmy za pomocą treści,
- Zaprezentuj swoją firmę w internecie.
Poza tym Google oferuje również darmowy kurs dotyczący Google Ads, czyli ich autorskiego systemu reklamowego. Szkolenie znajdziesz tutaj: Kurs Google Ads.
Drugim ciekawym kursem jest ten poświęcony Google Analytics 4, czyli nowej wersji Universal Analytics. Jeśli nie wiesz, jest to narzędzie do zbierania i analizowania danych ze stron internetowych.
Na platformie Skillshop znajdziesz też kurs dotyczący serwisu YouTube dla twórców wideo.
Coursea
Coursea to następna platforma e-learningowa, która umożliwia zdobycie nowych umiejętności i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach dzięki bezpłatnym kursom online.
To doskonały sposób na naukę i rozwój bez konieczności opuszczania domu, a dodatkowo możliwość studiowania na renomowanej uczelni znajdującej się na drugim końcu świata. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wyjazd do innego kraju lub nawet na inny kontynent, wtedy jest to naprawdę ciekawa alternatywa.
Platforma Coursera współpracuje z wieloma firmami i uczelniami, aby zapewnić jak najlepszy dostęp do nauki dla każdego, kto chce zdobyć wykształcenie. Znajdziesz tu kursy w różnych językach, w tym po polsku aż 4879 szkoleń. Jak widzisz, naprawdę jest w czym wybierać.
Tematyka kursów dotyczy:
- informatyki,
- firmy,
- zdrowia,
- nauki o danych,
- fizyki i inżynierii,
- socjologii,
- technologii informatycznej,
- rozwoju osobistego,
- sztuk pięknych i nauk humanistycznych,
- nauki języków,
- matematyki i logiki.
Wśród darmowych szkoleń, znajdziesz m.in.:
- Cyberbezpieczeństwo dla każdego,
- Angielski dla typowych interakcji w miejscu pracy (różne poziomy),
- Rynki finansowe,
- Wprowadzenie do psychologii,
- Strategia marketingu treści,
- Generatywna sztuczna inteligencja dla każdego,
- Podstawy nauki programowania.
Coursera oferuje też płatne szkolenia, a nawet umożliwia studiowanie online. Wszystkie kursy i szkolenia są dostępne w pełni zdalnie, w tym studia na poziomie licencjackim i magisterskim oraz podyplomowe.
Udemy
Kolejnym serwisem z darmowymi kursami online jest Udemy. Na tej globalnej platformie możesz znaleźć kursy prowadzone przez ekspertów z różnych branż i dziedzin. Możesz uczyć się zupełnie od podstaw, jak i pogłębiać swoją wiedzę w konkretnych obszarach, bo kursy są dostosowane do poziomów zaawansowania.
Kursy są dostępne w formie wideo, dodatkowo zawierają materiały edukacyjne, ćwiczenia i quizy, które pomagają w utrwaleniu zdobytej wiedzy.
Dodam jeszcze, że wiele szkoleń na Udemy należy do płatnych, ale jest też sporo darmowych. Poza tym szkolenia oferowane na tej platformie są w różnych językach, więc jeśli znasz angielski, możesz skorzystać w większym stopniu. Chodzi o to, że zdecydowana większość kursów jest właśnie w języku angielskim. Jeśli szukasz głównie darmowych, na Udemy są w sumie 134 szkolenia po angielsku.
Jeśli interesuje Cię np. programowanie, znajdziesz 19 bezpłatnych kursów po polsku, a po angielsku aż 909. Podobnie z rozwoju osobistego – platforma oferuje aż 18 darmowych kursów w języku polskim, a po angielsku prawie 2700 kursów. W kategorii zdrowie i fitness znajdziesz 4 bezpłatne kursy po polsku, a po angielsku prawie 6,5 tys. kursów. Chyba sam widzisz, jak duże są to różnice.
Oferta kursów obejmuje następujące kategorie:
- programowanie,
- biznes,
- finanse i księgowość,
- IT i oprogramowanie,
- rozwój osobisty,
- projektowanie,
- marketing,
- styl życia,
- fotografia i wideo,
- zdrowie i fitness,
- muzyka,
- nauczanie i studia.
Dodam jeszcze, że na Udemy kursy są tworzone przez niezależnych instruktorów, więc ich jakość może być dość zróżnicowana. Pamiętaj, że przed wyborem kursu warto zapoznać się z opiniami innych uczestników i ocenami kursu.
Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Certyfikat można otrzymać jedynie po ukończeniu płatnego kursu. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na któryś z tych darmowych, nie dostaniesz certyfikatu ani żadnego zaświadczenia.
Hubspot Academy
Hubspot Academy to platforma z darmowymi kursami online. Od razu też wspominam, że znajdziesz tam kursy 6 językach, w tym po angielsku. Żaden z nich nie jest jednak w języku polskim. Liczę się jednak z tym, że w dzisiejszych czasach większość ludzi zna języki obce, przynajmniej na poziomie komunikatywnym, więc opisuję również tę platformę.
Znajdziesz tutaj kursy z następujących kategorii: marketingu, sprzedaży, obsługi klienta, projektowania i tworzenia stron internetowych czy ochrony danych. Zasadniczo wszystkie te szkolenia dotyczą prowadzenia i rozwoju biznesu. Jest naprawdę duży wybór kursów z marketingu, ich tematyka dotyczy m.in.:
- automatyzacji,
- marketingu treści,
- e-mail marketingu,
- generowaniem leadów,
- SEO (optymalizacji pod wyszukiwarki),
- mediów społecznościowych.
Jeśli przerobisz cały kurs, łącznie z ćwiczeniami praktycznymi, a następnie zdasz egzamin, otrzymujesz certyfikat. Dodam jeszcze, że większość kursów oferuje certyfikat po zakończeniu, choć niektórych z nich to nie dotyczy. Podczas przeglądania oferty warto zwracać uwagę na taką charakterystyczną ikonę kółka z biretem w środku – w ten sposób są oznaczone kursy z certyfikatem. Na górze strony możesz też kliknąć od razu przycisk, który sprawi, że będą się wyświetlać jedynie te kursy, które zawierają certyfikat.
Do najpopularniejszych kursów na platformie należą: E-mail Marketing, Inbound Sales (sprzedaż przychodząca), Content Marketing i Social Media Marketing.
Kursodrom
Kursodrom to kolejna strona z bezpłatnymi szkoleniami online, ale zawiera również nagrania webinarów, filmy edukacyjne i inne zasoby. Jej wydawcą jest Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich. Materiały, które tutaj znajdziesz dotyczą w głównej mierze zarządzania i codziennej działalności organizacji pozarządowych.
Oferta szkoleń jest dość szeroka, zawiera następujące kategorie:
- Fundraising (czyli zbieranie funduszy),
- Komunikacja zewnętrzna (promocja, PR),
- Ewaluacja i badania,
- Prawo i sprawy formalne,
- Przywództwo i rozwój osobisty,
- Technologie w organizacji,
- Współpraca z otoczeniem,
- Zarządzanie finansami,
- Zarządzanie ludźmi,
- Zarządzanie organizacjami.
W kategorii dotyczącej zbierania funduszy znajduje się w sumie 128 kursów. Dodam jeszcze, że większość jest w języku polskim, ale część z nich jest po angielsku. Wśród dostępnych szkoleń znajdziesz m.in.: O nieoczywistych drogach docierania do darczyńców, Przewodnik planowania kampanii fundraisingowej czy Aspekty prawne crowdfundingu.
Z zakresu komunikacji zewnętrznej znajdziesz np. E-mail marketing w organizacjach społecznych, Wykorzystanie materiałów drukowanych w promocji organizacji czy Grafika w promocji.
W kategorii prawo i sprawy formalne kryją się bardzo ciekawe materiały. Znajdziesz tam m.in. następujące kursy:
- Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy,
- Podstawy prawne funkcjonowania organizacji pozarządowych,
- Praca zdalna – przepisy, uregulowania wewnętrzne, dobre praktyki.
Poza tym dostępne jest szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych oraz Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Tego typu kursy i szkolenia można wykorzystać niemal w każdej firmie. W dodatku bez ponoszenia żadnych kosztów. Warto dodać, że po ukończeniu kursu online na tej platformie zdobędziesz certyfikat.
Centrum Edukacji Technoparku Pomerania
Ostatnią platformą zawierającą darmowe kursy online jest Centrum Edukacji Technoparku Pomerania. Została stworzona przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. Znajdziesz tam dość skromną (w porównaniu z pozostałymi platformami) bazę kursów z następujących kategorii:
- B2E,
- Zarządzania,
- Informatyki,
- Nowych technologii,
- Marketingu.
Kategoria B2E zawiera szkolenia z kilku języków programowania, w tym: SQL, PHP, Java i JavaScript. Kategoria dotycząca zarządzania zawiera 3 kursy: coaching, mentoring i intermentoring oraz zarządzanie usługami IT i zarządzanie projektami. Kategoria nowych technologii zawiera 3 części kursu o Plazmie niskotemperaturowej. Z marketingu dostępny jest jeden kurs: Marka jako narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej. Jest jeszcze kategoria z kursami nieprzyporządkowanymi do żadnej z poprzednich, która zawiera następujące szkolenia: Załóż firmę, Twoja firma w sieci oraz Linux w biznesie.
Najbardziej rozbudowana jest oferta z kategorii informatyki, która kryje w sobie:
- Programowanie aplikacji internetowych,
- Bezpieczne korzystanie z sieci internet,
- Pozycjonowanie w internecie,
- Internet jako platforma pozyskiwania, wymiany i aktualizacji informacji,
- E-administracja,
- Internet od podstaw,
- Technologie wizualizacji na potrzeby reklamy i handlu internetowego,
- Język „C” – ABC programowania komputerów.
Warto zwrócić uwagę, że po ukończeniu każdego z tych kursów otrzymuje się zaświadczenie potwierdzające odbycie kursu. Taki dokument może się przydać w momencie szukania pracy jako potwierdzenie naszych umiejętności.
Kursy online – czy warto się na nie decydować?
Jeśli zastanawiasz się, czy warto podchodzić do jakiegoś kursu online, warto, abyś poznał korzyści wynikające z uczestnictwa w takim projekcie. Do najważniejszych zalet kursów online należą:
- zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w wybranych dziedzinach,
- dostępność – takie szkolenia są dla każdego bez względu na jego lokalizację, wystarczy mieć dostęp do internetu,
- elastyczność – uczestnicy mogą dostosować naukę do swojego harmonogramu, ucząc się w dogodnym dla siebie czasie,
- certyfikat lub zaświadczenie – wiele kursów online oferuje certyfikaty ukończenia, które mogą być przydatne w przypadku poszukiwania pracy w danej dziedzinie. Są też wartościowe dla rozwoju kariery lub awansu zawodowego,
- brak kosztów – darmowe kursy pozwalają na zdobywanie wiedzy bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Poza tym w sieci możemy znaleźć mnóstwo płatnych kursów, które wcale nie są drogie,
- duży wybór – internet jest pełen szkoleń z niemal każdej dziedziny, od programowania po sztukę. Możemy więc rozwijać zainteresowania i umiejętności w różnych obszarach,
- aktualność materiałów – materiały w kursach online często bywają aktualizowane, co zapewnia dostęp do najnowszej wiedzy i trendów w danej dziedzinie,
- interaktywność – wiele kursów oferuje interaktywne zadania, quizy, forum dyskusyjne czy możliwość kontaktu z instruktorami. Takie rozwiązania zwiększają zaangażowanie i wspomagają proces uczenia się,
- budowanie sieci kontaktów – udział w kursach online często daje możliwość nawiązywania kontaktów z innymi uczestnikami. W ten sposób możesz poznać osoby z całego świata, co stwarza ogromne możliwości.
Jak widzisz, kursy online mają wiele korzyści, które czynią je atrakcyjną opcją dla osób poszukujących edukacji i rozwoju zawodowego. Korzystanie z darmowych szkoleń online to dobry sposób na rozwijanie konkretnych umiejętności, zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów.
Zachęcam do odwiedzenia podobnych wpisów:
Podsumowanie
Darmowe kursy online to łatwo dostępna forma edukacji, która pozwala na rozwój bez względu na ograniczenia finansowe czy miejsce zamieszkania. Dzięki nim każdy z nas może zainwestować w swoją przyszłość, rozwijać karierę i realizować pasje, nie narażając się na dodatkowe koszty. Warto więc wykorzystywać takie zasoby, by nieustannie się rozwijać i osiągać swoje cele zawodowe czy osobiste.
Brałeś ostatnio udział w jakimś ciekawym szkoleniu lub kursie online? Możesz dać znać w komentarzu. Możliwe, że dzięki temu zainspirujesz kogoś do działania.
Źródła grafik:
- Image by freepik
- Image by freepik
- Image by freepik
- Image by freepik
- Image by freepik
- Image by vectorjuice on Freepik
- Image by pressahotkey on Freepik
- Image by pvproductions on Freepik
- Image by marymarkevich on Freepik