dofinansowanie na założenie działalności, dwie osoby podają sobie banknoty

Dofinansowanie na założenie działalności: fakty i mity

Dofinansowania na założenie działalności to bardzo szerokie zagadnienie. Podczas mojej pracy zawodowej często omawiam z Klientami różne aspekty związane z tą tematyką. Z tego względu wspólnie z Piotrem Łabno wpadliśmy na pomysł przygotowania materiału, w którym rozprawię się z niektórymi mitami dotyczącymi funduszy na start.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności nierejestrowanej

MIT. W ujęciu prawnym działalność nierejestrowana to forma zarobkowa, którą cechować ma prostota. Działalność nierejestrowana nie może być jednak wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie wymaga także opłacania składek ZUS.

W związku z tym nie otwierasz nowego podmiotu gospodarczego. Nie powstaje też nowe miejsce pracy (samozatrudnienie). W konsekwencji nie ma możliwości otrzymania dotacji na otwarcie działalności nierejestrowanej. Nie wszystko jednak jest stracone…

Nie otrzymasz dofinansowania, jeżeli prowadzisz nierejestrowaną działalność

To także mit. Co więcej, bardzo szkodliwy dla przyszłych Wnioskodawców.

Dlaczego?

Powszechność tego mitu zniechęca do ubiegania się o dofinansowanie na założenie działalności. Podczas prowadzonych przeze mnie konsultacji związanych z dotacjami, klienci często pytają o dofinansowanie na start przy prowadzeniu nierejestrowanej działalności. Boją się, że nierejestrowana działalność przekreśli ich szanse na uzyskanie funduszy na ten cel.

Co do zasady przy nierejestrowanej działalności status na rynku pracy nie jest istotny. NDG nie stanowi więc przeszkody przy ubieganiu się o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej.

UWAGA: przy dofinansowaniu PUP spotkałem wybiórcze przypadki, gdzie ograniczono możliwość prowadzenia NDG do 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie dla bezrobotnych.

Są to jednak rzadko spotykane incydenty. W innych dotacjach nie natkniesz się na takie wykluczenia.

pieniądze, dofinansowanie do działalności

Dofinansowanie z Urzędu Pracy: musisz być minimum 3 miesiące bez pracy

Często poruszany wątek podczas rozmów z klientami na temat dofinansowania. Czy to prawda, że trzeba być bezrobotnym przez co najmniej 3 miesiące przed złożeniem wniosku o dotację PUP? Jest to mit, ale…

W pewnym okresie w 2022 roku (czerwiec) wprowadzono odgórny minimalny staż na bezrobociu. Wynosił on właśnie 3 miesiące. Na szczęście te regulacje zostały dość szybko uchylone, bo już w lipcu 2022 roku.

Obecnie osoba zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy, co do zasady, może ubiegać się o dofinansowanie dla bezrobotnych nawet po jednym dniu od rejestracji.

Dofinansowanie na założenie firmy tylko przed jej rejestracją

FAKT. Dotacje są przeznaczone wyłącznie dla osób, które w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie nie posiadają działalności. Co więcej, w większości przypadków do momentu otrzymania dotacji musisz pozostawać bez firmy.

Napisałem z pełną premedytacją „w większości przypadków”. Jest bowiem pewien wyjątek. Dotacja z Lokalnych Grup Działania. Dopuszcza ona możliwość założenia firmy po złożeniu wniosku o dofinansowanie. Oczywiście na własne ryzyko, ponieważ w przypadku nieprzyznania funduszy nie będzie Ci przysługiwało żadne alternatywne wsparcie.

Możesz otrzymać jedynie dotacje unijną

Nie jest to prawdą!

Należy pamiętać, że istnieje również Fundusz Pracy, który wspiera działalność Powiatowych Urzędów Pracy. Dzięki krajowym środkom wnioskodawcy mają możliwość ubiegania się o dotacje na założenie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Górny limit wsparcia wynosi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce, co aktualnie przekracza 42 700 złotych.

działalność gospodarcza, dofinansowanie, mężczyzna trzymający w dłoniach banknoty

Dotacje wymagają wkładu własnego

Co do zasady – nie.

Dofinansowania na założenie firmy w większości przypadków nie wymagają wkładu własnego.

Czasami PUP wskazują jednak udział własny, który jest rozumiany jako:

  • czynnik zwiększający punktację,
  • wymóg konieczny (co zdarza się naprawdę rzadko).

Nie ma więc powodu do niepokoju. Większość Powiatowych Urzędów Pracy (PUP) nie wymaga udziału własnego przy ubieganiu się o pomoc.

Są jednak dotacje, w których tymczasowo może być wymagany wkład własny.

Lokalne Grupy Działania (LGD) ogłaszają nabory wniosków o dofinansowania, gdzie teoretycznie nie jest wymagane zaangażowanie własnych środków. Jednak pomoc ta jest wypłacana w dwóch etapach.

Pierwszy etap stanowi 80% wartości dotacji. Oznacza to, że przed otrzymaniem pozostałej części środków będziesz musiał pokryć 20% całkowitej inwestycji z własnej kieszeni. Oczywiście II transza zwraca Ci te nakłady.

Podsumowanie

Świat dofinansowań dla startupów jest niezwykle skomplikowany. Wiele zależy od konkretnej kategorii dotacji, o którą zamierzasz się ubiegać.

Jeśli napotkasz trudności, chętnie służę pomocą. Jako profesjonalista w dziedzinie realizacji marzeń moich Klientów związanych z zakładaniem własnych przedsiębiorstw specjalizuję się w zdobywaniu preferencyjnych pożyczek i dofinansowań na ten cel.

Analiza początkowej sytuacji i możliwości Klienta często zajmuje kilka godzin, jeśli więc jesteś zainteresowany, chętnie przedstawię Ci szanse, które przed Tobą stoją – zapraszam Cię do kontaktu.

Pomagam setkom Klientów rocznie. Z przyjemnością pomogę także Tobie w otwarciu rentownego biznesu, który z pomocą dotacji lub preferencyjnych pożyczek pomoże Ci zostawić Twoją konkurencję w tyle.

Autor: Jan Braatz

bizplanner logo

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Komentarze “Dofinansowanie na założenie działalności: fakty i mity

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>