Piotr Łabno – Blog dla ambitnych

Fonoholizm, czyli smartfon będący przedłużeniem ręki. Dowiedz się, jak ograniczyć używanie telefonu

Smartfony stały się nieodłącznym elementem naszego życia, bez którego bardzo ciężko się obejść. Nie są już tylko telefonami, ale pełnią też funkcję komputera, aparatu fotograficznego, odtwarzacza muzyki czy platformy do komunikacji. Niestety ze względu na ich wszechstronność, pojawia się też ryzyko uzależnienia od telefonów komórkowych, znane jako „fonoholizm”. W poniższym artykule wyjaśnię, czym jest wspomniany fonoholizm, opiszę też jego najczęstsze objawy. Poznasz również skutki uzależnienia od telefonu oraz sposoby, które pomogą Ci z nim walczyć.

Co to jest fonoholizm?

Fonoholizmem nazywamy uzależnienie od telefonu komórkowego. Można powiedzieć, że jest to dosyć nowe zjawisko, jednak w ostatnich latach występuje ono coraz częściej. Aktualnie fonoholizm jest uznawany za chorobę cywilizacyjną. 

Niektórym może się wydawać, że to nic groźnego. Jednak warto wiedzieć, że opiera się on na mechanizmie analogicznym do tego, który występuje w przypadku uzależnienia od narkotyków, papierosów czy alkoholu. Chyba sam przyznasz, że to już zmienia rozmiar problemu, uświadamiając nam, jak poważny on jest. Co więcej, zjawisko to nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży, ale także wielu osób dorosłych. 

mężczyzna trzymający w dłoniach smartfona

Fonoholizm – objawy uzależnienia

Każde uzależnienie objawia się czymś innym, przez co łatwiej jest je odróżnić i rozpoznać. Tak samo jest w tym przypadku. Objawy tego zjawiska wpływają na życie codzienne i relacje interpersonalne osoby uzależnionej.

Do objawów fonoholizmu należą przede wszystkim: 

Warto dodać, że osoby uzależnione są w stanie korzystać z telefonów nawet w sytuacjach, gdy jest to nieodpowiednie lub niebezpieczne. Może to dotyczyć używania smartfona podczas jazdy samochodem, na lekcji, spotkaniu służbowym czy w trakcie nabożeństwa.

Bez najmniejszego problemu mogą spędzać długie godziny na przeglądaniu mediów społecznościowych czy graniu w gry mobilne. Do tego dochodzi jeszcze bezcelowe przeglądanie internetu, które prowadzi do zaniedbywania innych ważnych obowiązków i aktywności.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od telefonu?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest poranek, wsiadasz do komunikacji miejskiej, aby dostać się do pracy, szkoły lub na uczelnię. Co widzisz od razu po wejściu do autobusu? No właśnie, Twój wzrok pada na pasażerów zatopionych w swoich własnych światach, czyli telefonach. Może ktoś z kimś rozmawia, zwłaszcza jeśli jadą z Tobą starsze osoby, ale reszta osób w ciszy przegląda swoje telefony. 

Teraz wyobraź sobie sytuację, w której idziesz na wizytę do lekarza. Wchodzisz do przychodni i sytuacja się powtarza – każdy na poczekalni zatopiony jest we własnym smartfonie. Tak niestety wygląda dzisiejsza rzeczywistość. Wyjątek stanowią jedynie starsze osoby, bo większość z nich (nawet jeśli używa smartfona), to w granicach rozsądku. Czyli wtedy, gdy rzeczywiście go potrzebuje, np. do kontaktu z kimś lub znalezienia jakiejś informacji.

Narażenie na uzależnienie od telefonu może być związane z wieloma różnymi czynnikami. Jeśli się zastanowimy, kto w dzisiejszym świecie nie jest na to narażony, odpowiedź może być właściwie jedna: osoby, które nie korzystają ze smartfonów. Powiedzmy sobie szczerze, dzisiaj niemal każdy człowiek ma telefon komórkowy i regularnie z niego korzysta. Jednak od kilku lat można zauważyć, że smartfony stały się dla ludzi bardzo uzależniające, wręcz niebezpieczne.

Należy jednak dodać, że pewne grupy osób są bardziej podatne na rozwój tego uzależnienia. O kim mowa? Zaraz wszystko wyjaśnię.

Po pierwsze, w gronie osób szczególnie narażonych znajduje się młodzież i osoby nazywane młodymi dorosłymi (18-35 lat). Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że są oni w okresie intensywnego rozwoju tożsamości, a także budowania relacji społecznych. Używają smartfonów do komunikacji z rówieśnikami, przeglądania mediów społecznościowych i wyrażania siebie online. Z tego względu jest to grupa wiekowa, która może mieć trudności z ograniczaniem czasu spędzanego na telefonie, co może prowadzić do rozwoju uzależnienia.

Kolejną grupę szczególnie podatną na uzależnienie stanowią dzieci, dla których smartfon stanowi codzienną rozrywkę. Najbardziej niebezpieczne jest to w przypadku dzieci, które nie mają limitowanego czasu na telefon czy internet. Jeśli dodatkowo nikt ich nie pilnuje, to tak naprawdę mogą robić, co chcą i jak długo chcą. Należy wspomnieć, że jeśli nie będziemy kontrolować czasu, jaki dzieci spędzają na korzystaniu ze smartfonów, pojawi się ryzyko nasilania się tego uzależnienia, co może mieć długofalowe negatywne konsekwencje dla ich rozwoju. 

Grupą narażoną na uzależnienie od telefonu są też osoby pracujące w branżach wymagających stałego dostępu do sieci, czyli m.in. IT, marketing czy media. Zdarza się, że niektórzy pracownicy muszą być dyspozycyjni niemal przez 24 godziny na dobę. W zależności od zajmowanego stanowiska muszą np. regularnie odpowiadać na wiadomości, co może prowadzić do nadmiernego korzystania z telefonu – zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim.

Stały nacisk na komunikację elektroniczną może utrudniać tym osobom odłączenie się od urządzeń mobilnych. W wolne dni mogą mieć problem ze znalezieniem sobie zajęcia, czego rezultatem będzie znowu spędzanie czasu na korzystaniu ze smartfona, bo są przyzwyczajeni do tego, że robią to każdego dnia. W tym przypadku łączy się to z pracoholizmem. 

Według ekspertów również osoby z tendencją do uzależnień behawioralnych, np. uzależnieniem od hazardu czy zakupów, mogą być też bardziej narażone na uzależnienie od telefonu. Uzależnienia behawioralne często wynikają z poszukiwania nagrody i działania na podstawie określonych bodźców. Smartfony działają dynamicznie i dlatego idealnie tutaj pasują.

Zdarza się też, że osoby o słabej samoocenie lub z problemami psychicznymi mogą być bardziej podatne na tego rodzaju uzależnienie. Chodzi m.in. o lęki społeczne czy depresję. W takim przypadku smartfon jest dla nich w pewnym sensie ucieczką od samotności lub negatywnych emocji. Takie zachowanie oczywiście może prowadzić do nadmiernego korzystania z telefonu.

Skutki uzależnienia od telefonu

Na początek powinieneś wiedzieć, że uzależnienie od telefonu, czyli fonoholizm, ma szkodliwy wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Do najważniejszych skutków tego uzależnienia należą:

Uzależnienie od telefonu może też skutkować nadmiernym stresem, drażliwości, a nawet lękiem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba uzależniona przez pewien czas nie może z niego skorzystać. Do skutków nadmiernego używania telefonu komórkowego należą też bóle głowy, a także pojawianie się napięcia mięśniowego w szyi lub dłoniach. Bóle głowy mogą pojawiać się ze względu na stały ruch gałek ocznych, które koncentrują się jedynie na małym ekranie. 

Nie bez powodu bardzo popularnym schorzeniem jest dzisiaj zespół cieśni kanału nadgarstka. Pojawia się on u osób, które wykonują powtarzalną pracę swoimi dłońmi, np. obsługiwanie myszki od komputera lub właśnie trzymanie smartfona i obsługiwanie go za pomocą jednego palca. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do pojawienia się choroby de Quervaina, która objawia się bólem kciuka i nadgarstka. Podczas korzystania ze smartfona to właśnie kciuk wykonuje najcięższą pracę, ponieważ reszta dłoni jedynie go podtrzymuje. 

Warto zdawać sobie sprawę, że nadmierne korzystanie z telefonu prowadzi również do zwiększenia ryzyka wypadków drogowych i innych niebezpiecznych sytuacji. Zwracajmy więc uwagę na to, aby nie używać smartfona podczas prowadzenia pojazdu lub przechodzenia przez ulicę.

W 2018 roku pojawiła się kampania społeczna z serii Bądźmy Razem Bezpieczni, której hasło przewodnie brzmiało: „Odłóż smartfon i żyj”. Jej bohaterami byli smartfonowi zombie, czyli ludzie zapatrzeni w swoje telefony, którzy nie zwracają uwagi na przejeżdżające pojazdy na ulicy, co często kończy się tragedią. Według oficjalnych danych jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych na świecie. Kampania była realizowana przez Tramwaje Warszawskie, a w jej ramach prowadzone były akcje w całym kraju. Więcej na temat kampanii znajdziesz tutaj: Kampania Odłóż smartfon i żyj.

Jak widzisz, ciągłe korzystanie z telefonu może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego, fizycznego oraz relacji społecznych. Podstawą jest uświadomienie sobie problemu, a następnie podjęcie kroków, które pomogą nam z tego wyjść. Motywacją osoby uzależnionej powinno być zachowanie równowagi w życiu i poprawa jakości codziennego funkcjonowania.

Odwiedź również te wpisy:

Jak ograniczyć używanie telefonu?

Chcąc ograniczyć używanie telefonu, warto wypróbować te sposoby:

Czujesz, że masz spory problem, a wprowadzenie tych zasad wydaje Ci się to niewykonalne? Możesz zacząć od włączenia funkcji monitorującej czas spędzany przed ekranem. W ten sposób dowiesz się, ile czasu realnie marnujesz na scrollowanie mediów społecznościowych czy granie w gry.

Co ciekawe, w niektórych smartfonach przygotowywane są raporty tygodniowe dotyczące używania telefonu. Jest to świetny sposób na porównanie różnych okresów i wyciągnięcie wniosków.

Poza tym warto zidentyfikować, kiedy i dlaczego korzystasz z telefonu. To pomoże w określeniu celów i priorytetów, które znacznie ułatwią Ci zredukowanie czasu spędzanego ze smartfonem. 

Jak odciągnąć dziecko od telefonu?

Wielu rodziców zmaga się z tym, że ich dziecko jest uzależnione od telefonu komórkowego. Istnieje kilka strategii, które rodzice mogą zastosować, aby pomóc dziecku ograniczyć używanie smartfona i odzyskać zdrową równowagę. 

Sposoby na ograniczenie używania telefonu komórkowego przez dzieci:

Powyżej opisałem najważniejsze metody, dzięki którym będziesz w stanie odciągnąć dziecko od telefonu. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć ograniczanie czasu spędzanego z telefonem, już Ci podpowiadam.

Bardzo ważne jest to, aby rodzice monitorowali czas spędzany przez dzieci na smartfonach, to jest podstawa sukcesu. W drugiej kolejności warto wprowadzić odpowiednie zasady korzystania z urządzeń elektronicznych, bo dziecko prawdopodobnie używa też innych sprzętów, które mają podobne działanie.

Warto zdawać sobie sprawę z wagi promowania zdrowych nawyków cyfrowych od najmłodszych lat. Im później zaczniesz, tym trudniej będzie to osiągnąć. Z wiekiem dziecko może się coraz bardziej buntować. 

Podsumowanie

Zrozumienie, jak telefon wpływa na nasze życie, jest ważne, abyśmy mogli podejmować mądre decyzje co do tego, ile czasu z nim spędzamy. Kiedy ograniczymy czas korzystania z telefonu, możemy uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia i codziennego funkcjonowania.

Warto być świadomym, w jakich celach najczęściej korzystamy z telefonu. Dzięki temu możemy się zastanowić, czy korzystamy z niego z konkretnego powodu, czy tylko z nawyku.

Źródła grafik:

Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:
Exit mobile version