Jak kupić bitcoin oraz inne kryptowaluty

Gdzie i jak kupić kryptowaluty, w tym Bitcoina?

Skoro natrafiłeś na ten wpis, to prawdopodobnie wiesz już co nieco na temat kryptowalut, które na całym świecie stały się bardzo popularne. Teraz chcesz wiedzieć, gdzie i jak kupić Bitcoina, a może też od razu pozostałe kryptowaluty. Cieszę się, że tu trafiłeś, bo chcę Ci przedstawić praktyczne wskazówki dla przyszłych inwestorów kryptowalutowych w tym kompleksowym wpisie.

Odpowiednie przygotowanie i wiedza są niezbędne przed kupnem pierwszego Bitcoina – zwłaszcza w tym przypadku, gdyż rynek pieniędzy elektronicznych wciąż dynamicznie się rozwija. Przejdźmy do rzeczy – w tym artykule opowiem Ci o ważnym temacie: jak wygląda kupno Bitcoina i innych kryptowalut, a także gdzie można tego dokonać.


Jeżeli jesteś nowy w świecie kryptowalut, to przed pierwszym zakupem koniecznie zapoznaj się z opowiadaniem – Jak zainwestować w Bitcoina. W przystępnym opowiadaniu wprowadzę Cię w świat cyfrowych walut. Dowiesz się, jak inwestować i jak zmaksymalizować zysk. Poznasz najczęstsze błędy inwestorów przez które tracą oni swoje środki, a także sposoby na ich uniknięcie. Wtedy będziesz mógł bezpiecznie wykonać zakup Bitcoina i na nim dobrze zarobić.


Jak kupić kryptowaluty (w tym Bitcoina „BTC”) – 4 sposoby

Bitcoin to waluta elektroniczna, więc nabyć można ją wyłącznie drogą elektroniczną. Do wyboru mamy przede wszystkim 4 nieco odmienne rozwiązania dotyczącego tego, jak kupować kryptowaluty. Pierwszą i najpopularniejszą opcją jest oczywiście giełda kryptowalut, którą rekomenduję. Możesz też kupić Bitcoiny w kantorze kryptowalut.

Kolejne dwa sposoby są oczywiste w przypadku finansów tradycyjnych, a jak zaraz się dowiesz, w przypadku wirtualnych walut może to działać bardzo podobnie. Chodzi o bezpośrednie dokonanie zakupu Bitcoina od innego inwestora, który chce dokonać sprzedaży BTC.

Ostatnim sposobem, który chcę wyróżnić w artykule jest kupno kryptowalut poprzez bankomaty Bitcoinów – czyli tak zwane „bitomaty”. Dalej w artykule rozwinę wszystkie te 4 tematy możliwości zakupu Bitcoinów i opiszę sam proces zakupu.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowa waluta, która wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania transakcji, kontrolowania tworzenia dodatkowych jednostek i weryfikacji przelewów środków. Kryptowaluty mogą być klasyfikowane jako podzbiór walut cyfrowych, a także są klasyfikowane jako podzbiór walut alternatywnych i walut wirtualnych. Waluty cyfrowe działają w sieci peer to peer (P2P), co oznacza, że transakcje odbywają się między nadawcą a odbiorcą, bez żadnego pośrednictwa.

Nie jestem fanem teorii, więc bardziej po ludzku, bez wchodzenia w szczegóły – jest to aktywo cyfrowe, więc wszystkie transakcje kryptowalutowe muszą odbywać się online. Musisz też nauczyć się pewnych reguł związanych z specyfiką tych aktywów, o czym napiszę w dalszej części wpisu.

Kryptowaluty nie są kontrolowane przez rząd ani żaden bank centralny czy komisję nadzoru finansowego. Mogą być jednak używane w podobny sposób jak tradycyjne waluty. Obecnie istnieje wiele kryptowalut, a każdego dnia powstaje ich więcej.

Dodam też, że Bitcoin był pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą i nadal jest najbardziej znaną. Bitcoin od lat jest najcenniejszą kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, którą oblicza się mnożąc liczbę wszystkich Bitcoinów przez cenę jednego Bitcoina. Jest to również najcenniejsza (najdroższa) kryptowaluta na świecie w przeliczeniu na jedną sztukę.

Jakie są zwroty z inwestycji w kryptowaluty?

Zanim przejdziemy do konkretów, musimy jeszcze poruszyć ważne kwestie dotyczące potencjału inwestycyjnego na rynku kryptowalut oraz czyhających na Ciebie zagrożeń. Rynek kryptowalut jest zmienny. Trudno przewidzieć, co stanie się z cenami w przyszłości.

Istnieją kryptowaluty, które oferują lepsze zwroty niż inne. Bitcoin wielu inwestorom przyniósł zwrot w wysokości ponad 1000% od czasu jego powstania w 2009 roku. Ethereum odnotował wzrost z około 10$ w 2016 do wysokości ponad 1000$ w 2018, a potem z około 200$ w 2020 roku do prawie 5000$ w 2021 roku! A to tylko dwie z setek kryptowalut dostępnych na rynku.

Na co trzeba uważać inwestując w krypto aktywa?

Z drugiej strony na rynku kryptowalut zdarzają się spadki sięgające 80-90% i więcej! Zdarzają się też przypadki oszustw i wyłudzeń środków. Bardzo często komisja nadzoru finansowego wydaje różne ostrzeżenia związane z cyfrowymi aktywami. Dlatego miej się na baczności i dokonuj starannych analiz, przed zakupem jakichkolwiek walorów cyfrowych.

Pamiętaj też, że żadne podane tutaj informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych! Kupno Bitcoina czy kryptowalut może narazić Cię na straty pieniężne. Jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje inwestycyjne, dlatego bież pod uwagę także wysokie ryzyko utraty środków, które cechuje obrót kryptowalutami.

jak kupić bitcoina, gdzie kupić btc

1. Giełdy kryptowalut (w tym Bitcoin)

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, gdzie kupić Bitcoina jest bez wątpienia giełda. Możesz na niej sprzedawać i skupywać kryptowaluty od innych inwestorów w bardzo wygodny sposób. Na giełdzie kryptowalut kurs jest ustalany niewidzialną ręką wolnego rynku. Musisz jednak uwzględnić prowizję naliczaną przez pośrednika, która zazwyczaj nie przekracza 1%. Giełdy Bitcoina i kryptowalut dają nam sporo anonimowości, gdyż nie ma tu standardowej weryfikacji danych osobowych, choć coraz mocniej się to zmienia.

Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że możesz kupić kryptowaluty na giełdzie w dowolnym momencie, ponieważ działają one cały czas. Do tego np. zakupione Bitcoiny będą przechowywane na niej, do czasu, aż je przelejesz na swój prywatny portfel lub dalej je odsprzedasz.

Kolejnym pulsem giełdy kryptowalut jest kurs kryptowalut w czasie rzeczywistym. Powoduje to, że możesz kupić Bitcoina nie obawiając się o różnice kursowe.

Jak dokonać zakupu Bitcoina?

Zacznę od ogólnego wprowadzenia, abyś poznał zasady działania każdej z giełd kryptowalut, bo są one bardzo podobne. Jeśli biegle poruszasz się „w Internecie” czy na platformach inwestycyjnych, to możesz pominąć ten akapit.

  1. Pierwszym krokiem jest oczywiście założenie konta. Dlatego dokonaj klasycznej rejestracji na wybranej platformie i załóż darmowe konto.
  2. Po pomyślnym założeniu konta potrzebna będzie jeszcze weryfikacja konta, a właściwie danych – po prostu po chwili od założenia konta kliknij w link potwierdzający poprawność emaila, który przyjdzie na Twoją skrzynkę pocztową.
  3. Następnym etapem jest tak zwane „KYC” (z ang. know your customer), czyli weryfikacja tożsamości. Musisz potwierdzić swoją tożsamość z powodów prawno-podatkowych. Jest to normalna procedura na giełdach kryptowalut, która dotyczy każdego użytkownika. W Polsce jest to związane z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Do weryfikacji tożsamości możesz wykorzystać dowód osobisty lub prawo jazdy (dokument z zdjęciem). Najczęściej potrzebny jest też jakiś aktualny rachunek, na którym znajdują się Twoje dane. Sam proces weryfikacji może zająć giełdzie od kilku godzin do kilku dni.
  4. Ze względów bezpieczeństwa do logowania i zawierania transakcji stosowana jest tak zwana weryfikacja dwuetapowa, w której będziesz musiał podać dodatkowo kod bezpieczeństwa. Może ona się odbywać poprzez specjalną aplikację np. Google Authenticator czy po prostu wysłanie do Ciebie SMS lub E-maila z kodem.
  5. W tym momencie giełda kryptowalut najczęściej może już przyjąć Twoje środki. Możesz je przelać poprzez różne metody płatności np. przelew w PLN (Zonda), czy zakup poprzez kartą płatniczą. Po prostu wejdź na handel danym walorem na giełdzie, sprawdź kurs kryptowaluty i utwórz nowe zlecenie.
  6. Niektóre giełdy przed wystawianiem transakcji potrzebują dodatkowej weryfikacji. Natomiast wszystkie będą potrzebowały dodatkowych potwierdzeń podczas wypłaty środków.

W dużej mierze to tyle. Większość giełd kryptowalut ma wersję w języku polskim, więc nie powinieneś mieć problemu z odnalezieniem się na nich. Koniecznie zapamiętaj email użyty przy rejestracji do swojego konta. Może się przydać, jakbyś zapomniał hasło.

jak kupić kryptowaluty

Przelew w PLN z konta bankowego obsługują tylko niektóre giełdy. Na początek najprostsze może być dla Ciebie kupno BTC za pomocą karty kredytowej. W zasadzie nie różni się niczym od jakiejkolwiek płatności Internetowej. Dodam też, że różnice kursowe na giełdach kryptowalut to rzecz normalna. Jak będziesz cierpliwy i nabierzesz doświadczenia w handlu, to będziesz je mógł wykorzystać na swoją korzyść.

Wspomnę jeszcze, że giełdy kryptowalut są uszeregowane według ich płynności, wolumenu obrotu i bezpieczeństwa. Niektóre z popularnych giełd kryptowalut to: Binance, Bitfinex, OKEx i Huobi.

Na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać odpowiednią giełdę. Poniżej stworzyłem dla Ciebie coś a’la „ranking giełd kryptowalut” wg moich osobistych preferencji. Dodałem linki do nich, abyś mógł się szybko zarejestrować jeśli interesuje cię kupno BTC od razu. Wybierz dla siebie najlepszą giełdę lub załóż konto na wszystkich.

Jak kupić Bitcoina na giełdzie Zonda

Pierwsza w moim rankingu giełda, zasługuje na wyróżnienie, ponieważ to popularna polska giełda kryptowalut – Zonda (wcześniej giełda ta nazywała się BitBay). Na tej giełdzie możemy bezpośrednio za złotówki (PLN) nabywać Bitcoiny, Ethereum, Lisk, Litecoin i wiele innych kryptowalut. Są 3 sposoby dokonania transakcji na platformie Zonda:

  • szybka transakcja – polega na natychmiastowym zakupie lub sprzedaży kryptowaluty od innego internauty po najatrakcyjniejszym kursie;
  • wystawienie oferty – tutaj to my ustalamy warunki, na których miałaby zostać dokonana transakcja;
  • zautomatyzowane zlecenie – ustawiamy satysfakcjonującą nas cenę, a program dokonuje transakcji, gdy nasz warunek zostanie spełniony (o ile będziemy posiadać środki potrzebne do jej realizacji).

W tym miejscu wspomnę jeszcze, że konieczne jest zweryfikowanie naszej tożsamości. Aby to zrobić, wystarczy przesłać skany (lub zdjęcia) jakiegoś dokumentu, np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy. Ważne, żeby były widoczne jego obie strony. W dalszej kolejności należy potwierdzić miejsce zamieszkania – najłatwiej zrobić to, wysyłając jakiś dokument urzędowy lub fakturę.

jak kupić kryptowaluty za PLN złotówki

Jak zatem wykonać zakup Bitcoina na Zonda? Wiedz, że poziom skomplikowania zakupu jest podobny do robienia jakiejkolwiek transakcji płatniczej online. Po pierwsze musisz założyć konto na giełdzie, gdzie uzyskasz dane do dokonania przelewu na Twoje konto. Następnym krokiem jest faktyczna wpłata środków na portfel na giełdzie. Zaloguj się na konto bankowe i bardzo uważnie skopiuj dane do przelewu z giełdy. Dla pewności zweryfikuj je ponownie.

Gdy już masz środki np. PLN na giełdzie, to możesz dokonać samego zakupu Bitcoina lub innej kryptowaluty. Wystarczy wejść na portfel danej kryptowaluty np. Bitcoina – BTC i użyć jednej z wyżej wspomnianych w punktach metod zakupu. Jak widzisz, nie ma nic trudnego w tym, aby kupić bitcoin lub inną kryptowalutę.

Zalety giełdy Zonda:

  • jest bardzo prosta i intuicyjna w użytkowaniu;
  • ma możliwość zakupu kryptowalut za PLN (dlatego to właśnie nią otworzyłem ten ranking giełd kryptowalut);
  • stabilność;
  • płynność;
  • wiarygodność;
  • i chyba najważniejsze odnośnie tego jak kupić Bitcoina przez polskiego inwestora – jest dostępna wraz z wsparciem technicznym w j. polskim w razie potrzeby.

Nie ma co czekać – kliknij tutaj i załóż swoje konto na giełdzie Zonda.

Jak kupić kryptowaluty na Binance

Opisując giełdy w rankingu koniecznie muszę wspomnieć o największej giełdzie kryptowalut na świecie – Binance. Daję ją w moim rankingu jako drugą, ale osobiście to właśnie ją preferuje, ponieważ posiada ogromny wolumen (płynność), czyli sprawnie przeprowadzisz zarówno transakcje kupna, a także sprzedaży kryptowalut.

Jak kupić kryptowaluty na Binance / Bitcoin

Jeśli chcesz tutaj kupić kryptowalutę, to najlepiej użyj karty kredytowej (lub kartę debetową), ponieważ przelew środków w PLN nie jest możliwy. Natomiast jeśli korzystasz z innych najpopularniejszych walut fiducjarnych jak USD czy EURO, to bez problemu możliwy jest zakup kryptowalut za nie tutaj.

Jak już wspomniałem giełda ta posiada bardzo duży wolumen transakcji kryptowalutowych, co pozwala na sprawny obrót kryptowalutami. Sprzedaż kryptowalut może się tutaj odbyć w zaledwie kilka sekund.

Binance – to największa giełda na świecie. Jej zalety to:

  • jeszcze większa stabilność i wiarygodność;
  • bardzo duży wolumen – możesz szybko wykonać transakcje zakupu i sprzedaży Bitcoina;
  • bardzo szeroki wybór kryptowalut do zakupu;

Możesz się zastanawiać, jak kupić kryptowaluty na Binance, jeżeli np. słabo znasz inne języki. Mogę Cię uspokoić – giełda jest przetłumaczona na język polski. Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości czy problemy, to również możesz liczyć na wsparcie w języku polskim – giełda posiada konsultantów z różnych krajów. Obsługa transakcji jest na podobnym poziomie, co na wcześniej omówionej giełdzie Zonda.

Sam proces zakupu kryptowalut na Binance wygląda następująco:

  1. Po zalogowaniu wchodzisz w zakładkę handel np. spot.
  2. Następnie wybierasz interesujące Cię walory np. BTC za EURO czy też BTC za USD.
  3. Określasz ilość kryptowaluty jaką chcesz kupić za euro i zatwierdzasz transakcję.
  4. Transakcja się dokonuje i środki pojawiają się na Twoim rachunku.

Jeśli wskazałeś zakup za konkretną cenę, która jest korzystniejsza niż aktualna, to będziesz musiał chwile poczekać aż kurs kryptowaluty obniży się do tego wskazanego przez Ciebie. Jeśli tak się nie stanie, to możesz skasować ją i wystawić nową po cenie rynowej, aby doszła ona do skutku.

Polecam Ci także od razu założyć konto na Binance (kliknij w ten link) – znajduje się tutaj najwięcej projektów, w które możesz zainwestować.

Giełda Binance - jak i gdzie kupić kryptowaluty

Kolejna polska giełda kryptowalut – Kanga

W przypadku giełd kryptowalut, czy raczej zakupu na nich walorów – bardzo ważnym czynnikiem są waluty fiat, w jakich posiadamy środki do inwestowania. Jeśli zarabiasz w złotówkach, to najpewniej właśnie za polskie złote będziesz chciał kupować kryptowaluty. Dlatego chciałbym przedstawić Ci Kangę, czyli drugą polską giełdę, na której polecam mieć konto.

Giełda ta jest mniejsza od wcześniej wymienionych, ale bardzo szybko się rozwija. Znajdziesz na niej wiele ciekawych projektów na wczesnym etapie, które mogą mieć ogromny potencjał do rozwoju. Wspominałem już, że wielkość giełdy jest istotna ze względu na powiązaną z nią płynność. Im większa giełda, tym więcej ma użytkowników, co ostatecznie powoduje, że więcej osób będzie mogło zrealizować z Tobą transakcję.

Jeśli wystawiasz dużą ilość kryptowalut do kupna czy sprzedaży na małej giełdzie, to możesz spowodować duże ruchy cen. Różnice kursowe mogą być znaczne, dlatego ustawiaj zlecenia sprzedaży na konkretną kwotę na tej giełdzie i uzbrój się w nieco cierpliwości.

Polska giełda kryptowalut

Ostatnia giełda w moim mini rankingu to Kucoin. Jest ciekawą propozycją giełdy z dużą ilością ciekawych altcoinów (czyli kryptowalut innych niż Bitcoin) i też obsługuje język polski.

Na tym kończę polecane przeze mnie giełdy kryptowalut, choć oczywiście jest ich znacznie więcej. W tym istnieją tak zwane zdecentralizowane giełdy. Możesz się zastanawiać dlaczego w rankingu giełda np. X czy Y występuje lub nie. To nie ma aż takiego znaczenia na początku.

Czym się kierowałem, przygotowując ten ranking giełd?

Przygotowałem zestawienie tak, abyś mógł przelać na giełdę swoje waluty fiat, czyli na polskim rynku za nasze rodzime złotówki. Chodzi o to, abyś mógł wygodnie dokonać pierwszych zakupów, choćby Bitcoin (BTC). Jak opanujesz opisane tu podstawy, to z całą pewnością poradzisz sobie później z obsługą innych giełd kryptowalut i będziesz mógł kupić kryptowalutę gdzie indziej. Pamiętaj, że ten ranking giełd został stworzony z mojej perspektywy, więc podane przede mnie przykłady mogą nie odpowiadać Twoim wymaganiom.. Nie kierowałem się też w tym rankingu giełd złożonymi instrumentami czy też możliwością skorzystania z dźwigni finansowej – ponieważ nie polecam tych rozwiązań. A już na pewno nie polecam ich początkującym inwestorom.

2. Kolejne miejsce, gdzie możesz kupić Bitcoin to kantor

Kantor kryptowalut działa podobnie do zwykłego kantoru. Możesz w nim łatwo i szybko zakupić Bitcoiny, a również je sprzedać. Za swoje usługi kantory kryptowalut doliczają sobie jednak marżę, wyższą niż ta doliczana na giełdzie. Częściowo rekompensuje to brak konieczności rejestracji oraz weryfikacji w większości istniejących kantorów kryptowalut. Co ciekawe, niektóre kantory kryptowalut istnieją nie tylko online, ale ma również swoje fizyczne placówki, do których w miarę potrzeby możemy się udać. Są one kierowane zwłaszcza do osób, którym zależy na tym, aby kupić kryptowalutę tradycyjnie, tak jak inne waluty, np. euro.

Popularne kantory kryptowalut:

  • Bitcantor
  • 4coins
  • Inpay
  • Cryptoins

Istnieją też lokalne kantory stacjonarne, w których możesz zamówić zlecenie transakcji. Wystarczy ich poszukać w Google. Na pewno będziesz mógł kupić kryptowalutę w każdym większym mieście. Stacjonarne kantory kryptowalut bardzo często są powiązane z tradycyjnymi. Pozwala to wymienić zarówno waluty fiat jak i waluty cyfrowe w jednym miejscu. Zwróć uwagę na fakt, że stacjonarne kantory nadal umożliwiają zachowanie anonimowości – jeśli chodzi o sprzedaż kryptowalut lub zakup bitcoina.

Poza wieloma sieciami stacjonarnych kantorów kryptowalut, są też takie „mobilne”. Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób działa taki kantor kryptowalut? To bardzo proste – umawiasz się z kontrahentem, który przyjeżdża do Ciebie, abyś mógł kupić bitcoin lub inną kryptowalutę. Jak widzisz świat kryptowalut może być bardzo wygodny.

3. Bezpośredni zakup kryptowalut od innego inwestora

Kolejnym sposobem powiększenia swojego portfela Bitcoinów jest transakcja z konkretnym kontrahentem. Osobisty kontakt jest możliwy na specjalnych serwisach wymiany Bitcoinów oraz na specjalistycznych forach. Na forach użytkownicy wystawiają swoje ogłoszenia, nierzadko bardzo atrakcyjne. Oczywiście Ty również możesz wystawić własne ogłoszenia na odpowiadających Ci warunkach.

4. Jak prosto i szybko zrealizować kupno Bitcoina? – Bankomat czy raczej Bitomat

W Polsce znany również jako Bitcoinomat, Bitomat czy bankomat Bitcoinów. Rozwiązanie jest genialne w swej prostocie – umożliwia zakup i sprzedaż kryptowalut poprzez postawienie maszyn działających na zasadzie bankomatu/wpłatomatu. Wystarczy posiadać wymaganą ilość gotówki, by móc wymienić ją na jej elektroniczny odpowiednik. Transakcja taka jest błyskawiczna i nie wymaga rejestracji ani innych formalności.

Jak kupić bitcoina

Zakup kryptowalut poprzez kontrakty CFD – dodatkowy sposób

Istnieje jeszcze sposób inwestowania w kryptowaluty, a w zasadzie spekulacji na kryptowalutach poprzez kontrakty CFD. Opisuję to zagadnienie w osobnym podrozdziale ponieważ jedną z podstawowych zasad inwestowania, jest posiadanie wiedzy na temat tego co się robi. Jeśli chcesz handlować kontraktami CFD, to wiedz, że należą one do bardziej skomplikowanych instrumentów finansowych.

Są to też zdecydowanie mniej bezpieczne aktywa, więc jesteś bardziej narażony na ryzyko utraty środków. Szacuje się, że w wyniku handlu kontraktami CFD aż 80-90% ludzi traci pieniądze. Przyjmij też do wiadomości, że kontrakty CFD nie są jak akcje – nie stanowią faktycznego udziału w firmie.

Czym są i jak działają kontrakty CFD?

Kontrakty CFD to przetłumaczeniu kontrakt różnicy kursowej (ang. „Contract for difference”). Czyli kontrakt pomiędzy osobą oferującą kontrakt, a inwestorem, w którym obie strony zakładają się o kurs danego waloru. Jeśli inwestor trafnie przewidział kurs, to dostawca kontraktu zapłaci mu za to. Jeśli się pomylił, to musi zapłacić różnicę dostawcy. To uproszczone przedstawienie tego jak działają kontrakty CFD. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z zasadami. Powinno to poprzedzać założenie konta u brokera.

Koniecznie omawiając handel kontraktami CFD trzeba omówić także temat dźwigni finansowej. Pozwala ona na handlowanie znacznie większym kapitałem, niż faktycznie posiadasz. Broker potraktuje Twój wkład jako zabezpieczanie i w ten sposób możesz handlować np. 100 krotnie większym kapitałem zwielokrotniając zyski. Pamiętaj jednak, że z powodu dźwigni finansowej także potencjalne straty są dużo większe!

Handel kryptowalutami poprzez kontrakty CFD

Kontrakty CFD to sposób na spekulację ceną kryptowalut bez ich faktycznego posiadania. Pamiętaj, że wiedza jak działają kontrakty CFD, a faktycznie zarabianie na nich to co innego. Handel kontraktami może być opłacalną inwestycją, jeśli jesteś ostrożny i wiesz, co robisz. Dlatego najpierw najlepiej zacznij handlować w ten sposób na rachunku demo. Gdy na wirtualnych pieniądzach w wyniku handlu kontraktami CFD będziesz osiągał zyski, to dopiero wtedy zacznij ryzykować Twoje faktycznie pieniądze.

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

Być może zastanawiasz się jak kupić kryptowaluty za złotówki. Mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość, bo możesz tego dokonać poprzez wszystkie wspomniane wcześniej sposoby. Na giełdach Zonda(dawny Bitbay) i Kanga możesz dokonać wymiany PLN do BTC.

W kantorach na terenie całej Polski także zapłacisz złotówkami za dokonanie zakupów. Dodatkowo możesz liczyć na płatność w PLN za zakup Bitcoinów, jeśli znajdziesz polskich inwestorów. No i bankomaty kryptowalutowe w naszym kraju także rozliczają się w złotówkach. Jak widzisz nie musisz się specjalnie zastanawiać, gdzie kupić kryptowaluty czy konkretnie Bitcoina za PLN.

Gdzie kupić kryptowaluty za złotówki / PLN

Popularne kryptowaluty

Istnieje wiele kryptowalut, które są popularne i to już nawet od kilku lat. Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, która została stworzona. Jest również najpopularniejszą kryptowalutą, ponieważ ma znaczną kapitalizację rynkową, płynność i akceptację.

Litecoin (LTC) to kryptowaluta, która istnieje od 2011 roku i jest oparta na globalnej sieci płatności typu open source, podobnej do technologii blockchain Bitcoina. Celem Litecoina było poprawienie niedociągnięć Bitcoina. Sam twórca LTC lubi go nazywać cyfrowym srebrem (Bitcoina nazywa się cyfrowym złotem).

Omawiając popularne kryptowaluty, trzeba wspomnieć o Ethereum (ETH). Jest to kolejna znana kryptowaluta, która zyskała znaczną popularność od powstania w 2015 roku. Celem ETH było stworzenie zdecentralizowanej platformy, na której programiści mogą budować aplikacje. Ethereum może być wykorzystywane podobnie jak Bitcoin do płatności, ale ma też bardziej zaawansowane funkcje. Można na niej między innymi tworzyć inne kryptowaluty!

Następną popularną kryptowalutą, którą chciałem wymienić, jest Binance Coin (BNB). Czyli kryptowaluta powiązana z Binance – największą giełdę kryptowalut na świecie. BNB można wykorzystywać do płacenia za różne towary czy usługi, a także regulowania opłat transakcyjnych na giełdzie.

Stablecoin – co to takiego?

Stablecoiny to kryptowaluty, których wartości są związane z wartościami walut tradycyjnych (przykładem może być choćby euro) lub innego rodzaju dobra, np. ropy naftowej czy złota. Są to więc kryptowaluty, które zachowują swoją wartość na pewnym poziomie. Ich celem jest minimalizowanie zmienności cen, ponieważ – jak wiesz – kryptowaluty cechują się ogromnymi wahaniami na giełdzie. Zdarzają się nawet takie na poziomie kilkunastu procent w ciągu jednego dnia.

Najpopularniejszą kryptowalutą tego rodzaju jest USD Coin. Jak wspomniałem, moneta USD jest monetą stablecoin, co oznacza, że jest powiązana z dolarem amerykańskim. Wiąże się to z tym, że jest wspierany przez dolary amerykańskie i ma stosunek 1:1 do dolara.

Moneta USD została stworzona przez amerykańską firmę Circle w 2018 r. i jest dostępna na Poloniex, jednej z największych giełd kryptowalut na świecie. Właściwie można powiedzieć, że jest on cyfrowym odpowiednikiem dolara amerykańskiego. Z tym, że tak samo jak inne waluty cyfrowe, nie jest kontrolowana przez rząd USA. Ten stablecoin bywa wykorzystywany w celu zabepieczenia transakcji oraz utrzymania wartości na stałym poziomie.

Jak bezpiecznie kupić kryptowaluty?

Rynek kryptowalut jest w dużej części rozproszony. Zwłaszcza dotyczy to Bitcoina. Nie istnieje coś takiego jak „bank centralny” ani inne instytucje sterujące rynkiem. To bezpośrednio użytkownicy znani jako górnicy tworzą tak zwaną sieć Bitcoina, która pozwala na realizację transakcji. Biorąc to pod uwagę, bezpieczeństwo transakcji zależy głównie od Ciebie i Twoich umiejętności poruszania się na tym rynku.

Dlatego jeśli chcesz bezpiecznie kupić BTC, to po prostu poświęć trochę czasu na edukację odnośnie działania sieci Bitcoin. Zagrożenia najczęściej są związane z tym, gdzie chcesz zakupić Bitcoina czy inną kryptowalutę oraz gdzie i jak przechowujesz swoje środki.

gdzie kupić bitcoina

Przykładowo – zakupu złota możesz dokonać u dilera tego kruszcu czy poprzez sklep internetowy. Zagrożenia z tym związane to np. napaść, kradzież, oszustwo polegające na podmianie faktycznego złota na podrobione czy po prostu nie dostarczenie kruszcu, mimo dokonania opłaty.

Gdy kupujesz wirtualną walutę, to dużym ryzykiem może być próba przechwycenia Twoich „kryptoaktywów”. Haker może włamać się na giełdę, na której masz swoje zakupione kryptowaluty i przesłać je na swój portfel. Możesz też najzwyczajniej w świecie pomylić swój adres portfela kryptowalut, przez co nie trafią do Ciebie środki. Dlatego dokładnie wykonuj autoryzację przelewów i trzymaj środki na swoim prywatnym portfelu kryptowalutowym.

Biorąc pod uwagę ważność tych informacji, jeszcze raz powtarzam – jeśli chcesz bezpiecznie kupić Bitcoin, to po prostu najpierw wyedukuj się. Potem działaj powoli i ostrożnie na małych kwotach, a większe kwoty warto inwestować dopiero wtedy, gdy poczujesz się już pewnie w obracaniu kryptowalutami. To jest moim zdaniem jedyny bezpieczny sposób na zakup Bitcoina lub innych kryptowalut.

Jeszcze jedna sprawa związana z dużym ryzykiem tego rynku. Zakoduj sobie w głowie, że inwestowanie w kryptowaluty to też wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Dodam, że żadna z podanych tutaj informacji nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie na tym rynku, zastanów się dwa razy, bo ryzyko strat jest tutaj naprawdę duże.

Inne kwestie związane z bezpieczeństwem transakcji w świecie kryptowalut

Zacznijmy od uniwersalnej rady dotyczącej instrumentów finansowych. Na giełdach kryptowalut masz możliwość skorzystania z tak zwanego lewara. Chodzi o to, że giełda pożyczy Ci środki na obracanie większą kwotą niż faktycznie masz na koncie.

Może to dać znaczne zyski, ale pamiętaj, że to między innymi z powodu dźwigni finansowej większość ludzi traci swoje środki zajmując się złożonymi instrumentami finansowymi (np. inwestując na Forex czy na rynku papierów wartościowych). Podobnie jest podczas obracania wirtualnymi walutami.

Kolejna sprawa to otwartość i różnorodność rynku kryptowalut. Niestety w praktyce przekłada się to też na jego złożoność. Przykładowo Bitcoin „BTC” jest najstarszą i najpopularniejszą kryptowalutą. Z tego powodu powstało wiele jego kopii, które niedoświadczony inwestor może pomylić. Kilka wybranych:

  • Bitcoin Cash (BCH)
  • Bitcoin SV (BSV)
  • Bitcoin Gold (BTG)
  • Bitcoin Diamond (BCD)

Niestety to tylko kilka najpopularniejszych z kopii oryginalnego Bitcoina. Każdy z nich to sieć innych walut, więc pamiętaj, że nie możesz przelać środków z BTC na konto BTG, bo będzie to skutkowało stratą środków!

Kolejną kwestią jest możliwa ograniczona podaż dla konkretnej transakcji. Jeśli wystawisz zlecenie zakupu bez limitu ceny, a w danym momencie nie będzie odpowiedniej ilości chętnych do odsprzedania Ci swoich środków, to może nastąpić ogromny skok cenowy. Cała transakcja wykona się, ale np. część środków zakupisz gdy kurs Bitcoina będzie wynosił „x”, a drugą część gdy będzie wynosił „x+50%”! Tak niekorzystny zakup niestety będzie oznaczał dla Ciebie straty pieniężne. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz mniej popularne kryptowaluty – tak zwane altcoiny. To samo dotyczy giełd, na których jest mała płynność (jest mało użytkowników).

Ostrzegam Cię też, abyś ostrożnie podchodził do wszelakich rekomendacji inwestycyjnych. W mojej przygodzie z kryptowalutami, to właśnie „dobre rady” często bliskich znajomych spowodowały największe straty w moich zasobach. To że ktoś mówi, że warto kupić daną wirtualną walutę, nie oznacza, że powinieneś to zrobić. Twoje decyzje inwestycyjne powinny wynikać z Twoich doświadczeń i możliwości. Zastanawiaj się raczej nad tym – ile możesz stracić na danej inwestycji, a unikaj myślenia życzeniowego typu „ile mogę zarobić”.

Chciałbym przedstawić Ci uniwersalny konkretny poradnik, który możesz powielić krok w krok, ale niestety handel kryptowalutami jest złożonym tematem i takie wskazówki mogłyby Ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Omawiam za to moim zdaniem najważniejsze tematy na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia na tym rynku. Kolejnym takim zagadnieniem jest kwestia przechowywania cyfrowych środków. Portfel kryptowalut na wirtualne waluty jest ważnym elementem bezpieczeństwa przechowywania, dlatego przejdźmy teraz do tego tematu.

Satoshi Nakamoto – owiany tajemnicą twórca Bitcoina

Bitcoin powstał w 2009 roku i jest pierwszą kryptowalutą na świecie. Jego twórca Satoshi Nakamoto nigdy oficjalnie się nie ujawnił, ani nie został zidentyfikowany. Nawet nie wiadomo, czy w ogóle żyje. Ponieważ jego tożsamość jest owiana tajemnicą, to jednocześnie jest przedmiotem spekulacji.

Nie wiemy do końca jakie idee przyświecały Satosiemu, ani czy była to jedna osoba, czy też może grupa ludzi. Wiemy natomiast, że na swoim portfelu ma aż 1 000 000 BTC! Z tego też powodu Nakamoto gdyby się pojawił i zechciał sprzedać swoje kryptowaluty, to mógłby mocno zachwiać rynkiem. Na tak młodym rynku, trzeba brać takie zagrożenia pod uwagę.

Wybierz portfel kryptowalut (Bitcoin)

Zanim w ogóle zaczniemy mówić o tym, gdzie kupić Bitcoina, koniecznie zadbaj o własny portfel kryptowalut / Bitcoin. Czym jest portfel kryptowalut? Jest to swego rodzaju odpowiednik konta bankowego z wieloma rachunkami, które sam prowadzisz. Dzięki niemu będziesz w stanie:

  • wykonywać przelewy i dokonywać transakcji;
  • przechowywać prywatne klucze dostępu do swoich zasobów Bitcoina i innych kryptowalut;
  • sprawdzić stan środków w portfelu oraz historię transakcji.

Najważniejszym powodem, dla którego powinieneś założyć taki portfel, jest bezpieczeństwo Twoich finansów. Nigdy nie przechowuj swoich środków na portfelach przeglądarkowych ani na giełdach, gdyż są one narażone na ataki hakerów! Do tego często zdarzają się upadki firm, które prowadzą giełdy i wtedy również twoje środki przepadną.

Pamiętaj również, abyś wszelkie płatności wykonywał bezpośrednio ze swojego portfela. Są o wiele lepiej chronione wspomnianym już kluczem prywatnym i hasłem lub pinem. No i nie grozi Ci sytuacja, w której z powodu braku Internetu lub niedziałającej witryny tracisz kontrolę nad swoimi zasobami finansowymi.

W skrócie portfel kryptowalut działa w taki sposób, że ma klucz prywatny i klucz publiczny. Klucze publiczne udostępniasz innym, gdy chcesz, aby przelali Tobie środki. Natomiast klucz prywatny musi zostać poufny. Służy on do odzyskania Twoich środków, gdy zapomnisz hasło. Jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego klucza prywatnego, to może też uzyskać dostęp do Twoich środków!

Polecam Ci kupić sprzętowy portfel kryptowalut z serii – Ledger Nano, możesz dokonać zakupu pod tym linkiem. Osobiście go użytkuję do bezpiecznego przechowywania moich kryptowalut i jestem bardzo zadowolony. Możesz korzystając z aplikacji sprawdzić na nim ilość kryptowalut na Twoim adresie czy kurs walut. Możesz też bezpośrednio na nim kupić Bitcoin.

Gdzie i jak można kupić kryptowaluty

Ostatnie wskazówki dotyczące świata cyfrowych aktywów

Kryptowaluty opierają się na technologii blockchain. Jest to relatywnie nowa technologia i powstaje w oparciu o nią zupełnie nowy rynek. Niestety istnieje na nowych rynkach sporo projektów, które są tworzone tylko w celu oszukania innych. Wiele projektów pojawia się wśród ostrzeżeń, wydawanych przez komisję nadzoru finansowego (KNF). Niestety są wśród nich także legalnie działające firmy, dlatego potrzebna jest wiedza, aby odpowiednio wyflirtować ważne wskazówki od nadmiernej ostrożności urzędników z KNF.

Biorąc pod uwagę historię wielu krypto milionerów łatwo popaść w chciwość. Strategia może wydawać się prosta – kup bitcoin i trzymaj. W praktyce niestety cała masa ludzi na tym rynku traci pieniądze. Sam straciłem sporo i czasem dalej tracę na niektórych inwestycjach kryptowalutowych. Dlatego tym bardziej jako osoba początkująca staraj się zdobyć jak najwięcej wiedzy na starcie.

Zastanów się też, czy liczy się dla Ciebie ilość kryptowalut w portfelu czy ich jakość? Wielu początkujących inwestorów kupuje całą masę różnych cyfrowych aktywów. Niestety większość z nich jest bezwartościowa. Lepiej skup się na kilku, ale sprawdzonych projektach. Najlepszą inwestycją kryptowalutową na start jest sam Bitcoin.

Pamiętaj, że giełdy kryptowalutowe mają różne lokalizacje, a co za tym idzie obsługę klienta. Mój mini ranking giełd kryptowalut obejmuje dość pewne platformy, ale i tak staraj się trzymać Twoje środki na prywatnym portfelu kryptowalut. Co chwilę jakąś giełdę kryptowalut skutecznie atakują hakerzy i kradną z niej środki. Konta na giełdach wirtualnych walut to nie konta bankowe. Najlepiej bitcoina wysyłaj na giełdy kryptowalut tylko w celu sprzedaży. Pamiętaj też, że ranking giełd kryptowalut opiera się na wolumenie obrotu i liczbie różnych oferowanych przez nie kryptowalut. Zwracaj uwagę na te kwestie, zanim zdecydujesz się skorzystać z danej platformy.

Możesz też chcieć spróbować tak zwanego day tradingu, stosowanego przez zaawansowanych traderów. Osiągnięcie zysku w ten sposób jest możliwe, ale wymaga wprawy. Pamiętaj, że na innych rynkach zdecydowana większość z takich osób traci pieniądze. Na rynku kryptowalut jeszcze nie prowadzi się takich statystyk, ale podejrzewam, że jest bardzo podobnie.

Ostatnia sprawa – pamiętaj też, że w wyniku zakupu kryptowalut z walut FIAT (lub sprzedaży do nich) powstaje obowiązek podatkowy. Rozliczaj zarówno zyski, jaki i koszty (aby potem odliczyć je od przechodów).

Podsumowanie – gdzie kupić Bitcoina i kryptowaluty

I tak dotarliśmy do końca tego wpisu. Masz już pogląd na najpopularniejsze sposoby na to, gdzie i jak zakupić Bitcoina. Kończąc dodam, że Satoshi Nakamoto, czyli twórca pierwszej kryptowaluty nigdy się nie ujawnił. Nie wiemy kim jest i możemy co najwyżej domyślać, jakie cele mu przyświecały.

Do tego przypominam, że jest to relatywnie bardzo młody rynek, który jeszcze nie podlega zbyt wielu regulacjom. Dlatego poświęć co najwyżej część swoich środków na inwestycje na tym rynku. Nie pozwalaj, aby chciwość Cię poniosła.

gdzie kupić kryptowaluty

Jeszcze raz też przypominam, że zanim wyruszysz na podbój rynku kryptowalut, warto abyś dodatkowo poszerzył swoją wiedzę – zwłaszcza na podstawie praktycznych przykładów. Taką możliwość daje np. szkolenie z inwestowania w kryptowaluty. Możesz się zapisać do newsletteru, aby być na bieżąco z naszymi działaniami szkoleniowymi w tym zakresie.

Wcześniej to było spotkanie inwestorów – praktyków o różnym poziomie doświadczenia, którzy wzajemnie edukują się w tym, jak najlepiej osiągać zyski z Bitcoin. Teraz najpewniej od czasu do czasu będziemy organizować szkolenie online. Myślę, że to dobry sposób na poznanie rynku kryptowalut przed zakupem pierwszego Bitcoina – jakie techniki warto stosować, a jakich błędów należy się wystrzegać itp.

Inną możliwością poznania podstaw rynku jest opcja dokonywania transakcji na symulowanym rynku w grze Cashplay. Jeśli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki inwestycyjne czy w świecie finansów osobistych, to gorąco polecam Ci tą grę online o edukacji finansowej.

Na koniec raz jeszcze podkreślę, że giełdy kryptowalut to najprostszy i preferowany sposób zakupu. Jeżeli chciałbyś dokonać zakupów pierwszych kryptowalut, to załóż konto na giełdach i dokonaj zakupów – Zonda – zakup za PLN lub na największej giełdzie na świecie  Binance – zakup za USD, GBP, EUR

Jeżeli masz pytania dotyczące zakupu Bitcoina lub jak kupić kryptowaluty, to zadaj je proszę w komentarzu. Jeśli Ci pomogłem tym artykułem, to rejestrując się na giełdy kryptowalut czy kupując portfel skorzystaj z moich linków afiliacyjnych (są to odnośniki w tym artykule) – dziękuję.

Lista linków afiliacyjnych:

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Komentarze “Gdzie i jak kupić kryptowaluty, w tym Bitcoina?

  • Osobiście wiele razy już wymieniałem kryptowaluty w tothemoon i transakcja zawsze odbywała się sprawnie bez żadnych problemów, także według mnie jest to najlepszy kantor

  • Witaj.. Bardzo podoba mi się w jak przejrzysty sposób tłumaczysz kryptowaluty.. od 4 miesięcy pogłębiam swoją wiedzę na ten temat . Zakupiłam bitcoina i bezpiecznie ulokowałem na portfelu zewnętrznym … mam jednak wciąż niejasną wiedzę co zrobić , kiedy nadejdzie następna hossa, jaka jest strategia na bitcoina, kiedy kupować alty i jak to zrobić ? Czy mógłbyś na to pytanie odpowiedzieć ? Wiem, ze nie jest to żadna porada inwestycyjna i takiej nie oczekuje, jednak interesuje mnie strategia najlepsza jaka możesz polecić 😊

  • Zadałaś pytania na kilku godzinne szkolenie. Najlepiej poszukaj takiego. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na nie w komentarzu. Mam nadzieję, że to rozumiesz. Jeśli interesuje Cię pogłębianie wiedzy z moją pomocą, to zapraszam Cię na konsultację.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>