Inwestycja w mieszkanie pod wynajem to według wielu osób bezpieczny sposób inwestowania, który może przynieść wymierne korzyści. Są też tacy, którzy twierdzą, że to bardzo ryzykowne i jeśli nie stracisz, to zarobisz bardzo niewiele. Takie negatywne komentarze można często usłyszeć od kogoś, kto źle oszacował inwestycję, albo też zrobił to ktoś z ich otoczenia. Zdarza się że osoby, które kupiły nieruchomość pod wynajem nie zarobiły oczekiwanych pieniędzy i ogłaszają wszem i wobec, że inwestowanie w mieszkania na wynajem to strata pieniędzy. Wiem, że każdy w życiu ma swoją prawdę i nie warto nikogo na siłę przekonywać. A jaka jest moja prawda? Inwestycja w mieszkanie, jak sama nazwa wskazuje jest włożeniem konkretnej wartości w celu osiągnięcia zysku, a zanim włoży się w coś pieniądze, czas i energię należy policzyć czy ten biznes przyniesie oczekiwany rezultat. Jeżeli ktoś zbyt optymistycznie podchodzi do inwestycji, albo nie bierze pod uwagę ukrytych, dodatkowych kosztów, to naturalną koleją rzeczy jest, że inwestycja okazuje się nietrafiona.
Co znajdziesz w artykule (spis treści)
Koszty inwestycji w mieszkanie na wynajem
Zanim dokonamy jakiejkolwiek inwestycji w mieszkanie na wynajem, powinniśmy utworzyć dokładny plan realizacji. Co w takim razie powinno być w nim zawarte? Tak naprawdę to wszystko co przyjdzie Ci do głowy, ale na pewno Twoje wyliczenia muszą zawierać takie elementy jak:
- pieniądze na zakup samej nieruchomości;
- koszty kredytu – jeżeli inwestujemy z pomocą banku to tutaj należy uwzględnić wkład własny,
- opłaty kredytowe ponoszone z góry oraz comiesięczną ratę kredytu;
- koszty urzędowe i notarialne towarzyszące zakupowi mieszkania;
- prowizję dla pośrednika – jeżeli korzystamy z jego usług;
- ubezpieczenie mieszkania;
- podatek od nieruchomości;
- opłata za wieczyste użytkowanie terenu;
- wyposażenie mieszkania;
- koszty remontów i wymiany naturalnie zużywającego się sprzętu;
- opłaty czynszowe ponoszone w tzw. “pustych miesiącach”;
- opłaty za pośrednika nieruchomości;
- opłaty za obsługę nieruchomości.
To najczęściej ponoszone koszty związane z zakupem i posiadaniem nieruchomości pod wynajem. Część z nich jest opcjonalna np. opłata za pośrednika, czy za obsługę nieruchomości, ale jeśli ktoś bierze pod uwagę korzystanie z takich rozwiązań to należy je uwzględnić. Z drugiej strony bilansu są przychody z wynajmu, które powinny każdego miesiąca wpływać na Twoje konto.
Przygotowanie do inwestycji w mieszkanie
Przed przystąpieniem do zakupu mieszkania na wynajem, najlepiej jest zebrać wszystkie prognozowane miesięczne koszty i porównać je z przychodem z najmu, jaki spodziewamy się uzyskać. Po wprowadzeniu wszystkich danych do arkusza kalkulacyjnego oraz dokonaniu obliczeń dostaniesz prognozowany wynik swojej inwestycji. W tym miejscu bardzo ważne jest, aby przyjąć kilka scenariuszy, w tym ten pozytywny i negatywny.
Kalkulacja opłacalności wynajmu
Pozytywny scenariusz wskaże Ci jaki cel obrać zaczynając swoją przygodę jako właściciel mieszkania na wynajem, a negatywny służy temu, abyś mógł zminimalizować ryzyko przeinwestowania. Podczas tworzenia negatywnego scenariusza zabaw się w malkontenta i policz co by było, gdyby np. przez 3 miesiące w roku mieszkanie stało puste, albo zepsuła się lodówka i zalała podłogę, którą trzeba wymienić. Oprócz możliwości policzenia, czy takie sytuacje nie spowodują ujemnego bilansu zysków i strat z wynajmu, będziesz mógł również poszukać rozwiązań, aby takich sytuacji uniknąć. Dzięki temu Twój negatywny scenariusz będzie tylko czczą gadaniną niedowiarków, którzy nie ruszą się z miejsca, aby sprawdzić, czy to co wieszczą rzeczywiście ma jakiś sens. Artykuł zawiera jedynie kilka elementów dotyczących tematu inwestowania w mieszkania pod wynajem. Na wszystkie pytania związane z tym tematem znajdziecie odpowiedź na kursach z inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe, gdzie dzielę się całą wiedzą uzyskiwaną z własnych doświadczeń.