jak osiągnąć sukces i zostać człowiekiem sukcesu

Jak osiągnąć sukces? 5 kroków do realizacji marzeń

Czy zastanawiasz się, jak osiągnąć sukces? Też tak miałem kilka lat temu. Jeżeli chcesz, to podzielę się z Tobą wskazówkami, które chciałbym otrzymać, gdy ja zaczynałem swoją pracę z tym zagadnieniem. Co ważne – przedstawię Ci również 3 konkretne przykłady, które pomogą Ci wypracować własny przepis na osiąganie sukcesów!

Najpierw cele

Zanim przejdziemy do przykładów, to warto odpowiedzieć na następujące pytanie: „co i dlaczego chcesz osiągnąć?”. Realizacja swoich celów nie jest prostym zadaniem. Będziesz robił najpewniej powolne postępy, a droga do sukcesu może być pełna pułapek.

Dobrze by było, abyś po wielu latach pracy i wyrzeczeń nie miał wyrzutów sumienia, że poświęciłeś mnóstwo czasu na coś z czego wcale nie jesteś zadowolony. Dlatego na dobry początek zastanów się, czy wyznaczony cel jest dla Ciebie odpowiedni i czy jest faktycznie Twój. Ja dopiero po realizacji celu, jakim było ukończenie studiów, zdałem sobie sprawę, że to był cel… mojej mamy. Przejmij kontrolę nad swoim życiem, poprzez wybranie „swoich” celów.

Polecam wypisać zamierzone cele na kartce i często o nich rozmyślać. Uszereguj je według priorytetów i skup się na realizacji celu, któremu nadałeś najwyższy priorytet. Pamiętaj, że to nie jest ostateczny wybór. Jeśli w trakcie realizacji swoich celów uznasz, że jakieś już Ci nie odpowiadają, to zawsze możesz je zmienić.

Jak osiągnąć sukces w życiu

Pozwoli Ci to osiągnąć równowagę pomiędzy życiem, a pracą. Badania jednoznacznie wskazują, że w dłuższym terminie ludzie, którzy dbają o taką równowagę, realizują więcej zamierzonych celów. Nie musisz też cały czas pracować nad jednym celem, choć oczywiście koncentracja pomaga, to trochę urozmaicenia też może pozytywnie wpłynąć na Twoją motywację.

Jak osiągnąć sukces w życiu?

Stary klasyk – mam dla Ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Zacznijmy od złej – nie ma jednego ani pewnego sposobu na osiągnięcie sukcesu. Dobra natomiast jest taka, że istnieje pewien schemat postępowania, który cechuje ludzi osiągających sukcesy w życiu. Przedstawię Ci go za chwilę i dodatkowo zobrazuję na przykładach.

Co więcej, mam dla Ciebie prezent za to, że zdecydowałeś się przeczytać ten tekst. Wyjawię Ci mój przepis na sukces, który wypracowałem na podstawie niezliczonych przeczytanych biografii wielkich ludzi. Czytałem także pisane przez ludzi sukcesu poradniki, w których opisują swój schemat postępowania. Być może Cię to zdziwi, ale przepis na sukces jest relatywnie prosty i można go skrócić do 5 kroków.

Oto pięć kluczowych elementów składowych sukcesu:


 1. Ustal konkretny cel, jaki chcesz osiągnąć.
 2. Zdobądź wiedzę musisz odbyć edukację dotyczącą wybranego celu.
 3. Przygotuj listę zadań do wykonania. Takich, które będą Ci potrzebne do osiągnięcia celu.
 4. Konsekwentnie pracuj nad zadaniami, a po ich zrealizowaniu przeanalizuj uzyskane efekty.
 5. Wprowadź niezbędne poprawki, aktualizuj i pogłębiaj swoją wiedzę oraz ostatecznie wytrwaj, aż osiągniesz cel.

Ludzie sukcesu najczęściej postępują właśnie według powyższego przepisu. Dlatego jeśli też chcesz odnieść sukcesu, to dlaczego nie miałbyś ich naśladować? Oczywiście możesz mieć więcej niż jeden cel w życiu. Jednak staraj się mieć na uwadze, który z wybranych celów jest dla Ciebie najważniejszy w danym momencie. Pozostałe zamierzone cele możesz traktować jako dodatkowe, bo koncentracja zdecydowanie pomaga osiągnąć sukces.

Jeśli nie umiesz się skupić i skoncentrować, to pozostaje Ci praca dla kogoś innego, kto Cię do tego zmusi z mocy swojego stanowiska.

BRIAN TRACY

Biorąc pod uwagę powyższy cytat zdaj sobie sprawę, że i tak będziesz musiał się na czymś skoncentrować. Pytanie czy będziesz koncentrować na tym co Ty chcesz robić, czy ktoś będzie Cię zmuszał do robienia tego, czego on chce.


Jeśli zastanawiałeś się, jak osiągnąć sukces w życiu, to masz już solidny fundament. Jednak przepis to jedno, a uzyskany efekt to drugie. Być może słyszałeś opowieść o nieudanym odwzorowaniu przepisu np. na pyszną potrawę. Będąc w gościach jesz wspaniałe danie, które później w Twoim wykonaniu nie jest już takie dobre.

Najpewniej nie myślisz o mistrzostwie i wielkich sukcesach dotyczących gotowania. Pamiętaj jednak, że to, że znasz kluczowe czynniki sukcesu to jedno, a odpowiednie ich zastosowanie to drugie. Przygotowałem dla Ciebie 3 konkretne przykłady, które powinny dobrze zobrazować to, co należy robić, aby zostać tak zwanym człowiekiem sukcesu.

Jak osiągnąć sukces zawodowy – w biznesie lub pracy?

Zacznijmy przykłady od tego, co najczęściej jest utożsamiane z powodzeniem – czyli od sukcesu zawodowego. Zastanawiając się, jak osiągnąć sukces w pracy, postępuj zgodnie z wcześniej przedstawioną 5 punktową listą. Popularna zasada mówi, że aby osiągnąć wysoki poziom w jakiejś dziedzinie, potrzebne jest aż 10 000 godzin praktyki. Nie jest to regułą, ale jasno obrazuje, że musisz się napracować, zanim pojawią się efekty w postaci osiąganych sukcesów.

Ludzie, którzy wiedzą jak osiągnąć sukces zawodowy w biznesie lub pracy

Na osiągnięcie mistrzostwa wpływają między innymi zewnętrzne ograniczenia czy Twoje predyspozycje. Jeżeli jesteś otoczony wsparciem bliskich, masz szczęście do współpracowników i masz dostęp do wartościowej edukacji, to możliwe, że czas na zostanie najlepszym uda Ci się skrócić do np. 5000 godzin.

Z drugiej strony możesz chcieć osiągnąć sukces w biznesie, ale załóżmy, że masz problemy rodzinne w domu. Jakby tego było mało, to przytrafia Ci się poważna choroba, a w wybranej branży konkurencja trzyma bardzo wysoki poziom. Wtedy ten czas może się wydłużyć do np. 25000 godzin!

Przejdźmy do konkretnego przykładu odnośnie osiągania sukcesu zawodowego (5 kroków):

 1. Postanawiasz, że osiągniesz sukces w biznesie. Nastąpi to, gdy zbudujesz firmę usługową, która zatrudnia co najmniej 10 osób i co roku zwiększa przychody o co najmniej 10% przez 10 lat.
 2. Postanawiasz czytać przynajmniej 50 książek dotyczących biznesu co roku. Polecam Ci na początek autobiografię Henry’ego Forda, która przedstawia jego nieustanne dążenie do doskonałości. Opisane są jego początki w warsztacie, aż po budowę świetnie zorganizowanych fabryk.
 3. Wypisujesz na kartce listę zadań do wykonania. Zakładam, że w tym wypadku nie posiadasz jeszcze klientów. W takim razie zdobycie i utrzymanie klientów będzie pierwszym i najważniejszym zadaniem. Nie jest to łatwe, dlatego warto dodać tutaj podzadania np. umawiania się codziennie na 2 czy 5 spotkań z potencjalnymi klientami. Dojdziesz w ten sposób do momentu, gdy zdobędziesz tylu klientów, że nie będziesz mógł ich samemu obsłużyć. Wtedy będzie trzeba dodać zadanie związane z zatrudnianiem ludzi, delegowaniem pracy itd.
 4. Gdy pozyskasz kilku pierwszych klientów, to zastanów się, którzy z nich dają Ci najlepsze profity. Pomoże Ci to skupić się na najbardziej perspektywicznych klientach. Gdy minie Ci drugi rok prowadzenia biznesu, to porównaj go z pierwszym i zastanów się, co najlepiej wpłynęło na rozwój firmy? Podobnie po zatrudnieniu osoby do pomocy zweryfikuj, czy wykonywana przez nią praca faktycznie przynosi zysk firmie?
 5. Jeśli z trudem pozyskujesz klientów, to może warto spróbować innej strategii ich pozyskania. Może oferta konkurencji jest lepsza i powinieneś zaproponować klientom inne warunki lub dopracować produkt? Może też kontakt z klientami nie jest Twoja mocną stroną i powinieneś to komuś wydelegować lub znaleźć wspólnika?

Osiąganie sukcesu w pracy

Czy ciężka praca się opłaca? Czy praca na dwóch etatach zakończy się sukcesem zawodowym? Trudno nazwać sukcesem dużą ilość czasu poświęcaną na pracę. Niemniej wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć i jakie mamy predyspozycje. Ludzie sukcesu jednak raczej kojarzą nam się z drinkiem nad basenem, niż zabieganym człowiekiem, który cały swój czas poświęca na pracę zarobkową.

Zdecydowanie lepiej jest rozwijać karierę zawodową poprzez ubieganie się o wyższe stanowisko. W ten sposób możesz stać się pożądanym specjalistą. Umożliwi Ci to zwiększenie dochodów, da większy prestiż i ostatecznie pozwoli osiągnąć sukces w swojej dziedzinie. Najlepiej skup się na tym, co możesz zrobić, aby objąć kluczową rolę w zespole, którego jesteś częścią.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją pracę, to skoncentruj się na tym, aby po prostu czynić postępy. Możesz uczyć się nowych umiejętności i pozytywnie zaskakiwać przełożonych osiąganymi dzięki temu efektami. Rób więcej, niż się od Ciebie wymaga, a z czasem zaczniesz pełnić kluczową rolę w zespole. Ostatecznie przełoży się to na awanse, a uzyskane wyższe stanowiska na lepsze zarobki.

Sukces swojej firmy

Jeśli prowadzisz własny biznes lub zamierzasz założyć przedsiębiorstwo, to pamiętaj, że jest to ścieżka, którą podąża zdecydowanie mniej ludzi. Ma to swoje wady i zalety. Na pewno plusem będzie mniejsza konkurencja. Gdyby wszyscy prowadzili swoje firmy, to konkurowalibyśmy ze wszystkimi.

Będąc przedsiębiorcą, ustal kluczowe czynniki sukcesu w danej dziedzinie. Możesz porozmawiać z klientami lub przejrzeć badania przeprowadzone przez specjalistów na wybranym przez Ciebie rynku. Gdy będziesz już wiedział, co jest pożądane przez klientów, przygotuj plan działania, aby jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby.

Zapamiętaj – nie szukaj jednorazowej recepty na trwały sukces, bo w każdej dziedzinie i na każdym rynku jedynym pewnikiem jest zmiana.

Musisz pamiętać, że na prowadzenie swojej firmy decydują się osoby najodważniejsze i bardzo ambitne, a zostają w nim na dłużej ludzie, którzy są najwytrwalsi. Można by metaforycznie powiedzieć, że jest to wyższa liga niż w przypadku etatu. Przekłada się to na konieczność posiadania wyższych kompetencji w danej dziedzinie biznesu. Choć jeśli jesteś ambitny, to może to być też dla Ciebie plusem. W końcu im mocniejsza konkurencja, tym i Ty musisz być lepszy, aby odnieść sukces! 🙂

Dużą zaletą prowadzenia biznesu jest jego elastyczność. W przedsiębiorczości masz wiele sposobów „konfiguracji” prowadzonej działalności. Przykładowo możesz zrobić tak, że samemu wypracujesz odpowiedni model działania, ale całość koniecznych prac wydelegujesz na innych. Taka droga do sukcesu w biznesie sprawia, że korzystasz z tak zwanej dźwigni, jaką w tym wypadku jest czas (praca) innych ludzi. Delegacja obowiązków nie jest łatwa, ale jest możliwa.

Ogólnie w biznesie mądra praca, powinna górować nad ciężką pracą. Choć wspomniana ciężka praca jest często konieczna, gdy prowadzisz własny biznes. Z wielu obowiązków w czasie realizacji swoich celów biznesowych nikt Cię nie wyręczy. Często droga do osiągnięcia sukcesu biznesowego wymaga zaciśnięcia zębów i zrobienia pracy, której nikt inny nie chce wykonywać.

Osiągnięcie sukcesu finansowego

Być może Twoim celem będzie odłożenie takiej ilości pieniędzy, aby nie musieć w ogóle pracować czy prowadzić firmę. Osiągnięcie sukcesu finansowego to spore wyzwanie, ale skoro są ludzie, którzy tego dokonali, to Tobie też może się to udać!

Zapewne znasz takie klasyczne mądrości finansowe, że regularne odkładanie pozwoli Ci oszczędzić na godną emeryturę. Niestety takie działania niekoniecznie mogą się przełożyć na Twój finansowy sukces. Złe nawyki związane z pieniędzmi to trudny temat. Wręcz na tyle skomplikowany, że poświęciłem mu osobny wpis, który znajdziesz pod linkiem poniżej.

Dowiesz się więcej we wpisie „Sukces finansowy – jak go osiągnąć„.

Dodam tylko tyle, że odłożenie dużych pieniędzy najczęściej udaje się ludziom, którzy założyli własną firmę, a potem ją rozwinęli. Choć oczywiście da się również dojść do dużych pieniędzy, pracując na etacie. Głównie odbywa się to poprzez dojście na wysokie stanowisko. Jednak odłożenie w ten sposób dużych pieniędzy zajmuje najczęściej więcej czasu. Powoduje to, że osiągnięcie finansowego sukcesu jest możliwe najczęściej dopiero wtedy, gdy Twoje lata młodości już przeminą.

Jak osiągnąć sukces w sporcie?

Zastanówmy się teraz, jaka może być recepta na to, jak osiągnąć sukces w sporcie. Tutaj oczywiście tak zwany talent ma większe znaczenie, bo trudniej będzie zostać siatkarzem czy koszykarzem będąc niskiego wzrostu, mając brzuch piwny i 50 lat na karku. Za to można dopasować uprawianą dyscyplinę sportową do własnych predyspozycji i to może być ważna wskazówka dla Ciebie.

Próbuj wielu dyscyplin, a być może odnajdziesz swoją pasję w kilku. Mój znajomy trenował jednocześnie piłkę nożną, a także brał udział w licznych zawodach e-sportowych. Co ciekawe w obu miał sporo sukcesów! Gdy już znajdziesz to, co Ci w duszy gra, to skoncentruj się na byciu najlepszym w tej właśnie dziedzinie sportu.

Ważnym elementem zwłaszcza w sporcie jest sława pojawiająca się wraz z sukcesami. Ludzie lubią oglądać zmagania najlepszych, więc gdy będziesz osiągał zamierzone cele i piąć się na szczyt w danej dyscyplinie, to zyskasz także rozpoznawalność. To też dołoży cegiełkę do Twojego finansowego sukcesu, bo np. znane marki mogą proponować Ci kontrakty reklamowe.

Jaki będzie przykładowy przepis na sukces w sporcie?

 1. Postanawiasz będąc 15 latkiem, że będziesz dążył do utrzymywania się z grania w piłkę nożną przez co najmniej 10 lat, a później zostaniesz trenerem piłkarskim. Bierzesz pod uwagę to, że uwielbiasz ten sport i już teraz wyróżniasz się na boisku.
 2. Postanawiasz na początek przeczytać biografie 5 znanych piłkarzy oraz 5 książek o znanych sportowcach z innych dyscyplin. Dodatkowo postanawiasz odbyć kilka konsultacji i szkoleń ze specjalistami.
 3. Ustalasz solidny plan treningowy i postanawiasz konsekwentnie się go trzymać, a do tego dawać z siebie 110% na treningach.
 4. Wypracowujesz wskaźniki postępu. Mierzysz np. poziom aktywności czy liczbę zdobytych bramek i weryfikujesz, czy masz coraz lepsze wyniki. Ewentualnie szukasz nowych sposobów na poprawienie swoich osiągnięć.
 5. Ciągle szukasz nowych inspiracji, pogłębiasz wiedzę, a także dbasz o widoczność Twojej osoby, aby np. przedstawiciele zawodowych drużyn widzieli Twoje osiągnięcia. Ciągle konsultujesz się z trenerami i profesjonalnymi zawodnikami odnośnie tego, co możesz robić lepiej.

W tym przykładzie chciałbym przytoczyć sylwetkę i biografię Roberta Lewandowskiego. Sięgnąłem po książkę o nim mimo braku sportowych aspiracji, w celu utwierdzenia się w przekonaniu, że wszyscy ludzie sukcesu postępują podobnie. Co ważne jest to niezależne od dziedziny, jaką się zajmują.

Dodatkowo dzięki tej lekturze utwierdziłem się w przekonaniu, że sukces to nie jest wyłącznie kwestia talentu. Znamy Roberta jako jedną z największych gwiazd piłki nożnej na świecie głównie dlatego, że jako jeden z ostatnich kończy treningi, mimo iż daje z siebie na nich wszystko. W czasie meczów także widać jak zagrzewa innych do wytrwałej gry do ostatniego gwizdka.

Piłka w siatce - sukces w sporcie

Od początku swojej kariery piłkarza Lewandowski wyróżniał się swoim podejściem i dążeniem do bycia coraz lepszym – ćwiczył więcej niż inni od najmłodszych lat. Pokazuje to, że praca jest niezbędnym elementem potrzebnym do osiągnięcia sukcesu.

Z drugiej strony gdy trafiła mu się poważna kontuzja – naderwany mięsień, musiał przenieść się do drużyny Znicza Pruszków, co uważał za krok w tył. Zdecydował się na to, bo wiedział iż najważniejszym jest, żeby wciąż konsekwentnie grał i trenował. Nawet jeśli oznaczało to bycie w słabszej drużynie. Gdy wyleczył kontuzję, kontynuował wielką karierę.

Ostatecznie dziś jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Zupełnie jak w starej maksymie „czasem trzeba zrobić krok w tył, aby zrobić kilka kroków naprzód”. Być może też będziesz musiał tak postąpić, aby odnieść w życiu sukces. W momencie zawahania pamiętaj, że taka gwiazda jak Robert Lewandowski też musiał tak postąpić. 🙂

Chcesz odnieść sukces w nauce?

Jako ostatni przykład przedstawię Ci sposób na osiąganie sukcesu w nauce. Przypominam przy okazji, że wybrany cel musi być konkretny. Chodzi o to, żeby po jego osiągnięciu bez problemu dało się stwierdzić, że udało Ci się go zrealizować. Musi być też na tyle osiągalny, żeby w ogóle chciało Ci się podjąć kroki w kierunku zrealizowania go. Jeśli postanowisz, że zostaniesz milionerem w ciągu roku, a aktualnie komornik ściga Cię za długi, to nie wyznaczasz celu, tylko wyrażasz pobożne życzenie.

osiąganie sukcesu w nauce lub jako naukowiec

Wracając do tematu – być może już dostrzegasz pewną zależność. Niezależnie czy chcesz zostać wielkim naukowcem, czy po prostu chcesz mieć dobre stopnie w trakcie edukacji, to przepis jest taki sam. Różnica jest jedynie taka, że chcąc zostać światowej sławy naukowcem, będziesz stosował te zasady przez całe zawodowe życie.

Przejdźmy do konkretów – jak dążyć do sukcesu w nauce?

 1. Postanawiasz, że zaczniesz zarabiać na życie jako naukowiec w ciągu 5 lat.
 2. Ustalasz, że codziennie będziesz przez dwie godziny czytał naukowe książki i artykuły, a co miesiąc będziesz brał udział w co najmniej 1 szkoleniu związanym z Twoją gałęzią nauki. Na początek przeczytasz 2 biografie wielkich naukowców – Edisona i Einsteina.
 3. Na liście zadań umieszczasz zaprenumerowanie czasopism naukowych i zapis do stowarzyszenia naukowego. Kupujesz 10 książek do przeczytania oraz zapisujesz się na 2 szkolenia. Także postanawiasz sporządzić listę placówek badawczych, w których mógłbyś rozpocząć staż.
 4. Po pierwszych 6 miesiącach umawiasz się na płatną konsultację z dwoma zawodowymi naukowcami, aby zweryfikować swój poziom wiedzy i uzyskać od nich wartościowe informacje zwrotne. Jeden zgodził się zostać Twoim mentorem.
 5. Bierzesz pod uwagę uzyskane informacje i własną zdobytą wiedzę. Zastanawiasz się, co byś zrobił inaczej, gdybyś miał zacząć jeszcze raz całkowicie od nowa. Następnie robisz tak, jakbyś zaczynał od nowa i powtarzasz to, aż do końca wspaniałej kariery naukowej. 🙂

Być może zauważyłeś, że polecam w przykładach czytanie biografii. Dlaczego uważam, że warto poznawać sylwetki ludzi sukcesu i czytać ich biografie? Ponieważ przedstawiają wybitnych ludzi z konkretnych dziedzin z szerszej perspektywy. Co ważne, zaczynają się najczęściej od wczesnych etapów ich życia czy kariery. Mamy przez to możliwość zapoznania się nie tylko z postacią mistrza, który już jest na piedestale (zwykle na końcu książki), ale także amatora rozpoczynającego swoją przygodę na początku.

Na koniec tego rozdziału przedstawię Ci dwa przykłady tego, co możesz wynieść z takich lektur na podstawie 2 książek o znanych naukowcach:

 • Czytając książkę o Thomasie Edisonie, najpewniej utwierdzisz się w przekonaniu, że do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest pracowitość. Edison często pracował nad swoimi wynalazkami od rana do nocy. Zdarzało się mu pracować także w nocy – w końcu stworzył podwaliny dzisiejszego oświetlenia elektrycznego, więc mógł pracować przy stworzonym przez siebie sztucznym świetle. 🙂
  Jego pracowitość spowodowała, że jest uznawany za jednego z największych wynalazców w dziejach. Jest to prawdziwy sukces, który został „wypracowany”, a dodatkowo przełożył się także na sukces finansowy Edisona, bo zbił na wynalazkach fortunę.
 • Biografia Alberta Einsteina jest dobrym przykładem na to, jak osiągnąć sukces w nauce. Książka zwłaszcza na początku zobrazuje Ci jego wielką wytrwałość, bo nie od razu był poważanym autorytetem naukowym. Pojawiały się na jego drodze do sukcesu niezliczone trudności, które cierpliwie pokonywał. Przykładowo gdy nie dostał posady na uczelni, rozpoczął pracę w urzędzie patentowym, ale dalej kontynuował swoje własne prace naukowe. Jego wytrwałość zaowocowała tym, że jest uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców wszechczasów. Skoro wytrwałość pomogła mu osiągnąć trwały sukces, to zapewne i Tobie pomoże.

Dobre nawyki ludzi sukcesu, które przydadzą Ci się na Twojej drodze do sukcesu

Nawyki w dziedzinie osiągania sukcesu są tym, czym paliwo dla samochodu. Da się jeździć autem, które nie jest napędzane paliwem. Da się też odnieść sukces bez nawyków, ale nie zmienia to faktu, że większość ludzi, którym się powiodło, pracuje nad swoimi nawykami przez całe życie! Skoro inni ludzie z tego korzystają, to warto, abyś Ty też wdrożył najważniejsze nawyki w swoim życiu.

6 różnego rodzaju nawyków, które przyczynią się do osiągnięcia sukcesu w Twoim życiu:

 • A jakże – nawyk wdrażania „dobrych nawyków”.
 • Prowadzenie listy zadań do zrobienia.
 • Nieustanny rozwój – czytanie, słuchanie audiobooków, udział w szkoleniach.
 • Wydawanie mniej pieniędzy, niż się zarabia.
 • Nawiązywanie wartościowych kontaktów (networking).
 • Regularne dbanie o swoje zdrowie.

Ludzie sukcesu w większości mają wdrożone powyższe nawyki. Skoro przyczyniły się one do osiągnięcia sukcesu przez nich, to dlaczego nie miały by wpłynąć pozytywnie na Ciebie?

Wskazówki, które pomogą Ci odnieść sukces

Co musisz zrobić, aby odnieść sukces? Najlepszy sposób to wzorowanie się na tych, którzy już osiągnęli to, co Ty chcesz osiągnąć. Ludzie sukcesu są często utożsamiani z dobrymi nawykami i wytrwałością. Potwierdzają to wyniki badań. Uważam jednak, że osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe poprzez bezmyślne kopiowanie czy naśladowanie.

Musisz zrobić to dobrze, a to oznacza, że powinieneś się jedynie inspirować innymi ludźmi. Nie ma dwóch takich samych ludzi na świecie, więc Twój sukces również będzie inny. Nie wymyślisz po raz drugi koła, ale możesz je dopracować lub możesz wymyślić coś innego. Idąc tą drogą, możesz skoncentrować się na tym, aby zostać wynalazcą. Opony są przecież nieustannie udoskonalane.

Zadbaj o proces

Kontynuując wcześniejszy przykład – najpierw zacznij eksperymentować. Szukaj problemów i ich rozwiązań. Inaczej nie osiągniesz sukcesu. Być może Twoje pierwsze wynalazki nie będą przełomowe, ale będziesz z czasem coraz lepszy w rozwiązywaniu problemów. Dlatego myśl raczej o tym, aby wynaleźć 1000 rzeczy, niż szukać jednego złotego strzału, który okaże się przełomem. To sam proces ostatecznie ukształtuje Ciebie i Twój prawdziwy sukces.

Wytrwaj, aby odnieść sukces

Kolejna sprawa dotyczy tego, że nie osiągniesz nic pojedynczym zrywem. Do osiągnięcia sukcesu potrzebne są miesiące, a często nawet lata pracy. Dlatego przy realizacji swoich celów pracuj nad wytrwałością.

Powszechnie wiadomo, że ludzie sukcesu nie dochodzą do wyników z dnia na dzień. Warto pamiętać, że życiowy sukces, to nie jest pojedyncze wydarzenie. Bardziej przypomina to grę komputerową, w której pokonujesz kolejne poziomy. Najlepszy sposób, aby odnieść sukces, to po prostu wytrwać odpowiednio długo na obranej ścieżce, aż osiągniesz zamierzony cel.

Nie myl jednak zadufania w sobie z wytrwałością. Co z tego, że będziesz pracował przez 10 lat nad produktem, którym nikt nie jest zainteresowany. Jeśli wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią, że to co robisz nie przynosi efektów, to miej w sobie na tyle pokory, aby zaprzestać nieefektywne działania.

Nie ma nic gorszego niż doskonałe wykonanie pracy, która w ogóle nie powinna być zrobiona. Dlatego upewniaj się, że to nad czym pracujesz, stanowi wartość dla innych. Zaspokojenie własnych potrzeb to jedno, a pomaganie innym to drugie. Osiągnięcie sukcesu jest możliwe poprzez pomaganie innym, a najlepiej poprzez pomaganie milionom ludzi. 🙂

Pamiętaj o priorytetach

Musisz mieć na uwadze to, że możesz być przeciętny w wielu dyscyplinach, ale mistrzem tylko w jednej. Dlatego przypominam o priorytetach dla celów. Przede wszystkim skup się na różnego rodzaju zadaniach, które pomogą Ci zrealizować najważniejszy cel. Nawyk pracy nad zadaniami, które dotyczą najważniejszego celu w danym czasie, pozwoli Ci dużo szybciej odnieść sukces.

Pracuj nad nawykami

Dobre i złe nawyki są tym, co odróżnia człowieka sukcesu od przeciętnego. Dlatego jeszcze raz wspominam o nawykach. Wiadomym jest, że niemożliwym jest odnieść sukces spędzając większość dnia przed telewizorem. Aby odnieść życiowy sukces, powinieneś większość czasu poświęcać na to, co jest dziedziną Twojego pożądania.

Największe gwiazdy sportu są znane z tego, że są bardzo zaangażowane na treningach, dają z siebie wszystko. Odnoszą sukcesy, bo poświęcają cały dostępny czas na doskonalenie swoich umiejętności. Pomaga im to osiągnąć poziom mistrzowski, który ostatecznie przekłada się na osiągnięcie sukcesu przez nich.

Jesteśmy tym, co powtarzamy. Doskonałość to nie jednorazowa czynność, ale nawyk.

Arystoteles

Czy taki przepis na sukces faktycznie działa?

Zbliżając się powoli do końca, a jednocześnie na potwierdzenie chciałbym wspomnieć, że sukces jest zaraźliwy. Recepta na osiąganie sukcesów jest podobna w wielu dziedzinach – dlatego często osoba, która osiągnęła wybitny wynik w jednej dziedzinie, najczęściej jest podziwiana także za inne osiągnięcia.

Przykładem może być sukces naukowca w postaci ważnego odkrycia, a następnie sukces biznesowy poprzez stworzenie przedsiębiorstwa na podstawie tego odkrycia. Do tego dochodzi zbudowanie wielkiego majątku, czyli osiągnięcie finansowego sukcesu. Innym przykładem może być sukces sportowca w jednej dyscyplinie, a następnie zmiana specjalizacji i także odnoszenie sukcesów w tej nowej.

Pierwsze może obrazować biografia Edisona – zachęcam do lektury artykułu. To drugie możemy przedstawić na konkretnym przykładzie Mariusza Pudzianowskiego. Najpierw siłacz, a potem znany zawodnik MMA, a do tego przedsiębiorca. „Pudzian” stworzył znaną markę osobistą i na niej też zarobił, czyli też osiągnął sukces finansowy.

Warto pamiętać o użyteczności biografii ludzi sukcesu i korzystać z nich jak najczęściej. Teraz pozostaje już tylko wybrać postać, której biografię przeczytasz jako pierwszą. Podziel się proszę w komentarzu informacją, na kogo postawiłeś i dlaczego.

Zakończenie

Pamiętaj o prostej regule dotyczącej osiągania sukcesu. Najpierw ustal konkretnie co i kiedy chcesz osiągnąć. Potem zdobądź wiedzę. Następnie stwórz listę zadań i pracuj nad nią. Po wykonanym zadaniu przeanalizuj efekty i wprowadzaj poprawki. Jednocześnie dalej pogłębiaj swoją wiedzę. Ostatnim elementem jest wytrwałość. Choć czasem ważny jest też umiejętny zwrot na inną dziedzinę – jeśli uzyskane informacje zwrotne na to wskazują.

wskazówka - osiąganie sukcesu

Na zakończenie zanim podekscytowany odlecisz w chmury możliwości, zdobądź się też na odrobinę pokory. Koniecznie musisz wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak gwarancja sukcesu. Ludzie sukcesu ponoszą wiele porażek na swojej drodze. Gdy dasz z siebie 110% w dłuższym terminie, a efekty ciągle są co najwyżej przeciętne, to być może warto spróbować czegoś innego.

Ostatecznie robiąc właściwe rzeczy, dodatkowo robiąc je właściwie i we właściwym czasie, znacznie zwiększasz swoją szansę na sukces. Dziedzina sukcesu może się okazać drugorzędną sprawą. Przepracuj przedstawioną wyżej listę 5 kroków na własnym przykładzie. Życzę wytrwałości i owocnej pracy!

Jeśli interesuje Cię poznanie sylwetek ludzi, którzy dochodzą do wielkich sukcesów, to koniecznie zapoznaj się z artykułem książkami i biografiami ludzi sukcesu. Znajdziesz tam inspiracje na dobry początek.

Może Cię też zainteresować artykuł o tym, jak osiągnąć sukces w finansach.

PS: Daj znać w komentarzu, jeśli wypracowałeś inną receptę na sukces lub masz pytania dotyczące mojej 🙂

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>