mężczyzna prowadzący samochód, jak zaoszczędzić na paliwie

Jak zaoszczędzić na paliwie, gdy samochód jest Twoim głównym środkiem transportu?

Oszczędzanie paliwa jest tematem, który interesuje chyba każdego kierowcę. W obecnych czasach ceny paliw nie są niskie, dlatego wiele osób szuka sposobów na zmniejszenie kosztów tankowania. Na szczęście istnieje sporo sposobów, które skutecznie pozwolą nam zaoszczędzić paliwo i jednocześnie zadbać o środowisko naturalne. Ten wpis skierowany jest głównie do osób, które spędzają w podróży dużo czasu. Przedstawiam w nim praktyczne wskazówki, dzięki którym zaoszczędzisz na paliwie. Wyjaśniam również, na czym polega tzw. ecodriving, czyli ekologiczna jazda. 

Czym jest ecodriving?

Ekologiczna jazda, czyli tzw. ecodriving, to technika prowadzenia pojazdu, której celem jest zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin. Polega ona na dostosowaniu jazdy do warunków drogowych, a także eksploatacji pojazdu w taki sposób, aby zużywanie paliwa było jak najbardziej efektywne.

Ekologiczna jazda nie tylko przyczynia się do oszczędności, ale również wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze. W pewien sposób wpływa też na stan techniczny samochodu, ponieważ ogranicza zużywanie niektórych jego podzespołów. 

męska dłoń na kierownicy samochodu, ruch uliczny

Jak oszczędzać paliwo? Zasady ecodrivingu

Wielu ludzi wychodzi z założenia, że jedynym sposobem na skuteczne oszczędzanie paliwa jest rezygnacja z częstego używania samochodu. Nie jest to jednak prawda – w rzeczywistości możesz zrobić o wiele więcej.

Warto poznać zasady ecodrivingu, które mogą znacząco wpłynąć na oszczędzanie paliwa. Dodatkowo przyczynią się też do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. 

W dalszej części artykułu znajdziesz konkretne sposoby, które pomogą Ci zaoszczędzić na paliwie.

Wybieranie dobrej jakości paliwa

Powszechnie wiadomo, że paliwo dobrej jakości ma mniejsze zużycie ze względu na to, że silnik sprawniej pracuje. Z kolei paliwo niskiej jakości często zawiera mniej energii na jednostkę objętości. Jeśli chcesz otrzymać taką samą moc jak w przypadku dobrego paliwa, musisz liczyć się z tym, że trzeba spalić go więcej.

Dodatkowo zdarza się, że paliwo niskiej jakości zawiera różne zanieczyszczenia czy osady, które obniżają wydajność silnika. W efekcie zwiększa się też emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Aby temu zapobiec, wybieraj przetestowane paliwo, którego jakość znasz. Dlatego warto zawsze tankować na sprawdzonych stacjach benzynowych, które oferują paliwa wysokiej jakości.

Jak się pewnie domyślasz, paliwo lepszej jakości kosztuje też odpowiednio więcej. Warto jednak wziąć pod uwagę korzyści, jakie wynikają z jego stosowania. Oszczędzasz, bo zużywasz mniej paliwa. Poza tym unikasz w ten sposób dodatkowych napraw związanych ze szkodami, jakie może wyrządzić ono Twojemu samochodowi. Można więc powiedzieć, że oszczędzasz podwójnie. 

W sieci znajdziesz też różnego rodzaju kalkulatory spalania paliwa, które bywają pomocne przy planowaniu podróży i wydatków z tym związanych. Jeden z nich znajdziesz tutaj: Kalkulator spalania paliwa.

mechanik podczas przeglądu technicznego samochodu, podniesiona maska auta

Regularne przeglądy techniczne

Przeglądem technicznym nazywamy kontrolę poszczególnych elementów pojazdu. Wykonuje się je po to, aby zyskać pewność, że dany samochód (lub inny pojazd) spełnia wszelkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Takie przeglądy to również możliwość wykrycia różnego rodzaju usterek czy problemów, które prowadzą do zwiększonego zużycia paliwa. 

Dzięki regularnym przeglądom i konserwacji pojazdu będziesz w stanie utrzymać optymalną wydajność silnika. W ten sposób zmniejszysz też zużycie paliwa. Pamiętaj również o regularnej wymianie filtrów paliwa, aby zapewnić optymalną pracę silnika i zminimalizować zużycie paliwa.

Warto też pamiętać, że regularne przeglądy techniczne pomagają monitorować emisję spalin, a w efekcie również utrzymywanie jej na właściwym poziomie. Zależy Ci na redukcji emisji tych wszystkich szkodliwych substancji do atmosfery? W takim razie zadbaj o to, aby w Twoim samochodzie prawidłowo działał układ wydechowy i katalizator. Inne elementy też są ważne, ale w pierwszej kolejności zwróć uwagę na te.

Utrzymywanie obrotów we właściwym zakresie

Optymalny zakres obrotów to dosyć złożone zagadnienie. Zależy on od kilka rzeczy, m.in. warunków drogowych, rodzaju silnika czy prędkości jazdy. Najważniejsze jest jednak to, aby starać się utrzymać silnik na takich obrotach, przy których zużycie paliwa jest najmniejsze. Często są one zaznaczone na obrotomierzu na zielono, więc po tym możesz je poznać. Poza tym tempomat pomoże Ci w zachowaniu stałej prędkości i optymalnych obrotów silnika.

Pamiętaj też o tym, aby dostosowywać obroty do prędkości jazdy. Tutaj zasada jest prosta – jadąc wolniej, utrzymujemy niższe obroty, a przy wyższych prędkościach odpowiednio je zwiększamy. Gdy obroty są zbyt wysokie, może to skutkować większym zużyciem paliwa.

kierowca samochodu podczas podróży, widok z tylnego siedzenia

Zachowanie płynności jazdy

Z pewnością wielokrotnie słyszałeś o takim określeniu sposobu jazdy. Tylko co to właściwie oznacza? To trochę jak z językami obcymi, wtedy też określamy to jako płynne mówienie (lub nie). Zasadniczo chodzi o to, aby utrzymywać prędkość na stałym poziomie, starając się nie hamować ani przyspieszać zbyt gwałtownie. Zarówno jedno, jak i drugie może skutkować większym zużyciem paliwa. Poza tym wzrośnie też poziom emisji spalin, a tego nie chcemy. 

Stała prędkość jazdy skutkuje efektywniejszym spalaniem paliwa, a dodatkowo zmniejsza emisję szkodliwych substancji. Zwróć też uwagę na to, że płynna jazda to większy komfort podróżowania i bezpieczeństwa na drodze.

Obserwacja i przewidywanie sytuacji na drodze

Jadąc, zwracaj uwagę na to, co dzieje się dookoła Ciebie. Nie powinien interesować Cię jedynie odcinek drogi przed Tobą. Obserwuj nie tylko ruch drogowy, ale również sygnalizację świetlną. W ten sposób będziesz w stanie przewidzieć, kiedy zmienią się światła, więc odpowiednio też dostosujesz prędkość. Pozwoli Ci to unikać agresywnego hamowania i przyspieszania. Będziesz jechać płynnie i zmniejszysz zużycie paliwa. 

Jeśli planujesz manewry typu zmiana pasu ruchu, pamiętaj o tym, aby odpowiednio wcześniej sygnalizować innym kierowcom, że zamierzasz to zrobić. Dzięki temu sposobowi wszyscy będziecie mogli utrzymać płynność jazdy.

dłoń ustawiająca klimatyzację w samochodzie, jak zaoszczędzić na paliwie

Wyłączanie funkcji, których nie potrzebujesz

To jeden z najprostszych sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz na paliwie. Jakie to funkcje? Przede wszystkim warto wspomnieć o klimatyzacji, która może znacznie zwiększać zużycie paliwa. Zwłaszcza jeśli Twój samochód należy do starszych modeli. Pamiętaj, aby wyłączać klimatyzację, jeśli nie jest absolutnie konieczna. Dobrą praktyką jest też stosowanie się do starych sprawdzonych zasad, czyli m.in. parkowania samochodu w cieniu, aby unikać dodatkowego nagrzewania.

Jeśli masz możliwość, wywietrz auto przed podróżą – w ten sposób ograniczysz jej początkową pracę, która jest najtrudniejsza i najbardziej też wpływa na zużycie paliwa. Poza tym warto nauczyć się właściwej obsługi klimatyzacji, aby działała efektywnie. Jest też coś, o czym większość ludzi zapomina, czyli regularna konserwacja, która umożliwia prawidłowe jej działanie.

Drugim najczęstszym powodem zużywania większej ilości energii, a tym samym paliwa, jest ogrzewanie. Pewnie wiesz, że w starszych modelach samochodów ogrzewanie dotyczy jedynie lusterek. Jednak w nowszych autach jest coraz więcej podgrzewanych elementów, co skutkuje też większym zużywaniem paliwa. Dlatego warto zrezygnować z podgrzewania elementów, których nie potrzebujesz w czasie jazdy.

Jeśli jest zima, a Ty ciepło się ubrałeś, nie musisz podgrzewać foteli, bo nie jest to konieczne. Podobnie z podgrzewaniem tylnej kanapy (jeśli masz taką funkcję), lepiej z niej zrezygnować, gdy jedziesz sam lub z pasażerem na przednim siedzeniu.

Dodatkowo unikamy używania kilku akcesoriów naraz, dzięki czemu nie będą obciążać alternatora. W ten sposób silnik Twojego samochodu może pracować sprawniej. Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas jazdy, możesz włączać ją w smartfonie zamiast w radiu samochodowym.

Prawdopodobnie i tak ładujesz go codziennie, a przecież łatwiej użyć powerbanku niż tracić dodatkowe paliwo, które na pewno się przyda. Jeśli jedziesz trasą, którą dobrze znasz, nie potrzebujesz systemu nawigacji, który również zużywa paliwo. 

mechanik z oponą samochodową w warsztacie

Inwestycja w dobre opony

Zastanawiasz się, jak opony mogą wpływać na zużywanie paliwa? Klasa opony, jej budowa i ciśnienie wpływa na spalanie paliwa. Poza tym ogromne znacznie ma też zużycie opon. Te, które używamy od dawna, tracą swoją przyczepność, przez co wydłuża się też droga hamowania. Jeśli pada deszcz, samochód może zachowywać się niestabilnie. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan opon i wymieniać je na nowe, jeśli stare są zużyte.

Chcąc oszczędzać, wybierajmy opony, które mają wysoką efektywność energetyczną. Działa to na takiej zasadzie jak w przypadku urządzeń AGD i RTV, np. lodówki czy pralki. Najlepiej szukać więc takich z oznaczeniem A, co oznacza najwyższą klasę energetyczną. Lepsze opony mogą zapewnić mniejszy opór toczenia i poprawić wydajność paliwową pojazdu, co przekłada się na oszczędności. 

Używanie GPS-u

Typowym zadaniem nawigacji GPS jest zaprowadzenie nas do celu, gdy nie znamy drogi. Musisz jednak wiedzieć, że świetnie sprawdza się też w sytuacji, gdy szukamy możliwie najkrótszej trasy. GPS podpowiada też, jak aktualnie wygląda ruch na drodze, wliczając w to jego natężenie czy roboty drogowe. Warto sprawdzić takie informacje, wybierając się w dłuższą podróż. Możesz wtedy wybrać trasę, dzięki której zaoszczędzić czas i paliwo.

Co ciekawe, dzisiejsze systemy nawigacyjne są w stanie wyznaczać trasy również według zużycia paliwa. Jest to bardzo przydatne, gdy zależy Ci na ograniczeniu wydatków związanych z tankowaniem. 

gps w samochodzie, męska dłoń ustawiająca trasę podróży

Wyłączanie silnika, gdy wiesz, że postój będzie dłuższy

Jeśli spodziewasz się dłuższego postoju, np. na przejeździe kolejowym czy w korku, warto wyłączyć silnik. Trzymanie włączonego silnika na postoju nie tylko zużywa paliwo, ale także zanieczyszcza środowisko. Wyłączanie silnika w uzasadnionych momentach może wpływać też na jego dłuższą żywotność. 

Pamiętaj jednak o tym, że nie powinno się wyłączać i włączać silnika zbyt często. Unikamy więc gaszenia silnika w krótkich odstępach czasu. Chodzi o to, aby nie dopuścić do zwiększenia zużycia elementów rozruchowych i samego paliwa. Może to dotyczyć sytuacji, gdy spodziewasz się, że i tak po chwili trzeba będzie go zapalić. Stojąc w korku, którego uczestnicy stale poruszają się do przodu, nie ma sensu wyłączać silnika, bo co jakiś czas sam też będziesz musiał ruszyć. 

Zmiana nawyków podróżowania 

Ten punkt może być kluczowym czynnikiem wpływającym na oszczędzanie paliwa i zmniejszanie kosztów eksploatacji pojazdu. Co więc warto zrobić? Zacznijmy od tego, żeby przed wyruszeniem w podróż przeanalizować trasę i wybrać najbardziej efektywną drogę. Unikanie zatorów drogowych i długich tras wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa, skróci też czas podróży. Staraj się też unikać godzin szczytu, kiedy na ulicach jest najwięcej pojazdów. Wybierając inne godziny podróży, możesz uniknąć korków, a także częstego przyspieszania i hamowania, co prowadzi do większego zużycia paliwa.

Możesz się też zastanowić, czy wszystkie podróże samochodem są konieczne. Często można je zastąpić innymi formami transportu, np. rowerem czy transportem publicznym. Gdy zrobi się cieplej, bliższe trasy możesz pokonywać na piechotę. To przy okazji pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie. Przy okazji możesz odwiedzić wpis o wiosennych aktywnościach. Znajdziesz tam pomysły na aktywność fizyczną na zewnątrz. 

Dodam do tego jeszcze carpooling, czyli dzielenie się samochodem z innymi osobami, które podróżują w podobnym kierunku. To doskonały sposób na zmniejszenie liczby pojazdów na drodze, a tym samym spalin. Wiele osób dojeżdża tak do pracy czy na uczelnię, wymieniając się np. co tydzień. W ten sposób obniżacie koszty paliwa i podróży dla każdego uczestnika. 

samochód elektryczny podczas ładowania

Inwestycja w pojazd hybrydowy lub elektryczny

Na koniec został jeszcze jeden pomysł na oszczędności. Powinieneś wiedzieć, że pojazdy hybrydowe i elektryczne są znacznie bardziej wydajne pod względem zużycia paliwa niż tradycyjne samochody z silnikiem spalinowym. Chodzi głównie o to, że silniki hybrydowe mogą korzystać z energii elektrycznej albo paliwa, co zmniejsza zużycia benzyny lub oleju napędowego. Z kolei pojazdy w pełni elektryczne w ogóle nie zużywają paliwa, więc jest to najbardziej ekologiczna opcja.

Inwestycja w pojazd hybrydowy lub elektryczny może okazać się skutecznym sposobem na znaczną redukcję kosztów paliwa, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. 

Podsumowanie

W tym wpisie omówiłem najważniejsze sposoby, dzięki którym możesz zaoszczędzić na paliwie. Dzięki tym praktycznym wskazówkom zmniejszysz koszty tankowania pojazdu, a dodatkowo wpłyniesz pozytywnie na środowisko naturalne. 

Masz jakiś ciekawy patent, którego tutaj nie wymieniłem? Możesz podzielić się nim w komentarzu!

Źródła grafik:

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>