Umiejętności finansowe

Omówienie finansowych umiejętności

Zajmijmy się teraz tematem finansowych umiejętności. Pod koniec poprzedniego artykułu „Wstęp do wyznaczania i realizacji celów finansowych” pojawiło się kilka pytań, które warto wyjaśnić i na nie odpowiedzieć. W związku z czym poniżej przedstawiam najpierw pytania dotyczące finansowych kompetencji, a później odpowiedzi na nie. Jeżeli masz wątpliwości lub zależy ci na poszerzeniu odpowiedzi o jakiś kontekst, to proszę o taką informację w komentarzu pod artykułem.
 
Jak ogarnąć finanse osobiste? W przypadku gdy dopiero zaczynamy, niezmiernie przydatny może być plan wprowadzania nowych nawyków i umiejętności finansowych w naszym życiu. Zwróć proszę uwagę na to, że stan naszych finansów zależy od 3 elementów:
  1. Zdolności zarabiania pieniędzy – decyduje o tym, ile pieniędzy zarabiasz.
  2. Umiejętności zarządzania zgromadzonymi środkami – określa to, na co wydajesz pieniądze i w jakich ilościach.
  3. Kompetencji do pomnażania kapitału (inwestowania i reinwestowania) – wpływa na to, jakim majątkiem dysponujesz. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość ludzi w ogóle nie zajmuje się tym elementem lub traktuje go po macoszemu.
​Każdy z powyższych elementów ma istotny wpływ na twoją sytuację finansową. Najlepszy efekt osiągniesz poprzez dopracowanie swoich umiejętności w każdym z nich. Warto zwrócić uwagę, że popularne jest traktowanie zdolności zarabiania pieniędzy jako najważniejszego elementu układanki finansów osobistych. W praktyce jest inaczej, gdyż to dwie kolejne umiejętności związane z pieniędzmi, czyli umiejętność skutecznego zarządzania i inwestowania nawet małymi środkami dają najlepsze rezultaty. Jednak zobrazuję to w kolejnym artykule związanym z finansami.
 
Czy warto rozwijać swoje finansowe umiejętności? Zdecydowanie TAK! Zwróć uwagę, że bez rozwijania swojej finansowej inteligencji grasz o najniższą, być może przy odrobinie szczęścia średnią stawkę w finansowej grze. Jeżeli zdecydujesz się na krok w kierunku rozwoju swoich finansowych umiejętności, to decydujesz się na grę o najwyższa stawkę, której górny pułap jest ustalany wyłącznie przez Ciebie i Twoje wymagania. Przyjmijmy pesymistyczny wariant, że nie osiągniesz twojego założonego górnego pułapu. Mimo tego i tak prawdopodobnie dzięki wiedzy i umiejętnościom, które zdobędziesz i tak osiągniesz przynajmniej średni poziom zamożności!
 
Czy to na pewno zadziała? + Jaką mam gwarancję? W pełni szczerze – nie otrzymasz żadnej gwarancji ani skuteczności, ani terminu realizacji, tak samo jak nikt nie zagwarantuje, że przez całe życie będziesz pracował na bezpiecznym etacie. Czasami pojawiają się takie sytuacje w życiu, że musimy wybrać drogę, którą chcemy pójść, a każda ścieżka ma swoje charakterystyczne elementy.  Najważniejsze że na ścieżce, w której samemu dbasz o finanse, wszystko zależy od Ciebie, a nie od szefa czy rządu i polityków. Wybierasz swoje cele i grasz według reguł, które ustalasz. Na Twój ostateczny wynik ma wpływ poziom twoich finansowych kompetencji i stopień zaangażowania wyrażony przez zasoby (głównie czas i pieniądze) w realizację celów.
 
Czy muszę sobie czegoś odmawiać? W życiu jest tak, że aby coś osiągnąć musisz zapłacić całą cenę z góry. Najpierw musisz zainwestować czas i środki na opanowanie kompetencji finansowych czy inwestowania, a dopiero później przekujesz tę wiedzę w zyski. Podobnie jak ludzie najpierw poświęcają środki na np. szkolenia zawodowe. Jednak w przypadku studiów czy szkoleń firmowych uczysz się najpierw tego, jak lepiej wykonywać swoje obowiązki zawodowe i dopiero wtedy pracodawca może cię lepiej wynagrodzić za lepsze wyniki w pracy. Natomiast w przypadku umiejętności finansowych od razu uczysz się tego, jak osiągać lepsze wyniki finansowe.
 
   Warto na koniec zadać pytanie, czy finanse są najważniejsze w naszym życiu? Z pewnością nie, ale jednak trzeba przyznać, że mają istotny wpływ na inne sfery naszego życia. Pozwalają nam lepiej dbać o zdrowie czy też zabezpieczyć przyszłość. Realizować swoje marzenia i pomagać zarówno swoim bliskim, jak i innym ludziom w potrzebie. Dobrze jest zdać sobie sprawę, że my Polacy, mimo iż jesteśmy społeczeństwem, które jest na „dorobku” to wciąż mamy silnie zakorzenioną awersję do pieniędzy. Przecież to nie kawałek papieru jakim jest pieniądz może wyrządzić krzywdę, tylko posługujący się nim człowiek. W tym momencie rozwój naszych kompetencji związanych z pieniędzmi może okazać się wartościowym rozwiązaniem, ponieważ możemy, a nawet powinniśmy rozwijać w sobie umiejętności dzielenia się z innymi poprzez dobroczynność i traktowania pieniędzy wyłącznie jako środka płatniczego, który służy wyłącznie do ułatwiania płatności.
 
   W następnym artykule z tej serii przedstawię przykład rozwijania kompetencji finansowych, o którym wspomniałem przy okazji odpowiedzi na pytania „Jak ogarnąć finanse osobiste”, już teraz serdecznie Cię do niego zapraszam.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>