Partner do związku na całe życie

Partner życiowy

Dla większości ludzi związek i ich partner życiowy znajdą się gdzieś na szczycie priorytetów. Przynajmniej teoretycznie, bo czy praktyka to potwierdza? Z jednej strony nawet o tym nie myślimy, ale odczuwamy wewnętrzną potrzebę, by być z kimś. Jesteśmy istotami społecznymi. Z drugiej strony, ile faktycznie czasu poświęcasz na doskonalenie umiejętności z tym związanych?

Na początek powiem wprost o sobie – bardzo lubię temat relacji damsko męskich. Jestem praktykiem, choć też ukończyłem kilka szkoleń w tym zakresie. Przeczytałem też sporo książek i artykułów. Jednak uczciwie przyznam, że nie jest to coś, czym zajmuje się na co dzień jako specjalista. Po prostu staram się też dbać o rozwój moich umiejętności związanych z relacjami. Dlatego potraktuj ten wpis jako radę od kolegi, a nie jako poradę eksperta.

Dodam, że dobre relacje w moim przypadku są całkowicie „wypracowane”. Nie jestem typem społecznika, którego zawsze ciągnie do innych. Jestem gdzieś po środku – dobrze się czuję w towarzystwie, ale też od czasu do czasu potrzebuje spędzić parę chwil w samotności. Pozwól, że jeszcze opowiem trochę o moich doświadczeniach.

(Informacja organizacyjna – tekst napisałem jakbym pisał do faceta, ale oczywiście tematyka dotyczy nasz wszystkich. Liczę na Twoje wspaniałomyślne zrozumienie jeśli jesteś kobietą).

Moje przejścia i moje podejście do związków

Miłość na całe życie brzmi pięknie, jednak moim zdaniem powinno się raczej mówić o pewnym zobowiązaniu na całe życie. Ponieważ związek nie jest czymś danym raz na zawsze. Trzeba nad nim stale pracować. W ramach mojej pracy nad swoją listą celów życiowych już ponad 10 lat temu, postawiłem dobry związek na jednym z czołowych miejsc tej listy. Dla wielu może to być podejście zbyt metodyczne, ale mnie odpowiada. Mojej koleżance chyba też, bo znalazła męża po wielu naszych rozmowach na ten temat. 🙂

Wszystko zaczęło się od tego, że moje dwie pierwsze „miłości” były nieodwzajemnione. Było to bolesne dla mnie jako młodego człowieka, ale jak się okazało – było mi bardzo potrzebne! Naprawdę jestem teraz wdzięczny, że mi się to przytrafiło. To sprawiło, że zacząłem się zastanawiać, dlaczego tak się stało. Szukając odpowiedzi, zagłębiłem się w tematykę związaną z tworzeniem związków oraz zagłębiłem różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Tym wpisem nieco oderwanym od głównej tematyki bloga, chciałbym zwrócić Twoją uwagę na pewien problem. Być może potrafisz całe dnie pracować nad rozwijaniem kariery czy firmy. Pytanie czy uważasz, że są ważniejsze od Twojego związku? Ile czasu poświęcasz na prace nad związkiem? Czy w ogóle przeznaczasz czas lub robisz jakiekolwiek czynności, które wpłyną pozytywnie na Twoje relacje? Jedynym wytłumaczeniem może być fakt, że udany związek nie jest dla Ciebie ważny i szczerze chcesz być kawalerem czy też panną.

Dłonie partnerów życiowych

Kto to jest partner życiowy – definicja?

Chciałbym Ci dać jakąś definicję lub wzór, jednak sprawa jest bardzo skomplikowana. W akapicie jak znaleźć partnera życiowego poznasz szereg czynności, które pomogą Ci zdefiniować osobę odpowiednią dla Ciebie. Teraz niestety musisz się zadowolić bardziej lakoniczną, a jednak życiową podpowiedzą.

Mianowicie w filmie Matrix, Neo po udaniu się do wyroczni, która ma udzielić mu odpowiedzi na pytanie „czy jest wybrańcem” otrzymuje od niej taką radę – „być wybrańcem jest jak być zakochanym – nikt Ci tego nie powie. Po prostu to wiesz”. Jeśli to dla Ciebie za mało, to podzielę się drugą radą, którą ja poznałem na szkoleniu z survivalu (szkoła przetrwania). „Jeśli nie jesteś pewien, że się uda, to znaczy, że się nie uda!”

Konkretyzując dwie powyższe rady na nasze potrzeby – będziesz mieć pewność, że jesteś z odpowiednią osobą, gdy ją poznasz. Jeśli natomiast tej pewności nie będziesz mieć, to może warto poszukać innego partnera, z którym spędzisz życie.

Związek i partner

Choć w praktyce bywa różnie z reguły jesteśmy z osobami, które są dla nas wyjątkowo ważne. Łączy nas mocna więź i wspólne życie dostarcza wielu pozytywnych wartości dla obu stron związku. Problemem jest tutaj fakt, że wielu ludzi traktuję sprawy sercowe bardzo stereotypowo czy też po macoszemu.

Spotykamy jakąś osobę gdzieś po drodze w naszym życiu. Następnie pogłębiamy z nią relację i w ten sposób łączymy się w pary. Wychodzi to jakoś „przy okazji”. O ile brzmi to romantycznie, to moim zdaniem jest to złudne. Ponieważ powoduje, że często kończy się w związku z osobą, która jest do nas niedopasowana!

Dla porównania naukę do wykonywania zawodu większość z nas odbywa przez dużą część dzieciństwa i wiek młodzieńczy. Dodatkowo później wręcz przez całe życie przyucza się, szkoli, przekwalifikuje, a wszystko po to, aby dobrze wykonywać swoją pracę zawodową.

W tym samym czasie osoba z którą chcemy spędzić całe życie pojawia się znikąd. Po prostu poznajemy ją w pewnym momencie naszego życia. Można by wręcz powiedzieć, że przez przypadek. Mimo, że spędzamy z naszymi partnerami więcej czasu, to jednak nie czytamy książek o tym jak doskonalić nasze związki, nie chodzimy na szkolenia i warsztaty poświęconej tej tematyce.

Dlaczego tak robimy?

Najgorsze jest to, że po poznaniu się i wstępnym okresie fascynacji, związek bardzo często już przez cały czas pozostaje na tym samym poziomie. Niestety często nawet do samego końca. Takiemu podejściu powiedzmy razem kategoryczne NIE! Dzięki temu mamy wielką szansę na stworzenie wspaniałego związku!

Zadania do zrobienia:

Kup przynajmniej 2 przemawiające do Ciebie książki o tematyce relacji damsko-męskich i koniecznie je przeczytaj. Nawet kilka razy. Zapisz się też na szkolenie o tematyce relacji między ludzkich.

Jak znaleźć partnera życiowego?

Przejdźmy do konkretniejszych rzeczy do zrobienia. Zacznijmy od tego, że nie jesteś w stanie dać komuś czegoś, czego nie masz. Dlatego poznaj dobrze swoje potrzeby i plany, a następnie zweryfikuj partnera, czy do Ciebie pasuje. Zwłaszcza zwróć uwagę na to, czy w jakiś sposób się nie wykluczacie.

Jak znaleźć życiowego partnera czy partnerkę? Skąd ewentualnie możesz wiedzieć, czy już jesteś właśnie z tą osobą? Mimo tego, że temat jest naprawdę szeroki to wykonując tylko poniższe kroki robisz więcej niż większość ludzi na świecie przez całe życie!

Jak poznać i jak znaleźć partnera życiowego

1) Najpierw poznaj swoje wymagania i oczekiwania wobec partnera

Musisz wiedzieć, czego sam chcesz od życia. W przeciwnym wypadku nie będziesz wiedział, czy już to masz. Weź kartkę papieru i coś do pisania. Ważne jest, abyś pisał odręcznie. Poświęć kilka minut na wypisanie wszystkich cech Twojej wymarzonej partnerki.

Im więcej napiszesz, tym lepsze rezultaty osiągniesz. Dla przykładu ja miałem więcej niż kartkę zeszytu w kratkę zapisaną wąsko po każdej linijce i to dość małymi literami. Wliczając w to inne techniki mam zapisany prawie cały zeszyt. Piszę o tym, bo czuję się dumny z wtedy wykonanej pracy. Jestem też wyjątkowo zadowolony, a wręcz dumny ze swojego związku.

Wypisz także koniecznie takie cechy, których Twoja partnerka nie powinien mieć. Nie przejmuj się ilością – jeżeli wypiszesz mało, to innym razem będziesz mógł coś dopisać. Jeżeli masz zapisane kilka kartek, to możesz podkreślić te cechy, które są kluczowe.

Dobrze byłoby co jakiś czas przeglądać te zapiski i je weryfikować. W tym momencie masz pierwszy krok za sobą. Już mniej więcej wiesz, czego szukasz. Teraz pora zwiększyć szanse, że taka wybranka będzie chciała być z Tobą!

2) Szczęśliwy „Ja”, to szczęśliwa partnerka w związku

Kolejnym krokiem jest przygotowanie siebie. Musisz mieć odpowiednie podejście do życia. W dużej mierze takie jakie najbardziej Ci odpowiada. Twoja partnerka musi być świadoma tego, jaki jesteś i jakie masz plany i dążenia. Ludzie najczęściej się nie zmieniają, więc musicie być dobrze dopasowani od samego początku.

W tym momencie świetnym wyborem może być zainteresowanie się tematyką rozwoju osobistego. Nigdy nie oszukuj ani siebie, ani innych. Jeżeli jesteś człowiekiem spokojnym, to nie udawaj że jesteś energiczny tylko po to, aby zostać zauważonym. Udawanie i nieszczerość to najlepsza droga do słabego związku.

Postaraj się też poświęcić trochę czasu na zrozumienie natury płci przeciwnej. Nie tłumacz się, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Dowiedz się, jak płeć przeciwna postrzega świat. Zainteresuj się i zdobywaj wiedzę. Możesz skorzystać z bibliografii na dole strony, ale polecam też samemu wyszukać książki, które najlepiej przemawiają do Ciebie.

Ogólnie wiadomo że faceci, kierują się przede wszystkim logiką, często są wzrokowcami, czy… mniej dbają o higienę. Dowiedz się, czym jest u mężczyzn uwarunkowany strach przed podejściem do kobiety. Tak, zgadza się. Prawie wszyscy mężczyźni tak mają. Niemniej znajdziesz sposób, aby z tym sobie poradzić.

W przypadku kobiet dobrze jest zorientować się, jak w praktyce działa emocjonalne podejście do życia. Dlaczego zasypywanie prezentami i komplementami działa tylko w bajkach. Czym jest spowodowane to, że kobiety mają większe opory przed seksem.

Reguła jest niestety taka, że nie dowiadujemy się tego, jak postrzegają świat płcie przeciwne. Właśnie dlatego jest między nami tak wiele niedomówień i konfliktów. Osobiście zdałem sobie trud zapoznania się, a i tak często z żoną mamy nieporozumienia miedzy nami. Problemy i tak będą się pojawiać, ale znając lepiej drugą połówkę będziesz w stanie zmniejszyć ich ilość.

3) Poszukiwanie i weryfikacje

Nadszedł czas na działanie i to koniecznie aktywne. Najlepiej abyś rozpoczął ten etap jak najszybciej – nawet jednocześnie z poprzednim krokiem. Dzięki temu przyswajane informacje będzie można od razu stosować w praktyce. Także można rozmawiać z potencjalni partnerkami na te tematy związane z budowaniem wartościowego związku. Przecież ona też chce być z kimś wartościowym! Wszystkie rozmowy dotyczące rozwoju osobistego i budowania związków świetnie się sprawdzają podczas budowania relacji z wartościowymi ludźmi.

Zwiększ swoją szansę – wyjdź do ludzi. Nie bój się porozmawiać z obcą osobą w autobusie czy na ulicy. Codziennie daj sobie za zadanie porozmawiać z kilkoma obcymi osobami. Nawet jeśli miałoby to być zapytanie o czas. Nie rób wymówek – rozmowy z obcymi Cię nie zabiją, a możesz poznać wielu wartościowych ludzi.

Nie myśl o tym działaniu jako celu samym w sobie. Po prostu skup się na poznawaniu nowych ludzi i baw się tym procesem. Miłość sama się odnajdzie, gdy poznasz wielu wspaniałych ludzi! Dodatkowo przy okazji… – poznasz wielu wspaniałych ludzi, którzy też wzbogacą Twoje życie 🙂

4) Partner już w związku, co dalej?

W ostatnim kroku musisz tylko pamiętać o tym, aby nie poddać się pierwszemu lepszemu zauroczeniu. Trzymaj się swoich zapisek z wymaganiami i weryfikuj nowo poznane osoby. Poznaj dobrze partnerkę i skonfrontuj wasze cele. Opowiedz o swoich planach i dopytaj o jej plany.

Zweryfikuj też, czy druga połówka, to ktoś kogo podziwiasz. Za co szanujesz swoją partnerkę? Czy są to rzeczy, które będą z Wami do końca Waszego życia? Uroda na pewno przeminie. Być może warto postawić na coś innego?

Pamiętaj, że najbardziej cenimy sobie ludzi, którzy są do nas podobni. No i że przeciwieństwa się przyciągają, ale tylko w przypadku temperamentów. Przykładowo dwóch choleryków w związku będzie często ze sobą walczyć. Upewnij się, czy oboje to akceptujecie. Będziecie musieli sobie z tym radzić najpewniej do końca życia.

Weryfikacja partnera - budowanie związku na całe życie

Niezależnie od tego jak druga połówka będzie wspaniała, to musisz być konsekwentny. Jeśli cenisz swoją niezależność, a ona tego nie akceptuje, to najpewniej nie pasujecie do siebie. Niestety takich zgrzytów może być wiele. Wyłapanie większości z nich jest dość łatwe, tylko trzeba się wysilić w tym kierunku. Dużo rozmawiać i poznawać się.

Niestety musicie też rozmawiać o trudnych tematach. Wiem, że zmniejsza to romantyzm nowego związku. Pytanie tylko czy chcesz mieć udany związek na około 2 lata? (Tyle trwa hormonalny stan zakochania w naszym organizmie). Moim zdaniem lepiej trochę się poświęcić i skupić na szukaniu partnerki, która może być z nami już na zawsze.

Gdy już poznasz jakąś wspaniałą osobę, po jakimś czasie przeglądając kartkę Twoich wymagań będziesz aż przecierać oczy ze zdumienia. Mi ciężko było uwierzyć (nawet mimo przygotowań), że spotkałem tak wspaniałą i dopasowaną drugą połówkę. Do tej pory jest to moim zdaniem mój największy życiowy sukces. Dlatego nie zrażaj się przy drobnych niepowodzeniach czy przeciwnościach. 🙂

Partnerka na całe życie?

W tym momencie pozostanie jeszcze jedna ważna kwestia. Zbudowanie wspaniałego związku jest początkiem, a nie końcem. Stale pracuj i udoskonalaj wasze relacje. Zastanawiaj się nad tym, co Ci się podoba w związku i informuj o tym partnerkę. Wyłapuj też to, czego nie akceptujesz i proponuj usprawnienia dla waszego związku.

Cały czas dąż do tego, abyście wspólnie się rozwijali. Jednocześnie zadbaj, abyście cieszyli się sobą tak samo, jak wtedy gdy dopiero się poznaliście. Takie podejście zagwarantuje Ci to, że osiągniesz coś więcej niż nową drugą połówkę. Będziesz miał/a partnerkę/a na całe życie!

Partner życiowy, a biznes

Zanim zakończę, chcę jeszcze odnieść się do tematyki bloga. Jak już wiesz, Twoja druga połówka musi znać i akceptować Twoje dążenia. Nie mogą one kolidować z jej celami. Jeśli oboje chcecie rozwijać swoje kariery czy biznesy, a jednocześnie mieć wiele dzieci, to kto się nimi zajmie?

Rozwijając firmę, może też często nie być Cię w domu. Pytanie czy druga połówka będzie to akceptować? Czy przejmie na siebie większość obowiązków domowych? Koniecznie porozmawiajcie o tym już na samym początku Waszego związku!

Zakończenie

Na zakończenie dodam, że rozwój osobisty bardzo pomaga w odnajdywaniu wartościowych ludzi, a tym samym wartościowej drugiej połówki. Działa to na zwykłej zasadzie wzajemności. Czyli mówiąc wprost – ciągnie swój do swego. Co za tym idzie, zachęcam Cię do regularnego zaglądania na bloga i udzielania się, praktykowania wielu różnych technik. Generalnie do tego, abyś uczynił/a swoje życie wspaniałym. Wtedy poznanie wspaniałego partnera czy partnerki będzie już tylko formalnością. W końcu, kto nie chciałby być z tak wspaniałą, pracującą nad sobą osobą jak Ty? 🙂

Polecane książki (bibliografia)

  • „Dlaczego mężczyźni kłamią a kobiety płaczą”. Allan Pease, Barbara Pease. Wydawnictwo: Rebis.
  • „Dlaczego mężczyźni nie słuchają, a kobiety nie umieją czytać map”. Allan Pease, Barbara Pease. Wydawnictwo: Rebis.
  • „Księga związków, podrywu i seksu dla mężczyzn”. Krzysztof Król. Wydawnictwo: Sensus. (Jest też odpowiednik dla Kobiet).
  • „Alpha male”. Mateusz Grzesiak. Wydawnictwo: Sensus. (Jest też odpowiednik dla kobiet „AlphaFemale”).
  • „5 języków miłości”. Chapman Gary. Wydawnictwo: Esprit. (To już bardziej dla osób w związkach).

Jeśli chcesz jeszcze wartościową wskazówkę odnośnie osiągania sukcesu, to zachęcam Cię do kliknięcia w link tam wcześniej lub ten tutaj. 🙂

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Komentarze “Partner życiowy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>