podcasty o rozwoju osobistym, kobieta i mężczyzna siedzący w studio podczas nagrywania podcastu

Najciekawsze podcasty o rozwoju osobistym, które warto poznać

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak podcasty mogą wpłynąć na Twoje życie? Wiedziałeś, że istnieje wiele podcastów związanych z rozwojem osobistym, które nie tylko dostarczają cennej wiedzy, ale również inspirują do działań i wprowadzania zmian? Mogą one zmienić sposób, w jaki postrzegamy siebie, nasze cele i życie. Podcasty mogą stać się kluczem do Twojego osobistego sukcesu, jeśli odpowiednio z nich skorzystasz. W tym artykule odkryjemy wspólnie 7 najciekawszych podcastów dotyczących rozwoju osobistego. Dowiesz się, jakie treści i porady można znaleźć w takich audycjach, oraz jak mogą one wpłynąć na Twoje życie i rozwój. Zapraszam do lektury!

Czym jest rozwój osobisty? 

Rozwój osobisty jest procesem, w którym staramy się lepiej zrozumieć siebie, a także swoje cele i umiejętności, aby osiągnąć satysfakcję i spełnienie w życiu. Jest to również umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, rozwijania mocnych stron i dążenia do ciągłego samodoskonalenia.

Może to obejmować np. określanie celów czy rozwijanie praktycznych umiejętności. Należą do nich m.in. nauka nowych rzeczy oraz budowanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Mówiąc prościej, rozwój osobisty to proces, który pomaga nam lepiej funkcjonować w życiu codziennym i osiągać satysfakcję z własnych osiągnięć. 

kobieta podczas nagrywania podcastu, ze słuchawkami na głowie, mówiąca do mikrofonu

Podcasty a rozwój osobisty

Powinieneś wiedzieć, że podcasty są prostym i jednocześnie praktycznym sposobem zdobywania wiedzy. Świetnie się sprawdzą, gdy nie masz w ciągu dnia wystarczającej ilości wolnego czasu. Podcasty mają to do siebie, że bez problemu możesz łączyć ich przesłuchiwanie z wykonywaniem codziennych czynności, np. jazdą samochodem, spacerem, sprzątaniem czy bieganiem. Wystarczy, że złożysz słuchawki i nic nie będzie Ci przeszkadzało.

Dzięki tego rodzaju podcastom można zdobyć masę nowych umiejętności oraz inspiracje do rozwoju osobistego i zawodowego. Bardzo ważne jest tutaj to, że autorzy podcastów dzielą się swoim własnym doświadczeniem, co przypomina taką rozwojową rozmowę z drugim człowiekiem. Nie można tego nazwać prawdziwą rozmową, bo przecież tylko słuchamy, ale mimo wszystko dzięki temu możemy zrozumieć inny punkt widzenia na dany temat i oczywiście poszerzać swoje horyzonty.

Podcasty związane z rozwojem osobistym najczęściej zawierają też cenne wskazówki, które z łatwością można wdrażać do własnego życia. Podpowiadają, jak w efektywny sposób wykorzystywać dostępną wiedzę czy doświadczenia. Niewątpliwym plusem takich audycji jest fakt, że w większości są one zupełnie darmowe. To, co uda nam się z nich wynieść dla siebie zależy tylko od nas. 

Tak jak wspominałem, słuchanie podcastów ułatwia poszerzanie horyzontów i szeroko rozumiany rozwój. Obejmuje on zarówno sferę osobistą, jak i zawodową, w zależności od tego, jakie treści nas szczególnie interesują. Dzięki nim można zyskać nowe spojrzenie na życie, zdobyć cenne wskazówki oraz inspirację do działania. Są osoby, które twierdzą, że podcasty dosłownie zmieniły ich życie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym jest podcast i gdzie można ich słuchać, odwiedź jeden z moich poprzednich wpisów: Wartościowe podcasty biznesowe.

smartfon w dłoni z podcastem na ekranie

Podcasty rozwojowe – przegląd 

Jeśli szukasz podcastów o tematyce rozwojowej, to świetnie trafiłeś. W dalszej części wpisu poznasz wybrane przeze mnie podcasty, które warto poznać.

Pamiętaj jednak, że poniższe zestawienie powstało na podstawie mojej subiektywnej opinii. Możesz się nim zainspirować, a także poznać podcasty, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś. Jesteś pewien, że któryś z nich przypadnie Ci do gustu! No to zaczynamy. 

Poniedziałek Rano

Poniedziałek Rano to podcast stworzony przez Piotra Kruka, który jest poliglotą i praktykiem międzynarodowego biznesu. Poza tym wydał kilka książek dotyczących nauki języków. Są to: „Język obcy w 6 miesięcy”, „Języki obce w karierze polskich prezesów, dyplomatów i mistrzów świata” czy „Siła języków obcych w życiu przyszłych pokoleń”. 

Tym, co najbardziej go wyróżnia, jest fakt, że zna aż 7 języków obcych i korzysta z nich w codziennej pracy. Tematy poruszane w tym podcaście to m.in. języki obce, rozwój osobisty czy budowanie kariery. Znajdziesz w nim też wiele innych zagadnień, np. zarządzenie swoim czasem. Poznasz też miejsca, które warto odwiedzić oraz książki, które warto przeczytać.

Jeden z odcinków dotyczy tego, dlaczego ludzie wstydzą się mówić w języku obcym i co zrobić, by to zmienić. Innym ciekawym odcinkiem jest ten, w którym Piotr opowiada, jak z nudnej rutyny wycisnąć maksa. Dodam jeszcze, że w niektórych odcinkach pojawiają się goście, którzy dzielą się swoim doświadczeniem.

Nowe odcinki pojawiają się regularnie co tydzień, dokładnie w każdy poniedziałek. Na chwilę obecną w ramach podcastu ukazało się 99 odcinków. Podcast Piotra Kruka znajdziesz na jego stronie internetowej, Spotify, Spreaker czy Apple Podcasts. 

podcast, mikrofon stojący na blacie biurka, studio nagraniowe, za oknem dużo zieleni

Rozwój osobisty dla każdego

Rozwój osobisty dla każdego to podcast, którego autorem jest Wojciech Strózik. Wojtek to mówca, menedżer, twórca internetowy, a także trener kompetencji miękkich. Na co dzień zajmuje się on tworzeniem efektywnych i skutecznych zespołów. Jest też autorem książki „Podcast od podstaw”. 

W podcaście poruszane są tematy związane z rozwojem osobistym, a także efektywnym wykorzystaniem wiedzy i doświadczeń. Autor twierdzi, że właściwie i świadomie prowadzony rozwój osobisty jest podstawą przyszłych sukcesów, a także drogą do osiągnięcia niezależności i szczęścia.

Część odcinków nagrywa sam, ale w niektórych biorą udział zaproszeni goście. Nowe odcinki podcastu pojawiają się co tydzień, aktualnie opublikowanych zostało 271 odcinków. Jeden z nich nagrał z Szymonem Stochem – opowiadają w nim, jak się przygotować do wyjścia w góry. W innym opowiada o tym, dlaczego pierwsze wrażenie jest ważne. Wszystkie odcinki podcastu znajdziesz na stronie internetowej Wojtka, na YouTube, Spotify czy Apple Podcasts.

mężczyzna i kobieta siedzący przy stole z mikrofonami, nagrywanie podcastu, w tle smartfon z dyktafonem na ekranie

Podcast Charyzmatyczny

Podcast Charyzmatyczny jest prowadzony przez Dawida Straszaka, doświadczonego psychologa i trenera. Autor podcastu prowadzi również szkolenia dla zespołów z komunikacji i współpracy. Liderom oferuje szkolenia z zakresu zdrowia psychicznego pracowników czy prowadzenia trudnych rozmów, np. dyscyplinowania pracownika. Dodatkowo oferuje wsparcie indywidualnym osobom, które zmagają się m.in. z obniżoną pewnością siebie, brakiem motywacji do działania czy kryzysem w związku.

Tematyka podcastu obejmuje rozwój, psychologię oraz zdrowie. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji związanych z pewnością siebie czy wypaleniem zawodowym, a także dietetyką i suplementacją. Poza tym mnóstwo treści dotyczy rozwoju oraz efektywności. Podcast pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać psychologię w codziennym życiu. Każdy odcinek zawiera konkretne wskazówki i rady, które można od razu wdrażać do swojego życia. Większość odcinków to rozmowy z ekspertami z różnych dziedzin.

Dodam jeszcze, że każda z tych rozmów trwa minimum 50 minut, niektóre przedłużają się nawet do 2 godzin. Przesłuchaj jedną na próbę i przekonasz się, że są one bardzo merytoryczne. Nowe odcinki pojawiają się w każdą niedzielę. Aktualnie jest ich już ponad 100, więc jestem pewien, że będziesz w stanie coś dla siebie wybrać. Podcastu możesz słuchać na stronie internetowej, na YouTube, Spotify, SoundCloud czy Apple Podcasts.

mężczyzna siedzący przy komputerze ze słuchawkami w dłoniach, pracujący nad nagraniami do podcastu

3% lepszy – ciągły rozwój osobisty 

3% lepszy to kolejny podcast dotyczący rozwoju osobistego. Znajdziesz w nim też inne treści, dzięki którym zwiększysz efektywność swoich działań. Autorem tego podcastu jest Marcin Kądziołka, współzałożyciel wydawnictwa Złote Myśli. 

Celem podcastu jest to, aby jego słuchacze mogli ulepszać swoje życie za pomocą małych kroków. Chodzi o to, aby każdego tygodnia stawać się minimum 3% lepszym. Obecnie podcast został zawieszony albo nawet zakończony, bo ostatni odcinek pojawił się w czerwcu 2022 roku. Jednak wszystkie 124 odcinki tego podcastu nadal są dostępne do słuchania, wiele z nich porusza naprawdę ciekawe tematy, więc polecam się z nimi zapoznać.

Jeden z odcinków omawia zasady zdobywania nowych umiejętności. Marcin opowiada tam o tym, jak się nie załamywać, nawet jeśli mamy wrażenie, że nie posuwamy się do przodu. W innym odcinku podpowiada, co zrobić, aby być lepszym w burzy mózgów i wymyślaniu pomysłów. Podcastu możesz słuchać na stronie internetowej, YouTube, Spotify, Spreaker czy Apple Podcasts.

nagrywanie podcastu, mężczyzna i kobieta siedzący przy biurku z mikrofonem, podcasty o rozwoju osobistym

Podcast Rozwojowy

Podcast rozwojowy jest prowadzony przez Sylwię Michalską i Tomasza Szweda. Oboje zajmują się działaniami rozwojowymi, prowadzą też szkolenia, treningi, warsztaty oraz konsultacje indywidualne. Podcast porusza tematykę szeroko rozumianego rozwoju i psychologii. 

Podcast liczy na razie jedynie 5 odcinków, ale są one dodawane regularnie, co tydzień. Z całą pewnością będą więc kolejne. Są też dostępne poprzednie odcinki, których jest kilkanaście. Te wcześniejsze są jednak z serii „Z psychologią zarządzania na ty” i są skierowane głównie do liderów oraz kadry zarządzającej. Tworzone były z Sebastianem Drobczyńskim, ekspertem ds. wizerunku i komunikacji kryzysowej, od lat zajmującym się marketingiem politycznym.

Celem tego podcastu jest ciągły rozwój, a także poszukiwanie rozwiązań problemów, jakie pojawiają się w firmach. W jednym z odcinków omawiany jest temat przywództwa, a w nim pojawia się dyskusja na temat tego, czy można zbudować autorytet, czy po prostu się go ma. Jeden z nowszych odcinków poświęcony jest wypaleniu zawodowemu i jego konsekwencjach. Podcastu możesz posłuchać na stronie internetowej, Spotify, YouTube czy Apple Podcasts.

Przy okazji zerknij na mój wpis o wypaleniu zawodowym. Dowiesz się z niego wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat.

kobieta słuchająca podcastu w słuchawkach

Słowa mają moc

Słowa mają moc to podcast, którego autorką jest Aga Cieślak. Jest doświadczona w tematyce rozwojowej, ponieważ od ponad 10 lat jej zainteresowania właśnie tego dotyczą. Twierdzi, że rozwój osobisty fascynuje ją zarówno pod kątem psychologicznym, jak i duchowym.

Poza tym prowadzi bloga pod samą nazwą, na którym dzieli się różnymi metodami i praktykami, dzięki którym można lepiej poznać samego siebie. Jej celem jest niesienie nadziei na lepsze i szczęśliwe życie, rozwój oraz pobudzanie ludzi do działania. Jest również autorką e-booka pt. „Czakry. Świat podstawowych ludzkich potrzeb”. 

Agnieszka tworzy też narzędzia, które są wparciem na tej drodze. Jej zdaniem słowa mają wielką moc i powinniśmy mówić do siebie tylko dobrze. Wtedy możemy się spodziewać, że świat będzie nam odpowiadał tym samym. Na stronie internetowej dostępne są też jej autorskie afirmacje, których można słuchać zupełnie za darmo. Co ciekawe, są one podzielone według płci. Poza tym Agnieszka oferuje również 2 płatne kursy: Twoje wymarzone życie oraz Kurs miłości do siebie. 

W tym podcaście znajdziesz mnóstwo odcinków, z których każdy poświęcony jest nieco innemu zagadnieniu. Pierwszy odcinek pojawił się w sierpniu 2021 roku, więc do chwili obecnej jest ich naprawdę wiele. Nowy odcinek dodawany jest mniej więcej co tydzień. Jeden z ostatnich odcinków opowiada o kłótniach, nerwach i wybuchach, czyli o trudnej komunikacji w relacjach. W innym Aga omawia 3 ciekawe tematy, jakimi są perfekcjonizm, zosiosamosiowanie i 200% normy. Pierwszy dostępny odcinek dotyczy afirmacji i sposobu ich działania. Podcastu możesz słuchać na stronie internetowej, Spotify, Apple Podcasts czy YouTube.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś konkretnego o afirmacjach, zapraszam Cię do wpisu: Cytaty motywujące do działania. Jeden z nagłówków został poświęcony właśnie afirmacjom w kontekście motywacyjnym. 

mężczyzna pracujący na laptopie, obok niego znajduje się ogromny mikrofon i słuchawki

Przekonajmy się

Przekonajmy się to ostatni w tym zestawieniu podcast o tematyce rozwojowej. Prowadzi go Andrzej Tucholski, który jest psychologiem biznesu i szkoleniowcem. Może pochwalić się 9-letnim doświadczeniem zawodowym. Napisał również kilka e-booków, m.in.: „Jak sobie zaufać (i nie bać się życia)”, „Mikronawyki” czy „Podręcznik beztroski”.

Poza tym jest autorem 6 kursów online, m.in. „Pokonaj prokrastynację” czy „Ogarnij maturę w tydzień”. Najbardziej kompleksowym kursem jest „Imperium Online” – dla wszystkich, którym zależy na stworzeniu skutecznego biznesu online. Treść tego kursu oparta jest na autorskiej strategii autora. Andrzej pisze również książki fabularne, scenariusze filmów i seriali oraz słuchowiska – możesz je znaleźć na stronie internetowej.

W podcaście opowiada o wysokosprawczości, sile psychicznej czy odwadze emocjonalnej. Podpowiada, jak lepiej radzić sobie z trudną codziennością. Dowiesz się też, jak żyć i pracować w zgodzie ze swoimi wartościami. W ramach podcastu opublikował naprawdę mnóstwo odcinków, których możesz słuchać na YouTube, Spotify, Apple Podcasts czy Google Podcasts.

W jednym z odcinków opowiada, co zrobić, gdy stoi się w miejscu i nie wie, jak ruszyć dalej, w innym autor zapewnia, że smutek jest właściwą reakcją na coś smutnego. Znajdziesz też bardzo ciekawy odcinek przygotowany wspólnie z mec. Tomaszem Palakiem pt. „Internet nie jest gotowy na Polaków, AI nie jest gotowe na ludzi”. Rozmowa dotyczy szeroko rozumianej sztucznej inteligencji oraz Chatu GPT.

mikrofon stojący obok laptopa, w tle filiżanka z kawą, podcasty o rozwoju osobistym

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiłem wybrane podcasty dotyczące rozwoju osobistego. Polecam Ci wypróbować tego rodzaju treści, zwłaszcza jeśli znajdujesz się w trudnym momencie swojego życia lub po prostu szukasz inspiracji do zmian. 

Daj znać w komentarzu, czy któryś z tych podcastów wyjątkowo przypadł Ci do gustu. Może masz do polecenia jakiś podcast rozwojowy, którego tutaj nie wymieniłem, a warto się z nim zapoznać? 

Źródła grafik:

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>