Pomysły na biznes w 2024 roku powinny ograniczyć ryzyka, które otrzymaliśmy w spadku po poprzednich latach. Obostrzenia, ograniczenia kontaktów bezpośrednich i inne restrykcje faworyzują biznesy online. Niemniej są też sensowne biznesy, które można wykonywać poza Internetem.
Co znajdziesz w artykule (spis treści)
Wprowadzenie
Trzeba jednak brać poprawkę na wiszącą w powietrzu recesję. Miej na uwadze, że na rynkach finansowych były widoczne spadki w 2022 roku, a gospodarka z reguły reaguje z opóźnieniem. Taki moment na rynku faworyzuje „artykuły pierwszej potrzeby”. Być może jesteś w stanie dostarczać coś potrzebnego człowiekowi na co dzień w lepszej jakości, taniej lub szybciej?
W sumie przedstawiam ponad 54 pomysły na firmę w 2024 roku. Czytając artykuł pamiętaj proszę, aby traktować je jako inspirację. Jeżeli wszyscy czytelnicy wzięliby się za realizację tych konkretnych biznesów, to niestety straciłyby one sens, a realizacja danego biznesu stała się nieopłacalna.
Dlatego proszę Cię, wykorzystaj przedstawione pomysły jako inspiracje. Połącz je ze swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie, którą znasz. Wtedy Twoje szanse na stworzenie dochodowego biznesu znacznie wzrosną.
Dodam też, że wiele pomysłów pasuje też do innych kategorii, niż ta do której ją przypisałem. Przygotowałem poniższe listy pomysłów na biznes w 2024 roku tak, aby w mojej ocenie najlepiej reprezentowały swoją kategorię. W uzasadnionych przypadkach powtórzyłem podobny wpis w innej. Jeżeli będziesz mieć sugestie co do zmiany dopasowania, to proszę podziel się nią w komentarzu.
Polecam też przeczytać artykuł poświęcony niszom rynkowym.
Internetowe pomysły na biznes w 2024 roku
Na początek pomysły na biznes w 2024, które mogą działać online. Jak już wspomniałem e-biznes nie dość, że wydaje się najbezpieczniejszą opcją na dzień dzisiejszy, to na dodatek współgra z tematyką bloga.
- Obsługa social mediów – bycie obecnym na wielu platformach staje się bardzo ważne dla firm. Nie każda jednak może sobie pozwolić na zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za to. Delegacja do zewnętrznej firmy, która prowadzi związaną z tym działalność gospodarczą (czytaj: Twojej) może rozwiązać ten problem.
- Płatne forum tematyczne – coraz częściej spotykam moderowane grupy eksperckie. Możesz być ekspertem prowadzącym lub po prostu moderatorem. W drugim przypadku musisz znaleźć eksperta/ów, którzy będą się dzielić wiedzą za określony udział (dodaj proszę do tego jeszcze 10% dla mnie za pomysł na biznes 😛 ).
- Szkolenia online – jeżeli jesteś szkoleniowcem, to jest to aktualnie najsensowniejsze rozwiązanie. Zwiększasz zasięg, bo przestaje ograniczać Cię lokalizacja i masz możliwości zautomatyzowania części lub nawet całości prezentacji. Kolejnym dużym plusem jest fakt, że nie ma dużej różnicy czy szkolenie/webinar jest dla 50 czy 500 osób. Z drugiej strony mocno wpływa to na zaostrzenie konkurencji, a szkolenia online są z reguły tańsze, niż ich lokalne odpowiedniki.
- Pomoc w wejściu na rynki online – mamy całą masę rynków w Internecie (Allegro, App store, Google play itd.). Zwłaszcza w tych trudnych czasach wiele firm będzie szukało nowych sposobów dotarcia do klientów. Znasz dobrze jakiś rynek internetowy i im pomożesz?
- Porównywarka online – wszyscy chyba znamy Ceneo. Być może znasz jakąś lukę na rynku np. usług, których porównywanie może być wartościowe? Może to być ciekawy pomysł na firmę dla Ciebie. Pamiętaj, że nie wszystko warto czy też należy porównywać!
- Świadczenie usług online (lub też zdalnie) – brzmi tak prosto, że aż wymaga wytłumaczenia. 🙂 Zastanów się, czy w Twojej specjalizacji klienci będą chętni na usługi oferowane w ten sposób (najlepiej sprawdź w praktyce w połączeniu z jakąś mega promocją). Teleporady medyczne dość szybko się przyjęły. A doradztwo kredytowe czy biuro pośrednictwa pracy też można organizować poprzez np. telekonferencje, a przesyłanie dokumentów poprzez emaile / pocztę.
- Pomoc w przenoszeniu usług do Internetu – być może nie masz własnej bazy klientów, ale dobrze odnajdujesz się w nowych technologiach. Biorąc pod uwagę, że trend przenoszenia usług do chmury przyśpieszył, to możesz pomagać firmom zaistnieć w ten sposób (o zgrozo wciąż spotykam firmy, które nie mają nawet strony WWW!).
- Wirtualny asystent/ka, obsługa recepcji, obsługa czata – bukować terminy może przecież pracownik niekoniecznie znajdujący się w recepcji. Podobnie z działem wsparcia czy asystentem odciążającym kluczowe osoby z mniej strategicznych zdań. Choć dla wielu najważniejszego tj. parzenia kawy niestety nie uda się robić zdalnie.
- Tworzenie systemów afiliacji – dobry system afiliacji może znacząco przyczynić się do rozwoju firmy. Jednak stworzenie takiego dobrze działającego rozwiązania to prawdziwa sztuka. Podejmujesz wyzwanie?
- Analiza danych – statystyka zawsze była ważna, a w działaniach online ludzie coraz częściej rozumieją, że sama obecność nie jest wystarczająca. Jednak mimo gromadzenia danych, mogą mieć trudności z ich prawidłowym przeanalizowaniem i wyciagnięciem właściwych wniosków. Tutaj może się im przydać Twoja pomoc.
- Tworzenie stron www – strona internetowa jest podstawowym elementem obecności online. Nic nie wskazuje na to, aby się to zmieniło. Dlatego jest to dobry pomysł na biznes w 2024 roku, a zapewne będzie dobry nawet za kilka lat 🙂
- Tworzenie aplikacji mobilnych – własny biznes związany z wytwarzaniem oprogramowania na pewno będzie wart zachodu. Warto zwłaszcza postawić na biznes związany z tworzeniem aplikacji mobilnych, których udział w rynku stale rośnie. Możesz też stworzyć przy okazji własne rozwiązanie, do którego np. możesz sprzedawać abonament.
- Software house – wiemy, że programowanie jest opłacalne (choćby z każdego raportu dotyczącego zarobków). Możesz tworzyć zespoły programistów i oferować ich usługi innym.
- Testowanie oprogramowania – jak już osoby, które realizacją dwa poprzednie pomysły wytworzą oprogramowanie, to wypadałoby jeszcze je zweryfikować. Niestety często się zdarza, że wpisanie do dopiero co stworzonego kalkulatora „a” zamiast „1”, powoduje błędy w programie. Dlatego spokojnie możesz zaoferować swoje usługi zarówno odbiorcom, jak i i samym twórcom oprogramowania.
- Pozycjonowanie stron (SEO) – mając stronę internetową, możesz zorientować się, że nikt na nią nie zagląda (zwłaszcza jeżeli monitorujesz jej statystyki – co moim zdaniem jest obowiązkowe). Wtedy jednym z rozwiązań jest skorzystanie z pomocy eksperta od pozycjonowania. Pomoże to pozyskać ruch organiczny z wyszukiwarek internetowych (czy bardziej po ludzku – ruch od osób, które wpiszą coś związanego z twoją stroną w Google).
- Agencja interaktywna / marketingu online – można pozyskiwać klientów przez Internet na wiele sposobów (reklama, SEO, afiliacje, content marketing itp.). Po prostu pomóż wdrażać te rozwiązania innym prowadząc przy okazji własny biznes.
- Cyberbezpieczeństwo, wdrażanie RODO – zgodność z przepisami jest istotna, ale nie jest sednem problemu (choć to jest najczęściej powód wdrażania takich usprawnień w firmach). Jeżeli jesteś w stanie przekonać pewnych pracowników, że karteczka na monitorze (najpewniej z napisem admin/admin lub imię/data urodzin) nie jest dobrym rozwiązaniem, to masz murowany sukces w tej branży. Dobrze by było dodać jeszcze do tego zabezpieczenie sieci firmowej czy odporność strony www na ataki „cross-site scripting”. Niemniej zlikwidowanie karteczek jest najtrudniejsze!
- Grafika – możesz wykorzystać umiejętności graficzne na wielu polach we własnym biznesie, ale to w działaniu przez Internet wróżę Ci największe sukcesy. W końcu ludziom coraz mniej chce się czytać, a jak mówi przysłowie „Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”.
Zostań freelancerem – pomysły na jednoosobowy biznes
Niektóre pomysły na biznes w 2024 roku z pozostałych list w artykule też można umieścić w tej kategorii. Dlatego miej otwartą głowę. Główna różnica jest taka, że zamiast delegować zadania na innych, to zajmujesz się wszystkim sam. Możesz też przerzucać zadania na klienta lub delegować partnerom biznesowym.
Ponieważ jesteś sam, to omijają Cię problemy kadrowe, natomiast skalowanie biznesu staje się wyzwaniem. Gdy dojdziesz do granicy swojej wydajności, to możesz przekazywać klientów do partnerów lub podnosić ceny usług.
- Copywriting, ghostwriting, pisanie pism (tekstów, wniosków) – jedno z najlepszych zajęć dla osób kreatywnych i zdyscyplinowanych. Minusem jednak może być znudzenie przy pisaniu setnego wniosku o dofinansowanie firmy mającej zajmować się składaniem długopisów czy pisanie artykułu tekstu o korzyściach ubezpieczenia/kredytu…
- Dostawca storytellingu – siłę opowiadania historii poznał każdy z nas, gdy uronił łzę, słysząc jak umiera mama jelonka czy tata lwiątka (nie oszukuj – też miałeś na tych filmach łzy w oczach!). Jeżeli masz łatwość opakowywania w takie historie najnowszych produktów bankowych, to sukces masz murowany.
- Doświadczony specjalista – optymalnym rozwiązaniem w firmie jest tak, że jeden doświadczony pracownik (np. programista) opiekuje się grupą kolegów z mniejszym doświadczeniem. Jeżeli posiadasz stosowną wiedzę, to możesz zaoferować swoje usługi innym.
- Doradztwo i konsulting (B2B) – tutaj także musisz mieć sporą wiedzę, ale jej wykorzystanie jest nieco inne niż we wcześniejszym punkcie. Są pewne procesy w firmie, które nie wymagają stałego nadzoru. Natomiast ich przegląd co jakiś czas w celu znalezienia możliwości usprawnień może być wartościowy. Jeżeli potrafisz usprawniać obieg dokumentów w przedsiębiorstwie albo wpływać na zmniejszenie oglądania przez pracowników filmów o kotach w czasie pracy, to możesz liczyć na popyt na Twoje usługi (choć w tym drugim przypadku przez załogę zostaniesz uznany za tyrana).
- Doradca finansowy / inwestycyjny – postanowiłem rozdzielić ten pomysł na biznes z uwagi na szeroki zakres tematów finansowych oraz działalność głównie B2C. Zanim jednak zaczniesz doradzać innym, co mają robić ze swoimi pieniędzmi, to najpierw sam zgromadź sensowny majątek lub przynajmniej wyrób odpowiednią licencję. Chodzi o to, abyś nie pomylił tego pomysłu z np. sprzedażą funduszy inwestycyjnych w imieniu banku.
- Nauka języków – chyba dość jasny pomysł na firmę, co ważne – nauczać też można online.
- Korepetycje – posiadając mniej strategiczne umiejętności przydatne dla biznesów też możesz zarabiać. Być może nawet znasz platformę z ofertami korepetycji wartą miliony.
- Nauka gry na instrumencie – sam próbuję nauczyć się gry na gitarze na własny rachunek od kilkunastu dobrych lat. Już wiem, że bez pomocy kogoś doświadczonego nie dam rady (może będę Twoim pierwszym klientem). Może to się okazać dobrym pomysłem na otwarcie biznesu.
- Instruktor – narty, nurkowanie czy oprawianie nutrii. Wielu ludzi chce się uczyć wielu umiejętności, a Ty możesz ich uczyć we własnym biznesie. Jeżeli potrafisz skutecznie w tym pomagać, to jest to pomysł na biznes dla Ciebie. Dodatkowo jest to jeden z najstarszych sposobów uczenia się. Zapewne wiesz lub domyślasz się, że kiedyś nie było uniwersytetów kowalstwa. Ludzie po prostu „terminowali” u kowala, ucząc się fachu. Taką ciekawostkę przemyciłem dla urozmaicenia czytania (żeby nie było tylko sucharów).
- Influencer – jest to osoba, która dzięki wypracowanym zasięgom może wpływać na osoby, z którymi buduje ona relacje. Jest to długoterminowe zajęcie i nie dla każdego (jak wszystko… ogarnij się Piotrze). Zanim jednak zrezygnujesz z tego punktu, to wiedz, że istnieją też mikroinfluencerzy (czyli tacy z mniejszymi zasięgami). Możesz spokojnie próbować budować wielkie zasięgi „po godzinach”. Jeżeli pomysł wypali, to dopiero wtedy warto skupić się na nim całkowicie. Łatwo też w ten sposób dorobić sobie na swojej pasji. Są przecież ludzie, którzy uwielbiają kolekcjonować robaki i znać każdy szczegół odnóża stonki (pozdrowienia wujku). Dodam, że możesz wykorzystać kilka kanałów, aby wdrożyć ten pomysł na biznes na 2024 rok w życie. Najpopularniejsze kanały pod względem zasięgów to:
- Blog – czyli pisanie o danej tematyce.
- Podcast – publikacja dźwiękowa (audio).
- YouTube – nagrywanie filmów (przyjęło się nazywać taką osobę youtuberem, tak jak sportowe buty to adidasy mimo że faktycznie to najki… w każdym razie można publikować filmy też na innych portalach).
- Stream – osoba prowadzi transmisje na żywo dla publiczności np. z rozgrywki w grze Call of duty. Dobrze łączy się z późniejszym opublikowaniem nagrania na YouTube.
- Sprzedaż – jest to jedno z najbardziej niedocenianych zajęć. Jeżeli posiadasz umiejętności perswazji i/lub masz zapał do pracy, to rozważ ten pomysł. Możesz rozpocząć własny biznes, sprzedając bezpośrednio lub tworzyć struktury sprzedażowe. Jednak ze względu na konieczność posiadania umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami czy odrzuceniem – nie jest to dobry pomysł na zajęcie dla każdego.
- Sprzedaż prowizyjna i marketing wielopoziomowy (MLM) – pewnie masz znajomego, który chciał Cię wciągnąć w swoje struktury jednej z firm sprzedającej kosmetyki czy suplementy. Zanim jednak uznasz ten pomysł za głupotę, proszę doczytaj do końca. Nie uważam, żeby był to doskonały pomysł na biznes. Jednak posiada wiele zalet. Jest doskonałą szkołą sprzedaży (firmy MLM posiadają rozbudowane programy szkoleniowo-monitoringowe). Do tego próg wejścia jest bardzo mały. Gdybym o tym wiedział w wieku 18 lat, to tak właśnie bym zaczął. Na pewno przekażę ten pomysł swojej córce, gdy podrośnie. Dodam też, że znam wiele osób, które zaczynały w MLM, a później zbudowały solidne biznesy.
- Partner handlowy (reseller, dystrybutor, pośrednik, przedstawiciel, agent), a więc wszystkie oferty współpracy B2B, które polegają na sprzedaży produktów lub usług. Nie musisz martwić się o produkt i jego rozwój. Dobrym pomysłem będzie skoncentrować wysiłki na sprzedaży rozwiązania, które sprawdziło się na innych rynkach.
„Praca rodzi pomysły.”
Jim Rohn
Firmy z dojazdem do klienta i biznesy korespondencyjne
Przejdźmy teraz do pomysłów biznesowych, które można realizować u klienta lub za pomocą poczty czy kuriera.
- Złota rączka – drobne awarie to zwykła codzienność. Często ludzie nie posiadają odpowiednich zdolności manualnych czy doświadczenia, aby dokonać napraw. Z drugiej strony dla wielu zlecenie napraw może być bardziej opłacalne niż praca na własną rękę. Ostatnio sam wykorzystałem aplikację mobilną do zamawianych takich usług i byłem zachwycony usługą, mimo iż była dość droga (jak widać na moim przykładzie – za wygodę ludzie chętnie zapłacą).
- Opiekun/ka – dzieci, seniorzy, niepełnosprawni i zwierzęta – jest sporo możliwości do działania jako opiekun. W dodatku jest to popularne i bardzo potrzebne zajęcie (moje doświadczenia – jestem tatą 15 miesięcznej córki, która przebywa ponad połowę czasu w domu, zamiast w żłobku z powodu katarów. Niestety z doświadczeń innych już wiem, że czeka to każdego młodego rodzica przez nawet 2 lata). Dlatego mocno rekomenduję ten pomysł na firmę.
- Catering dietetyczny, osobisty kucharz – przygotowanie jedzenia może zajmować sporo czasu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na stałe zamawianie jedzenia z dostawą. Dodatkową zaletą mogą być możliwości konfiguracji posiłków pod własne preferencje.
- Fotografia osobista, produktowa, sesje z wydarzeń – zapotrzebowanie jest duże, a dobry specjalista będzie miał sporo zleceń. Świetny pomysł na biznes po godzinach, który wraz z rozwojem Twojej marki może stać się głównym zajęciem.
- Tworzenie wideo, filmów – na potrzeby własnych publikacji lub na zlecenie dla innych. Dobry i prosty pomysł na biznes w 2024 roku. Rozpoczynając otwieranie własnego biznesu w tej kategorii pamiętaj koniecznie o konkurencji, która nigdy nie śpi.
- Spacery wirtualne – coraz więcej rzeczy robimy zdalnie, prezentacja online nieruchomości może zaoszczędzić sporo pracy związanej z prezentacją lokalu potencjalnym najemcom czy kupującym (sam korzystałem przy sprzedaży mieszkania z takiego rozwiązania i polecam).
- Prezentacja produktów online – przyznaję, że rzucam ten pomysł raczej jako czystą inspirację. Masz pomysł jak możesz pomagać innym zaprezentować ofertę przez Internet? Zaoszczędzić im czas na pokazywanie produktów lub zmniejszyć koszty ekspozycji?
- Kurier / platforma dostaw dla wąskiej grupy odbiorców – branża dostawcza rozwija się z roku na rok, a pandemia tylko w tym pomogła. Jeżeli masz tworzyć nowy biznes, to najlepiej na rozwijającym się rynku.
- Wynajem sprzętu treningowego – być może jesteś właścicielem siłowni, której sprzęt stoi nieużywany. Możesz wypożyczać sprzęt jednorazowo z dowozem lub na nieco dłuższy termin (np. do końca narzuconego z góry okresu zamknięcia). Zerknij też na platformę lokalnego wynajmu lokpo.pl.
- Operator drona, nagrywanie filmów z powietrza – takie nagrania robią się coraz popularniejsze, a to tylko jedno z zastosowań. Można próbować też sił z monitoringiem, transportem czy w mniejszych segmentach rynku, ale w bardziej specjalistycznych zastosowaniach (tylko walkę zostaw dla wojska lub załatw potrzebne zezwolenia).
- Czyszczenie i sprzątanie samochodów – możesz spróbować robić to z odbiorem auta lub bezpośrednio u klienta (konieczne będzie zapewnienie prądu). Zdecydowanie szukaj raczej zamożnych klientów i postaw na wysoką jakość obsługi.
- Sprzątanie mieszkań, biur, lokali – powszechnie znane i potrzebne zajęcie. Trzeba się natomiast liczyć ze sporą konkurencją przy tym pomyśle biznesowym. Jak nieco wytężysz umysł, to na pewno znajdziesz własny pomysł, aby się wyróżnić na rynku.
- Usługi informatyczne i serwisowe – utrzymanie, dostawa, konserwacja sprzętu IT jest niezbędna w XXI wieku. Niestety tutaj także jest już sporo firm walczących o klienta.
- Subskrypcje produktowe – doskonałym przykładem jest firma „Dollar Shave Club”, która dostarcza klientom maszynki do golenia za pośrednictwem poczty. Rozważając ten pomysł na biznes zastanów się, czy masz odpowiedni produkt i czy uda się na nim zbudować odpowiednio dużą skalę.
Kilka pomysłów na biznes tradycyjny
Ostatnia lista to nieco bardziej tradycyjne pomysły na biznes w 2024 roku. Myślę, że na nie też znajdzie się zapotrzebowanie w tym roku 🙂
- Outsourcing działów, obsługa klienta (dobre dla wolnych zawodów) – wiele firm potrzebuje tylko częściowego wsparcia w danym zakresie np. HR, IT, księgowości czy utrzymania. Dodatkowo zapotrzebowanie na te usługi może być skokowe czy cykliczne. Obsługując firmy możesz zaspokoić ich potrzebę w sposób elastyczny.
- Pozyskanie klientów, pośrednictwo handlowe – chyba każdy przedsiębiorca wie, jak ważna jest sprzedaż. Nie każdy zwłaszcza w małej firmie jest w stanie skutecznie to realizować. Jeżeli masz możliwość dostarczania leadów dla klientów, to możesz liczyć na ich zainteresowanie.
- Oddziały firm zagranicznych / partnerstwa – być może znasz jakąś dobrą firmę ze sprawdzonym produktem, którego nie ma na naszym rynku? Często pozyskanie partnera na nowym rynku jest pierwszym krokiem w budowaniu przedstawicielstwa zagranicznej firmy. Do tego zarabiać możesz zarówno na prowizji jak i ostatecznie na odsprzedaży całego biznesu partnerowi. Z drugiej strony takie przedsięwzięcia mogą być narażone na wrogie przejęcia. Weź to pod uwagę analizując pomysły na biznes w 2024 roku.
- Dystrybucja produktów / oprogramowania – coraz częściej korzystam z programów, które są świetne, ale nie mają obsługi w języku polskim. Niestety wiele krajów nie rozumie tego, jak ważne w Polsce jest np. wystawienie faktury według wymagań polskiej skarbówki. Jeżeli możesz zająć się rozwiązaniem takich problemów, to jest to moim zdaniem jeden z bezpieczniejszych pomysłów opisanych w tym artykule. Co ważne, możesz dystrybuować kilka produktów jednocześnie i w ten sposób wdrożyć kilka pomysłów na biznes w 2024 roku jednocześnie.
- Dbanie o paznokcie może być ciekawym pomysłem na prowadzenie działalności przez kobiety (można też spróbować z dojazdem do klienta) – oczywiście nie wpadłbym na ten pomysł na biznes, gdyby nie moja żona, która korzysta z takich usług. 🙂
- Smart home, projektowanie i wdrażanie rozwiązań – inteligentne światła, przełączniki, gniazdka, sprzęty AGD / RTV, kuchenki, czajniki, monitoring czy sterowanie ogrzewaniem to tylko niektóre gotowe rozwiązania, które możesz oferować klientom, otwierając własną firmę.
- Remonty – bardzo tradycyjne zajęcie, ale jak pokazała pandemia bardzo potrzebne i opłacalne. Dla przykładu mój znajomy zamiast być rzeczoznawcą majątkowym, zdecydował się pracować nad własnym biznesem związanym właśnie z remontowaniem mieszkań. Miej na uwadze, że w trakcie recesji może zacząć spadać liczba zleceń.
- Aranżacja wnętrz, home staging – sam remont to jedno, a urządzenie to drugie. Bardzo przydatne zwłaszcza przy nietypowych rozwiązaniach w nieruchomości.
Rękodzieło – 4 pomysły na biznes w 2024 roku
Chciałem wyróżnić te tradycyjne pomysły biznesowe, gdyż moim zdaniem tkwi w nich ogromny potencjał. Niestety, aby było to opłacalne, konieczne jest zbudowanie marki. Dlatego zacząłbym nad nią pracować od samego startu firmy (a nawet wcześniej). Wtedy to zajęcie może się okazać bardzo intratne.
- Tworzenie biżuterii, ozdób – jest to dość popularny model biznesowy, ale wymieniam to ze względu na dość niski próg wejścia. Dlatego zastanów się, czy masz własny pomysł na biznes w tej dziedzinie.
- Odnawianie mebli – sam byłem w ogromnym szoku, gdy zobaczyłem reprezentacyjny antyk, który był odnowioną szafą dla mojego taty (dla poprzedniego właściciela służyła jako schowek na buty). Dodatkowym plusem takiej działalności gospodarczej jest to, że ludzie często pozbywają się starych mebli za darmo (najczęściej trzeba je tylko odebrać).
- Sztuka, malarstwo czy rzeźba – typowe zajęcia artystów, które są klasykiem gatunku. Pomysły na biznes z tym związane mogą być świetnym przykładem na firmę, która łączy przyjemne z pożytecznym, czyli pasję z zarabianiem.
- Kartki okolicznościowe – coś prostszego, ale także chodliwego. Doskonały sposób na dorobienie przy wszystkich świętach i okolicznościach. Dodatkowo pozwoli twoim klientom na wyróżnienie się. Mocno bym stawiał na wyraźną prezentację ręcznego wykonania każdej kartki.
Czy sklep internetowy to dobry pomysł na firmę w 2024 roku?
Być może nie wiesz, że zbudowanie dochodowego sklepu internetowego jest trudne i kosztowne. Mylące mogą być takie elementy, jak niski próg wejścia, stosunkowo łatwe skalowanie i możliwości odsprzedaży produktów, których nie mamy na stanie. Niestety te modele biznesowe sklepu internetowego zostały już mocno wyeksploatowane, a możliwość dostawy w każde miejsce powoduje, że trudno jest zaistnieć kilku sklepom z podobnym asortymentem.
Dlatego z całego serca odradzam otwieranie tego typu działalności, jeżeli nie masz doświadczenia i odpowiednich zasobów. Nawet jeżeli masz sporo pieniędzy na marketing, to i tak zrób najpierw odpowiednie badania rynku.
Weryfikacja musi wykazać, że sklep internetowy będzie dochodowy i ma potencjał do rozwoju. Skup się na segmencie rynku, który w ogóle nie jest jeszcze zagospodarowany albo przynajmniej konkurencja jest słaba. Dopiero wtedy rozpoczęcie sprzedaży online może okazać się warte zachodu.
Zwłaszcza w przypadku sklepów online polecam Ci przeczytać artykuł o niszach rynkowych.
Na próbę polecam zacząć sprzedaż na allegro lub innym dużym rynku online. Możesz skorzystać z dropshippingu (przeniesienie wysyłki na dostawcę) lub sam jako dostawca zaproponuj taką usługę innym.
Dodam, że na co dzień często spotykam się z trudnymi sytuacjami klientów, którzy nie mają środków na marketing i muszą zamknąć swój biznes. Właśnie dlatego moje pomysły na biznes w 2024 roku nie obejmują sklepów internetowych.
Pomysły na biznes z 2023, 2022 i poprzednich lat
Internet jest już z nami wiele lat, a mimo to wciąż wokół niego pojawiają się najlepsze pomysły biznesowe. Tworząc model biznesowy online nie masz problemów ze skalowaniem firmy i możesz pozyskać potencjalnych klientów na całym świecie. To pomaga stworzyć dochodowy biznes.
Analizując najszybciej rozwijające się firmy z poprzednich lat, natrafiłem na marki związane z elektromobilnością czy media społecznościowe. To na pewno dobre wskazówki, ale lepiej nie bierz ich w ciemno. Nie szukaj gotowego pomysłu z przeszłości. Pamiętaj, że to były świetne pomysły na biznes w 2023 czy 2022 roku, a teraz być może będzie lepiej postawić na inne trendy.
Przeszłość powinna nam służyć przede wszystkim jako inspiracja, a nie jako gotowa recepta na własną firmę. Dlatego przyglądaj się prognozom i trendom na przyszłe lata i na ich podstawie staraj się przewidzieć, na co warto postawić w kolejnych latach.
Pomysły biznesowe, których warto unikać
Trudno jednoznacznie ocenić. Warto jednak wziąć pod uwagę lekcję z czasów pandemii, gdzie trzeba było być ostrożnym z rozpoczynaniem wszelkich przedsięwzięć, gdzie następuje zjawisko fizycznego zgrupowania ludzi. Warto zadać sobie pytania:
- jakie niesprzyjające okoliczności mogą się pojawić w najbliższym i nieco dalszym czasie?
oraz
- czy dysponuje wystarczającą wiedzą i zasobami, aby otworzyć dany biznes?
Warto zrobić pełną analizę „SWOT„. Jest to akronim angielskich słów: strengths (mocne strony), weaknesses (słabe strony), opportunities (szanse) oraz threats (zagrożenia).
Zakończenie
Pamiętaj, aby traktować wymienione pomysły na biznes w 2024 roku przede wszystkim jako inspirację. Każdy biznes jest na początku trudny, a zyski najczęściej pojawiają się dopiero z czasem. Na początku skupiaj się na pozyskaniu klientów i dopracowywaniu modelu biznesowego.
Dziękuję za przeczytanie artykułu. Mam nadzieję, że humorystyczne wtrącenia pozwoliły na luźną lekturę, która dobrze wpłynęła na Twoją kreatywność. Jeżeli masz jeszcze jakieś pomysły biznesowe, to podziel się proszę nimi w komentarzu. Chętnie też poznam Twoje zdanie na temat wymienionych pomysłów 🙂
Oczywiście na zakończenie suchar:
– Co robisz?
– Nic, jestem w pracy.
A
Ciekawy artykuł 🙂
Do listy mogłabym dodać obrót nieruchomościami. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to rynek odporny na pandemię 😉
Piotr Łabno
Dziękuję! 🙂
Zdecydowanie ten rynek dobrze sobie radzi. Nie licząc małych zachwiań, zainteresowanie nieruchomościami jest spore. Choć wyjątkiem są lokale biurowe / usługowe.
kasia121210
Swietny artyk
PesJable
:):):)
Ulciak
Mogę Ci podrzucić kogoś, kto nauczy Cię grać na gitarze 😁
Piotr Łabno
Dzięki Ula, z Katowic / Okolic ? 🙂 Namiary możesz mi dać, choć przyznam szczerze, że chciałem uczyć się francuskiego w tym roku i zrezygnowałem z braku czasu… 😛 Niestety musi to chwilę poczekać, ale jak mówią co się odwlecze, to nie uciecze 😀
Michał
Bardzo dobry artykuł!
Warto też wspomnieć o wypożyczalni agregatów prądotwórczych.
Adam Nitke
Od siebie dodam, że warto próbować kilka pomysłów na raz, a nie uczepiać się kurczowo jednego. Na przykład od bardzo dawna realizuję wiele projektów. Jeden wydaje się dobry ale może się nie sprawdzać to już jest w akcji drugi. Na przykład kilka pomysłów samemu realizuję przykładowo na własnej małej stronie ( https://totemat.pl ) – czyli artykuły tematyczne dla internautów połączone z YT. Jeśli ktoś chce otwierać stronę to polecam w dziedzinie na jakiej się dobrze zna i którą lubi. Wtedy łatwo można budować treści i własny autorytet w takich dziedzinach. Samemu mam tą stronę wielotematyczną a to niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem – jeśli ktoś chce sprzedawać siebie samego. Swoją drogą nie skupiał bym się jedynie na Internecie, bo to jest bardzo pstrokaty koń.
Janek
Pomysł to klucz do sukcesu. A w zasadzie pomysł i biznesplan. Jedno musi się łączyć z drugim. Jak ktoś mysli o sklepie internetowym choćby z bielizną damską, to powinien zacząc od weryfikacji rynku i konkurencji. Nastepnie warto zadbac o szczegóły w tym nawet o opakowania kartonowe chocby z pakolandii i forme ich wysyłek. Współpraca z firmą kurierską na stałe będzie bardziej korzystna niż przypadkowe zlecenia
jan
Świetny materiał. Jest jeszcze jedna istotna kwestia, o której wielu początkujących przedsiębiorców zapomina. Chodzi o zdobycie dotacji na start. Wiele osób pochopnie zakłada działalność gospodarczą przekreślając tym samym szanse nawet na 100 tys. dotacji bezzwrotnej.
Natalia21
Jednym ze sposobów na znalezienie sprawdzonego sposobu na biznes jest zdecydowanie się na franczyzę. Jak każdy biznes i ten ma swoje plusy i minusy. Myślę, że decydując się na franczyzę, każdy przedsiębiorca, niezależnie od swojego stażu ma szansę odnieść sukces, rozwijać firmę i zarabiać takie pieniądze o jakich marzy.