Sukces finansowy – jak go osiągnąć?

Wiele osób marzy o wielkiej wygranej w totka. Szybki, prosty i jakże wygodny sposób na sukces finansowy. Możesz przecież wtedy zmienić swoje życie na lepsze. Będziesz robić szalone i przyjemne rzeczy, których do tej pory nie robiłeś. Tymczasem chciałbym Cię uświadomić, że UWAGA – nie chcesz wygrać żadnych pieniędzy.

Jakkolwiek absurdalnie to brzmi, proszę czytaj dalej, bo odpowiedź na pytanie „jak osiągnąć sukces w finansach” jest bardzo prosta. Niestety sama realizacja drogi do finansowego sukcesu nie jest łatwa.

Jeżeli zapoznasz się z życiorysami osób wygrywających na loterii lub przejrzysz badania naukowców odnośnie takich wygranych, to zauważysz, że zdecydowana większość ludzi wygrywających, zostaje w następstwie tego bankrutami. W dodatku dzieje się to zaledwie w ciągu 2 lat od wielkiej wygranej. Dlatego jest to smutny przykład na to, jak… nie powinno się zostać milionerem. Szybki finansowy sukces, może się okazać tragiczną pomyłką!

Jak osiągnąć sukces finansowy - na pewno nie wydając na konsumpcję
Do zastanowienia – czy poprzez konsumpcję da się osiągnąć trwały sukces w finansach?

Dzieje się tak dlatego, iż osoby wygrywające nie są przygotowane na sukces finansowy, który im się przytrafia. Nie potrafią zarządzać taką ilością pieniędzy, więc robią to, do czego są przyzwyczajeni – wydają. Ich nadmierna konsumpcja może tworzyć co najwyżej pozory bogactwa. Niestety takie wykorzystanie środków finansowych jest też najszybszą drogą do bankructwa.

Musisz najpierw opanować umiejętność zarządzania finansami poprzez odbywanie edukacji finansowej. Dodaj do tego samodoskonalenie się na podstawie własnych potrzeb i masz już świetny start do pomyślności w finansach. Gdybyś jednak chciał się łudzić, że z Tobą byłoby inaczej w przypadku wygranej w lotto, to na otrzeźwienie dodam, że szansa na zwycięstwo na loterii to jeden do czternastu milionów (dokładnie 1:13 983 816).

Sprawa nie dotyczy tylko wygranych na loterii. Podobna sytuacja wygląda z ludźmi, którzy niespodziewanie odziedziczyli fortuny. Jeżeli wcześniej się nie przygotowali na zarządzanie majątkiem, to szybko roztrwaniają majątek i zostają bez niczego.

Dla zobrazowania – trudno uznać za rozsądne pierwsze wejście do samochodu, który rozpędza się do prędkości powyżej 400km/h i od razu wciśnięcie gazu do dechy. Nauka jazdy przy takich prędkościach wymaga przygotowania. Tak samo jest z finansami. Najpierw trzeba obracać małymi kwotami i sukcesywnie je powiększać. Z czasem kwoty, którymi będziesz obracać, będą się zwiększać.

Jak osiągnąć sukces finansowy

Możesz się zastanawiać w takim razie, jak osiągnąć sukces finansowy? Gdy zapoznasz się z biografiami największych bogaczy na świecie, to zaobserwujesz ciekawy fakt. Chodzi o to, że większość z nich zaczynała bez niczego! Sami dorobili się swojego majątku.

sukces finansowy

To ich wytrwała i mądra praca spowodowała, że osiągali swoje sukcesy finansowe. Łatwo przez to dojść do wniosku, że na prawdziwe powodzenie trzeba sobie zapracować. Jeśli sam jeszcze nie doszedłeś do podobnych wniosków, to proponuję Ci poświęcić trochę czasu na przemyślnie tego zagadnienia. Potraktuj to jako zadanie domowe.

Gwarantuję, że ten czas nie uznasz za zmarnowany. Osiągnięcie sukcesu finansowego na pewno nie przyjdzie szybko i łatwo. Nawet Google czy Facebook nie powstały z dnia na dzień. Za to z większym czy mniejszym skutkiem uda Ci się, jeśli będziesz robił to co inni. Czyli musisz tylko poświęcić na to czas i mądrze działać. Dodałbym jeszcze, że musisz co jakiś czas się zatrzymać i wyciągnąć wnioski z tego, co zrobiłeś i jaki rezultat otrzymałeś.

Droga ludzi, którzy odnieśli sukces finansowy

Sytuacja, w której wytrwała praca ludzi sukcesu przekłada się na wyniki, nie występuje przypadkowo. Jeżeli wierzysz, że sukces w finansach odnoszą ci, którzy mają szczęście, to zastanów się nad tym jeszcze raz… Czy Steve Jobs wytrwale pracował nad swoimi wizjami, czy też trafiały mu się przez przypadek? Czy Elon Musk wytrwale pracował nad biznesami, czy tylko miał szczęście? Oczywiście, że nie! Szczęście się przydaje, ale też sprzyja tym, którzy są na nie przygotowani.

Pamiętaj, że ciężka i wytrwała praca to nie wszystko, bo przecież możesz niestrudzenie pracować na 2 etatach i nie mieć efektów. Zastanów się, czy na listach najbogatszych występują ludzie pracujący dla kogoś, czy raczej prowadzą swój biznes?

Jaką drogę ludzie pokonują, zanim osiągną sukces finansowy

Ludzie sukcesu najczęściej poświęcają się bez reszty swojej dziedzinie. Ich ciągłe doskonalenie przekłada się na dostarczenie większej wartości dla wielu ludzi, a dla nich samych na osiągnięcie sukcesu finansowego. Chcesz być milionerem – pomagaj milionom ludzi. Skuteczny rozwój osobisty nie jest łatwy, ale dobrze prowadzony pomaga osiągnąć finansowy sukces. Im szybciej zaczniesz i więcej się nauczysz, tym lepsze osiągniesz rezultaty.

Twoja droga do sukcesu finansowego

Jak już ustaliliśmy, jeśli chcesz odnieść sukces finansowy, to najpierw musisz się na niego przygotować. Droga nie jest łatwa, ale i tak warto nią podążać. Na początek postaraj się jasno określić Twój cel (czy też cele), a także drogę do jego realizacji. Jeżeli nie wiesz, jak to robić, to możesz zapoznać się z artykułem dotyczącym wyznaczania celów finansowych.

Nie łatwa droga do sukcesu finansowego

Najwspanialsze w tym wszystkim jest to, że jeżeli zapracujesz na swój majątek, to jednocześnie najpewniej wypracujesz w sobie też umiejętność skutecznego zarządzania nim. Czyli opanujesz kluczową umiejętność w utrzymaniu i dalszym powiększaniu Twoich zasobów bogactwa. No i wtedy możesz wygrywać już miliony na loterii, czy dziedziczyć majątki. Będziesz wiedział, jak sensownie wykorzystać dodatkowe środki finansowe.

Z drugiej strony będziesz już posiadał własny majątek i znał już lepsze sposoby na osiągnięcie dostatku, niż szczęśliwe zrządzenia losu 🙂

Jak osiągnąć sukces w finansach – porady

Przede wszystkim weź sobie do serca, że budowanie bogactwa to proces, a nie pojedyncze wydarzenie. Musisz przygotować plan działania. Na początku może to być lista kilku prostych celów czy choćby jeden cel główny np.

  • Regularne odkładanie na czarną godzinę lub godną emeryturę.
  • Zbudowanie poduszki bezpieczeństwa, aby nie zaskoczyły Cię nieprzewidziane wydatki.
  • Czy też odłożenie środków na realizację projektu biznesowego.

Po wyznaczeniu celu lub celów finansowych, staraj się regularnie do nich wracać. Analizować, co się udało, a co nie i wyciągać wnioski. Przy kolejnej próbie, będą one pozwalały uniknąć wcześniejszych błędów.

Porady - sukces w finansach

Pamiętaj, że nawyk odkładania pieniędzy jest bardzo dobry, ale zastanów się czy to Ci wystarczy? Jeśli życie na średnim poziomie Cię zadowoli, a efektami swojej pracy chcesz się cieszyć po wielu latach, to być może to faktycznie wystarczy.

Natomiast jeżeli domagasz się szybkiej realizacji celów finansowych, czy też chcesz się szybciej cieszyć sukcesem finansowym, to musisz zrobić coś więcej. Najlepszy sposób to rozkręcenie biznesu, który będzie się powiększał wykładniczo. Oczywiście, jest to jeszcze trudniejsze niż samo oszczędzanie, ale praktyka pokazuje, że nie ma lepszego sposobu.

Z drugiej strony szansa, że biznes się uda wynosi co najwyżej kilka procent. Niemniej doświadczenie, które wcześniej zdobyłeś spowoduje, że szansa na powodzenie przy każdej kolejne próbie jest coraz większa!

Podsumowanie

W artykule poruszyliśmy głównie przykłady finansowe, ale pamiętaj, że dotyczy to każdej dziedziny życia. Każdy inny określony cel (niekoniecznie związany z pieniędzmi), będzie się różnił sposobem realizacji, ale również będzie wymagał realizacji procesu.

Przykładowo zanim przebiegniesz maraton, musisz rozpocząć treningi. Przed wielką podróżą zastanawiasz się, co będzie Ci potrzebne w jej trakcie oraz na miejscu docelowym. To także są pewne rodzaje drogi do sukcesów, mimo iż nie są związane z pieniędzmi. Reguła jest podobna. Powinieneś pokonać te drogi, aby dostąpić zaszczytu ukończenia procesu. Przy innych celach będziesz osiągał też inne korzyści np. sławę. Takie korzyści możesz też wykorzystać do osiągania celów finansowych.

W tym momencie pozostaje jeszcze rozważyć, co jest Ci potrzebne do zostania człowiekiem, który może cieszyć się sukcesem finansowym. Na Twoją motywację dobrze wpłynie także zastanowienie się, co będzie sprawiało Ci największą radość w trakcie pokonywania tej drogi (realizacji procesu!).

Sukces w dowolnej dziedzinie osiągamy w podobny sposób. Za każdym razem, gdy dążysz do jakiegoś nowego celu, najpierw musisz włożyć pracę w przygotowanie się i dążenie do jego osiągnięcia. Dlatego jeśli temat Cię zainteresował, to możesz dowiedzieć się więcej w uniwersalnym artykule z wskazówką dotyczącą osiągania sukcesu.

Zapisz się na newsletter

Informacje o nowych artykułach, wartościowe materiały i oferty specjalne prosto na Twój e-mail:


Znalazłeś wartość w treści? Podziel się ze znajomymi:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz ich użyć tagów i atrybutów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>