Przez ostatnie dwa lata praca zdalna stała się bardzo popularna. W zasadzie słyszy się o niej na każdym kroku. Ze względu na pandemię wielu pracowników miało okazję wykonywać swoje obowiązki w ten sposób. Z tego artykułu dowiesz się, na czym taka praca polega i jakie umiejętności bywają przydatne do jej wykonywania. Poznasz też branże, w jakich jest możliwa.
Co znajdziesz w artykule (spis treści)
Czym jest w ogóle praca zdalna?
Praca zdalna jako odpowiedź na zmieniający się rynek pracy
Praca zdalna – czyli praca w domu przy użyciu internetu lub telepraca – to wypełnianie zadań służbowych poza biurem. W założeniu ten rodzaj zatrudnienia wiąże się ze skuteczniejszym realizowaniem projektów i wykonywaniem codziennych zadań. W skrócie oznacza to tyle, że pracownicy nie muszą fizycznie stawiać się w miejscu pracy, aby pracować.
W jaki sposób zaistniała praca zdalna?
Największy wpływ na ukształtowanie się (a później rozwinięcie) pracy zdalnej miał rozwój nowoczesnej technologii oraz sprzętu komputerowego. Wykorzystywanie ich w codziennej pracy stało się czymś oczywistym.
Ten fakt w widoczny sposób wpływa też na rynek pracy. Przedsiębiorcy zwiększają wymagania wobec zatrudnianej osoby o umiejętność korzystania z komputera i internetu. Poza tym bardzo często do wykonywania takiej pracy nie jest wymagane doświadczenie, co sprawia, że próg wejścia jest naprawdę niski.
Pewnie się domyślasz, że wiele firm widzi korzyści w takim zatrudnieniu i stara się wykorzystywać jego zalety w jak najwyższym stopniu.
Co wpłynęło na popularyzację tego rodzaju zatrudnienia w Polsce?
Jaki był główny powód wprowadzenia pracy zdalnej w Polsce?
Głównym czynnikiem popularyzacji pracy zdalnej w Polsce była pandemia koronawirusa – znanego także jako Covid-19. Rozpowszechnił się on na dobre w 2020 roku, zmuszając wiele firm do zamknięcia biur.
Niektóre z nich wolały przejść w tryb zdalny, co dla przedsiębiorców nie było łatwe, gdyż musieli reorganizować cały dotychczasowy tryb pracy.
Praca w domu – rodzaje
Pracę zdalną możesz wykonywać jako:
- stały pracownik firmy – jest to osoba, która wykonuje swoje obowiązki poza siedzibą firmy w pełnym wymiarze godzin, otrzymując określone wynagrodzenie,
- freelancer (z ang. wolny strzelec) – to zdalny specjalista, która samodzielnie musi pozyskać klienta, tak samo sam ustala stawki za wykonywanie określonych usług. Freelancer zwykle pracuje w oparciu o umowę-zlecenie, ma też możliwość podejmowania współpracy z innymi osobami,
- praca elastyczna – osoba wykonująca ten rodzaj pracy zapewnia sobie elastyczność w kwestii organizacji czy lokalizacji. Zazwyczaj praca elastyczna wygląda tak, że generalnie pracujemy w biurze, ale co najmniej raz w tygodniu mamy też możliwość pracy poza nim.
Jakie są wymogi związane z wykonywaniem pracy zdalnej z domu?
Głównym wymogiem jest to, żeby nic Cię nie rozpraszało podczas wykonywania pracy w domowych warunkach. Na czas pracy najlepiej wyłączyć wszelkie powiadomienia w swoim smartfonie i innych urządzeniach, które mogą powodować dekoncentrację.
Chcąc pracować z domu, najlepszym wyjściem jest poinformowanie reszty domowników o tym, w jakich godzinach będziesz w pracy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której ktoś będzie zakłócał Twój spokój, choćby poprzez swoją obecność.
W przypadku zwierzęcia sprawa jest nieco trudniejsza, ale to z kolei pozwala na zrobienie sobie przerwy, która ostatecznie może być pomocna. Zwłaszcza gdy robisz coś, co faktycznie wymaga od Ciebie długotrwałej koncentracji. Musisz pamiętać, że nikt nie jest w stanie być skupiony przez 8 godzin bez żadnej przerwy.
Kolejnym wymogiem jest zorganizowanie sobie miejsca do pracy. Pomaga w tym posiadanie własnego biurka, które zapewnia w miarę wygodne stanowisko pracy.
Najlepszym wyjściem jest oczywiście osobny pokój, zwłaszcza w przypadku, gdy dzielimy mieszkanie z innymi osobami. Jeśli posiadasz dzieci, to oddzielne pomieszczenie będzie podstawą. A najlepiej, gdyby było zamykane od wewnątrz. To sprawi, że dzieci nie będą miały możliwości utrudniania Ci wykonywania obowiązków służbowych. Dobrze byłoby pomyśleć również o jakiejś opiece dla nich (na czas, kiedy pracujesz).
Praca zdalna w domu wymaga od nas również zadbania o stabilne łącze internetowe, aby nie pojawiały się problemy z siecią. Nie ma nic gorszego niż słabe połączenie z internetem, zwłaszcza podczas telekonferencji.
Jakie branże zapewniają możliwość wykonywania pracy zdalnej?
Możliwość pracy zdalnej zapewniają wszelkiego rodzaju branże, które wykorzystują komputery, telefony i internet. Możemy do nich zaliczyć:
- branżę informatyczną – m.in. graficy, programiści, testerzy,
- branżę reklamową – osoby obsługujące konta w mediach społecznościowych (m.in. Facebook), fotografowie, copywriterzy, specjalista ds. reklamy,
- handel – większość firm sprzedażowych posiada sklep internetowy, który wiąże się z działem sprzedaży i obsługą klienta,
- call center – doradztwo telefoniczne, rejestracja medyczna, firmowy help desk (najczęściej ich obowiązkiem jest właśnie obsługa połączeń przychodzących),
- telemedycyna – dotyczy to tych specjalizacji, które mają możliwość konsultacji telefonicznej lub online np. psychiatria,
- tłumaczenie,
- praca biurowa – księgowość, archiwizacja i wprowadzanie danych,
- edukacja – korepetycje online, kursy, szkolenia i studia zdalne,
- rękodzielnictwo,
- pisanie, redagowanie i korekta tekstów,
- różnego rodzaju praca dodatkowa – wypełnianie ankiet, składanie długopisów, oglądanie reklam czy testowanie produktów.
Gdzie szukać zdalnej formy zatrudnienia?
Odpowiedź może jest prosta, ponieważ większości z nas do głowy od razu przyjdzie internet. Jednakże przestrzeń internetowa charakteryzuje się bardzo dużymi rozmiarami, przez co łatwo się w niej zgubić. Istnieje jednak wiele stron i portali, które bywają pomocne w poszukiwaniu pracy. Część z nich posiada również oferty pracy zdalnej.
Pracy można szukać na portalach z ogłoszeniami, stronach dla freelancerów, grupach na Facebooku, jak również bezpośrednio w firmie.
Większość tych witryn posiada własne wyszukiwarki, których działanie opiera się na filtrowaniu ofert. Następnie wyświetlają nam najbardziej pasujące wyniki wyszukiwania.
Istnieją także firmy pośredniczące w procesie rekrutacyjnym oraz agencje pracy. Ogłoszenia można też znaleźć w innych serwisach społecznościowych – w takich przypadkach pierwszy kontakt z firmą coraz częściej odbywa się za pośrednictwem Facebooka lub Instagrama.
W sieci znajdziesz mnóstwo stron oferujących różnego rodzaju artykuły poradnikowe, które mogą być pomocne w przypadku poszukiwania pracy, zwłaszcza tej wykonywanej zdalnie. Z łatwością możesz też znaleźć narzędzia, które ułatwiają organizację pracy.
Poniżej znajdziesz portale z ofertami pracy w formie zdalnej (z podziałem na odpowiednie kategorie).
Strony internetowe zawierające ogłoszenia:
Portale dla freelancerów:
Aby odpowiedzieć na daną ofertę pracy w internecie, wystarczy wysłać swoją aplikację. Najczęściej składają się na nią CV i list motywacyjny, a także krótka wiadomość do pracodawcy. Sporym plusem jest fakt, że nie ma konieczności dostarczania ich osobiście przez kandydatów (jak to było kiedyś).
Plusy i minusy pracy zdalnej
Jak powszechnie wiadomo, praca online jest pożądaną formą zatrudnienia, głównie ze względu na korzyści z nią związane.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że oprócz zalet występują także negatywne aspekty pracy z domu. Jeśli natrafisz na jakieś problemy, najczęściej będziesz musiał sam sobie z nimi poradzić.
Do zalet pracy zdalnej należą:
- oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy,
- nie wymaga od pracownikadress code’u,
- pozwala na dostosowanie godzin pracy do własnych potrzeb,
- nie musisz dojeżdżać do klientów (jeśli tego wymagało Twoje stanowisko),
- ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika,
- elastyczny czas pracy (brak sztywnych godzin),
- możesz pracować w swoim domu (wykonujesz pracę w bardziej komfortowych warunkach, co ułatwia skupienie),
- umożliwia zatrudnienie w dowolnym miejscu (również na pełen etat).
Minusami pracy zdalnej są m.in.:
- samodyscyplina,
- „rozpraszacze domowe”,
- zmęczenie od długotrwałego siedzenia przy komputerze,
- zatarcie granicy między życiem zawodowym i prywatnym,
- wyższe opłaty, np. rachunki za prąd czy wykorzystany internet,
- utrudnione budowanie relacji ze współpracownikami (przez rzadszy kontakt).
Jak widać, część plusów wiąże się z minusami, co prowadzi do ich równoważenia, np. w przypadku kosztów – nie płacisz za dojazd, ale dopłacasz w rachunkach za prąd.
Coraz częściej, gdy ktoś szuka pracy dodatkowej, rozpoczyna poszukiwanie od przeglądania ofert, które umożliwiają pracę zdalną. Jest po prostu wygodniejsza opcja.
Podobnie bywa w przypadku mam, chcących przebywać ze swoimi dziećmi więcej czasu niż pozwalałaby na to praca w biurze. Nie możemy zapomnieć też o osobach, które chciałyby znaleźć nową pracę – będąc w domu, mogą znaleźć zatrudnienie w firmie na drugim końcu kraju lub nawet za granicą. W dzisiejszych czasach odległość nie jest już ograniczeniem.
Praca zdalna może być również świetnym wyjściem dla osób, które np. ze względu na stan zdrowia nie są w stanie dojeżdżać do pracy w sposób tradycyjny.
O czym należy pamiętać, pracując zdalnie?
Najważniejszą rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest samodyscyplina. Poza tym staraj się trzymać terminów wyznaczonych na wykonanie konkretnych zadań.
Ważne też, abyś robił sobie przerwy i nie zapominał o regularnym ruchu. Praca zdalna wiąże się z długotrwałym siedzeniem przed komputerem, co może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Zwłaszcza, jeśli zaczniesz odczuwać bóle kręgosłupa. Może się też zdarzyć, że ktoś zwróci uwagę na nienaturalną postawę, którą przyjmujesz. Mogą to być pierwsze oznaki wskazujące na pojawienie się wad postawy, które wynikają ze zbyt długiego przebywania w niezdrowej pozycji.
Kolejna rzecz to możliwość poproszenia współpracowników o poradę, pomoc lub dodatkowe informacje. W takim wypadku wystarczy napisać e-maila, zadzwonić lub skontaktować się za pomocą komunikatora. Ułatwi Ci to uporanie się z pewnymi przeszkodami czy problemami. Kontakt online sprawia, że możesz to zrobić w dowolnej chwili, nie opuszczając stanowiska pracy.
Podobnie wygląda kwestia współpracy nad projektami – można je omawiać podczas spotkań wideo, a jedynym wymogiem jest korzystanie z przeglądarki internetowej. Istnieje mnóstwo platform, które charakteryzują się wolnym dostępem. Na takiej samej zasadzie możesz omawiać wszelkie problemy czy wątpliwości z klientami.
Istotny może być również kontakt z drugim człowiekiem (najlepiej spoza miejsca pracy). Tym samym zadbasz także o swoje zdrowie psychiczne.
Jakie możliwości daje praca z domu?
Różnice pomiędzy pracą zdalną a pracą w biurze
Przejście z pracy stacjonarnej na pracę w formie zdalnej wiąże się ze zmianą dotychczasowego środowiska zawodowego. Jednocześnie pojawiają się nowe wyzwania, z którymi jako pracownik musisz się zmierzyć.
Badania zrealizowane przez Owl Labs i Global Workplace Analytics z 2019 roku (czyli sprzed czasów pandemii koronawirusa) pokazały, że praca zdalna niesie za sobą wiele korzyści. Według nich taki rodzaj pracy to nie tylko szansa na zwiększenie koncentracji i wydajności, ale też mniejszy stres.
Stres w pracy zazwyczaj jest związany ze sprawowaniem kontroli przez pracodawcę. W przypadku pracy online jest ona ograniczona, co w większości przypadków ma pozytywne skutki.
Istnieją też pewne praktyki i zachowania w zespole, które mogą zwiększać efektywność i elastyczność pracy online. Ciekawym sposobem na poprawienie wydajności całego zespołu jest wyraźne ustalenie godzin pracy i przerw. To pozwala wybrać czas, jaki przeznaczasz na pracę zdalną i jednocześnie dostosować ją do swojego życia prywatnego.
Co może dać Ci praca w formie zdalnej?
Podczas pracy z domu można się sporo nauczyć. Wymaga to jednak od nas ustalenia jasnych zasad oraz konsekwencji działania.
Taki model zatrudnienia sprawdza się najlepiej, gdy pracownicy mają do tego predyspozycje. Wśród takich cech można wymienić m.in. umiejętne zarządzanie czasem pracy oraz zadaniami.
Praca zdalna pokazuje nam, że wcale nie trzeba pracować dużo i ciężko. Można robić to mądrze i efektywnie, dzięki czemu będzie się to przekładało na lepsze wyniki.
Co zniechęca ludzi do pracowania z domu?
Czynnikiem zniechęcającym do pracy online jest najczęściej strach przed niższymi zarobkami (w porównaniu z pracą stacjonarną). Zwykle jest to jednak tylko uprzedzenie, które nie ma pokrycia w rzeczywistości.
Bardzo często bywa odwrotnie – pracując w formie zdalnej możesz liczyć na wyższe zarobki niż pracując w biurze. Wiele zależy jednak od branży oraz tego, jakie są nasze preferencje w tym zakresie. Obecnie zarabianie dzięki pracy online jest już normą i nikogo nie dziwi.
Kolejnym powodem, dla którego pracownicy nie chcą przechodzić na tego typu model pracy są słabo widoczne efekty pracy. Zwłaszcza, jeśli porównamy je do wyników osiąganych podczas pracy stacjonarnej.
Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, niektóre osoby bywają bardziej produktywne, gdy pracują zdalnie, ponieważ nikt im nie przeszkadza (w odróżnienia od biura pełnego ludzi).
Jak wyglądają zarobki w przypadku pracy zdalnej?
Według polskiego kodeksu pracy pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za pracę. Nieważne, czy jest ona wykonywana na miejscu, czy zdalnie.
Pensja może się różnić w przypadku stażu pracy, etatu i (w najgorszym wypadku) tego, jak praca została wykonana.
Podsumowanie
Jak widzisz, nie każdy człowiek nadaje się do tego, aby pracować z domu. W przypadku niektórych osób obsługiwanie nowoczesnych narzędzi czy programów komputerowych może okazać się zbyt skomplikowane. Wiele firm oferuje jednak pakiet szkoleń, które ułatwiają proces wdrożenia. Umożliwia to też zdobycie pierwszego doświadczenia na stanowisku.
Warto jednak, żebyś poznał korzyści z pracy zdalnej oraz problemy, z jakimi może się ona wiązać. Widoczne jest też, że praca w formie zdalnej ma więcej zalet niż wad. Poza tym wpływa pozytywnie na rynek pracy – potwierdzają to również badania opisane w artykule.
Obecnie pojawia się też coraz więcej ofert pracy zdalnej, które odpowiadają zapotrzebowaniu na rynku, np. praca zdalna – młodszy specjalista ds. wsparcia IT czy młodsza księgowa.
Patryk
Zarabianie w Internecie to szansa, którą daje nam postęp technologiczny. Warto chociaż spróbować, wiele miejsc umożliwia zarobienie pieniędzy w prosty sposób. Od siebie mogę polecić polską aplikację w której zarobisz poprzez wypełnianie ankiet, granie w mobilne gry, oglądanie filmików i kilka innych sposobów. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie 😁